چشمی که در آسمان مریخ پدیدار شد ، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، پنجشنبه 19 بهمن (هشتم فوریه) در مریخ خورشیدگرفتگی رخ داد و تصویری شگفت انگیز در آسمان سیاره سرخ پدیدار شد که همانند چشمی بزرگ بود.

چشمی که در آسمان مریخ پدیدار شد ، عکس

به گزارش خبرنگاران ، وقتی فوبوس، قمر کوچک مریخ در فاصله میان مریخ و خورشید نهاده شد، خورشیدگرفتگی رخ داد و چشمی در آسمان مریخ پدیدار شد.

این خورشیدگرفتگی به وسیله مریخ نورد استقامت ناسا ثبت شد و عکس های شگفت انگیزی به دست آمد.

البته خورشیدگرفتگی در مریخ با آنچه در زمین انتظار داریم فرق دارد و با توجه به مقدار و شکل قمر مریخ متفاوت نمایی منحصربه فرد خلق می نماید.

بر اساس گزارش پاپ سای، در این پدیده قمر کوچک مریخ بخش کوچکی از خورشید را هنگام عبور از مقابل آن تیره می نماید. در نتیجه این عبور خورشید به شکل کره چشمی بزرگ در آسمان پدیدار می گردد.

مریخ قمر کوچک تری به نام دیموس هم دارد که سال 1877 به وسیله آساف هال اخترشناس آمریکایی کشف شد. قمرهای مریخ را به نام خدایان باستانی یونان نامگذاری نموده اند.

منشاء قمرهای مریخ هنوز دقیقا تعیین نیست اما باور بر این است که این قمرها یا به جامانده غبار باستانی منظومه شمسی هستند یا سیارک هایی که به دام جاذبه مریخ افتاده اند.

قمرهای مریخ به غیر از مقدار تفاوت مهم دیگری با ماه زمین دارند. ماه در حال دور شدن از زمین است و هر سال چیزی حدود چهار سانتی متر از زمین فاصله می گیرد، قمرهای مریخ در حال نزدیک شدن به سیاره سرخ هستند و هر 100 سال چیزی حدود 3 متر به آن نزدیک تر می شوند.

به این ترتیب در نهایت قمرهای مریخ به سیاره میزبان برخورد خواهند کرد و احتمالا با خرد شدن حلقه ای مشابه حلقه زحل گرد مریخ تشکیل خواهند داد. البته تا آن موقع حدودا 60 میلیون سال به جامانده است. زمانی بسیار طولانی برای انسان و کوتاه در مقیاس کیهانی.

فوبوس هر شبانه روز سه بار گرد مریخ می چرخد و دیموس با سرعتی کمتر هر 30 ساعت یک بار سیاره سرخ را دور می زند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 بهمن 1402 بروزرسانی: 24 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15046

به "چشمی که در آسمان مریخ پدیدار شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمی که در آسمان مریخ پدیدار شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید