چطور آشپزخانه را از پذیرایی جدا کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، آشپزخانه یکی از قسمت های مهم و عمده ای است که در طراحی داخلی خانه باید به آن توجه ویژه ای گردد. در بسیاری از خانه ها، آشپزخانه و فضای پذیرایی به صورت متصل به یکدیگر طراحی می شوند. در بعضی موارد، افراد تمایل دارند تا آشپزخانه را از فضای پذیرایی جدا نمایند تا از مزایای مختلفی مانند کاهش بوی آشپزی، جلوگیری از نفوذ دود و گازهای آشپزی به فضای پذیرایی و بهبود حرکت و کارایی در آشپزخانه برخوردار شوند. در این مقاله، به آنالیز راهکارهای مختلف برای جداسازی آشپزخانه از فضای پذیرایی می پردازیم.

چطور آشپزخانه را از پذیرایی جدا کنیم؟

جدارهای جدانماینده

استفاده از جدارهای جدانماینده یکی از راهکارهای اساسی برای جداسازی آشپزخانه از فضای پذیرایی است. این جدارها می توانند به صورت دیوارها، پرده ها، شیشه ها و … باشند. این روش به شما اجازه می دهد تا فضای آشپزخانه را به صورت کاملاً مجزا و مستقل از فضای پذیرایی طراحی کنید.

یکی از روش های معمول استفاده از دیوارها به عنوان جدارهای جدانماینده است. با احداث یک دیوار مناسب بین آشپزخانه و فضای پذیرایی، این دو فضا به طور کامل از هم جدا می شوند. این دیوار می تواند دارای در یا بدون در باشد.

استفاده از پرده ها نیز یک راه دیگر برای جداسازی آشپزخانه است. با نصب پرده هایی که به طور مستقیم جلوی آشپزخانه قرار می گیرند، آشپزخانه را در هنگام استفاده از آن از فضای پذیرایی جدا کنید. این روش از لحاظ هزینه و نصب نیز بسیار ساده است.

استفاده از شیشه ها نیز یک گزینه مجذوب نماینده برای جداسازی آشپزخانه است. با شیشه های شفاف یا شیشه های مات، فضای آشپزخانه را از فضای پذیرایی جدا کنید، در عین حال امکان ارتباط بصری بین دو فضا را حفظ کنید. این روش به کاربران امکان مشاهده فضای آشپزخانه را در هنگام بهره برداری از فضای پذیرایی می دهد و بعلاوه در ایجاد احساس بزرگی و اتصال بین دو فضا مؤثر است.

این روش ها به شما اجازه می دهد تا در هنگام استفاده از آشپزخانه، آن را از فضای پذیرایی جدا کنید.

جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه یکی از روش های محبوب و عملی برای طراحی و استفاده از فضای آشپزخانه است. جزیره آشپزخانه یک واحد ثابت و مستقل است که در وسط آشپزخانه قرار می گیرد و از همه جهات به آن دسترسی دارد. در زیر مزایا و کاربردهای جزیره آشپزخانه را آنالیز می کنیم؛

فضا و ذخیره سازی

جزیره آشپزخانه به شما فضای اضافی برای آشپزی و آماده کردن غذا می دهد. شما می توانید روی سطح جزیره آشپزخانه مواد غذایی را آماده نموده، وسایل و تجهیزات آشپزخانه را قرار دهید و در کشوها و کابینت های زیر آن اقلام مورد احتیاج را ذخیره کنید. این به شما یاری می نماید تا فضای آشپزخانه خود را منظم و سازمان دهی کنید.

سطح کار بیشتر

جزیره آشپزخانه یک سطح کار بزرگ تر می دهد که می توانید روی آن غذاها را تهیه کنید و ظروف را قرار دهید. این سطح کار بزرگ تر به شما اجازه می دهد تا در هنگام آشپزی، مواد غذایی را با راحتی و آسانی بریده، خرد نموده و آماده کنید. بعلاوه، امکان قرار دادن یک سینک یا دستگاه های دیگر در جزیره نیز وجود دارد.

فضای نشستن

جزیره آشپزخانه می تواند به عنوان یک فضای نشستن نیز به کار رود. با قرار دادن صندلی ها یا تاپ ها در اطراف جزیره، خانواده و دوستان را به سمت آشپزخانه جذب کنید. این برای ارتباط بین آشپز و مهمانان بسیار مفید است و بعلاوه به شما امکان می دهد تا در حین آشپزی در معرض مصاحبه و تعامل با دیگران باشید.

کاربرد چندمنظوره

جزیره آشپزخانه برای کاربردهای چندمنظوره دیگر نیز مفید است. روی سطح جزیره یک میز خوراکی قرار دهید و در آنجا وعده های غذایی را سرو کنید.

طراحی داخلی مناسب

در طراحی داخلی جزیره آشپزخانه و فضای پذیرایی، موارد زیر را در نظر بگیرید؛

جداسازی- با جزیره آشپزخانه را از فضای پذیرایی جدا کنید. این می تواند به وسیله استفاده از کابینت ها، پارتیشن ها، یا حتی جریان دیوارها صورت گیرد. این جداسازی فیزیکی باعث می گردد که دو فضا به شکل مجزا و مستقل از یکدیگر ظاهر شوند.

رنگ ها و تم ها- برای تمایز دادن بین آشپزخانه و فضای پذیرایی، از رنگ ها و تم های مختلف بهره ببرید. رنگ های متفاوت برای کابینت ها، دیوارها، و مبلمان را انتخاب کنید تا جداسازی بصری ایجاد گردد.

مواد مختلف- با مواد مختلف در طراحی داخلی، تمایز را افزایش دهید. به عنوان نمونه، اگر جزیره آشپزخانه را از موادی مثل سنگ یا چوب طبیعی ساخته گردد، در مقابل آن از موادی مانند شیشه یا فلز برای فضای پذیرایی بهره ببرید.

دکوراسیون منحصر به فرد- با اضافه کردن المان های دکوراتیو و لوازم جانبی منحصر به فرد، فضای آشپزخانه و فضای پذیرایی را تفکیک کنید. روشنایی مناسب، قاب های تزئینی، پرده ها، و آبنماها به جداسازی دو فضا یاری می نمایند.

با توجه به این موارد، یک طراحی داخلی مناسب برای جزیره آشپزخانه و فضای پذیرایی خود انتخاب کنید که هم جداسازی را داشته باشد و هم زیبایی و هماهنگی در طراحی را حفظ نماید.

انواع المان های دکوراتیوی برای جداسازی دو فضا

برای جداسازی دو فضا، المان های دکوراتیو زیر را در نظر بگیرید؛

پارتیشن ها- پارتیشن ها یا دیوارکوب ها به شکل مستقیم جداسازی بین آشپزخانه و فضای پذیرایی یاری می نماید. از پارتیشن های شیشه ای با طرح های زیبا، پارتیشن های چوبی با الگوهای منحصر به فرد یا حتی دیوارکوب های مدرن بهره ببرید.

نورپردازی- با نورپردازی مناسب، جداسازی بین دو فضا را تا حدودی ایجاد کنید. با نورپردازی متفاوت بر روی جزیره آشپزخانه و فضای پذیرایی، تمایز بین آن ها را افزایش دهید.

کابینت ها- با انتخاب کابینت ها در طرح و رنگ متفاوت برای جزیره آشپزخانه، جداسازی بین دو فضا را بهبود بخشید. اگر کابینت های آشپزخانه با رنگ تیره و چوبی باشند، برای فضای پذیرایی کابینت هایی با رنگ روشن و شیشه ای را انتخاب کنید.

پرده های جدانماینده- پرده های جدانماینده به جداسازی فضاها یاری می نمایند. پرده های شفاف با الگوهای زیبا یا پرده های چوبی با طرح های خاص را انتخاب کنید.

الگوها و طرح ها- الگوها و طرح های متفاوت در دیوارها، کف پوش ها، پلاک ها و فرش ها به جداسازی دو فضا یاری می نمایند. اگر الگوها و طرح های هندسی در آشپزخانه وجود دارد، الگوها و طرح های آبنما یا معماری در فضای پذیرایی بهره ببرید.

این المان های دکوراتیو موجب می شوند تا جداسازی بین آشپزخانه و فضای پذیرایی را انجام داده و بعلاوه زیبایی و استایل منحصر به فردی را در داخل فضاها ایجاد کنید.

نتیجه

جداسازی آشپزخانه از فضای پذیرایی به شما امکان ایجاد یک فضای کارآمد و منظم در آشپزخانه را داده و از مزایایی مانند جلوگیری از بوی آشپزی، کاهش نفوذ دود و گازهای آشپزی به فضای پذیرایی و بهبود حرکت و کارایی در آشپزخانه برخوردار می شوید. با استفاده از جدارهای جدانماینده، جزیره آشپزخانه و طراحی داخلی مناسب، یک آشپزخانه جداگانه و کارآمد را در خانه خود ایجاد کنید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 5 اسفند 1402 بروزرسانی: 5 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15384

به "چطور آشپزخانه را از پذیرایی جدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور آشپزخانه را از پذیرایی جدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید