چرایی انصراف ایران از حضور در سه رویداد جهانی نشر

به گزارش کنفرانس هکا، مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران جزئیاتی درباره تدارک ایران برای حضور در شانزده نمایشگاه بین المللی کتاب و از اولویت خارج شدن حضور در بعضی از نمایشگاه عنوان نمود.

چرایی انصراف ایران از حضور در سه رویداد جهانی نشر

به گزارش خبرگزاری مهر، خبر انصراف ایران از حضور در بعضی نمایشگاه های جهانی نشر که هفته گذشته منتشر شد بازتاب های زیادی در میان فعالان عرصه نشر و کتاب داشت و واکنش های متفاوتی را نیز برانگیخت. عده ای بر این باور بودند که این اتفاق نوعی فرصت سوزی و هدررفت سرمایه های فرهنگی ایجاد شده پیرامون این واقعیت در عرصه نشر ایران است و بعضی دیگر نیز بر این باور بودند که این مساله می تواند ظرفیت حضور ایران در رویدادهای مشابه و تجربه نشده را تقویت کند.

در همین زمینه جویای نظر قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران که موسسه بانی حضور ایران در رویدادها به شمار می رود شدیم.

وی در این زمینه با تاکید بر اینکه استفاده از کلمه انصراف صحیح نیست، بیان داشت: حقیقت این است که بعضی نمایشگاه ها امسال در اولویت کاری ما قرار نگرفته اند نه اینکه ما از حضور در آنها انصراف داده باشیم. من باور دارم که برای چنین تصمیماتی باید از خرد جمعی بهره برد. من به این مساله به طور جدی باور دارم و البته این را هم قبلاً گفته ام که تصمیم دارم در زمینه حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب تغییراتی ایجاد کنم. من تمامی کسانی که در حوزه نشر در خارج از ایران توانایی دارند را دعوت کردم و در چند جلسه با آنها درباره اولویت ها و نمایشگاه های خارجی صحبت کردم. حرف این بود که ایران با توجه به شرایط کنونی اش امکانات و ظرفیتی دارد و باید ببینیم امسال حضور در کدام نمایشگاه باید در اولویت کاری ما قرار بگیرد که در جمع بندی نهایی از حدود هفتاد نمایشگاه به حضور در شانزده نمایشگاه کتاب رسیدیم و جالب اینکه این مساله پارسال به چهارده نمایشگاه ختم شده بود.

آشنا در ادامه درباره نحوه تامین منابع برای حضور در این رویدادها نیز گفت: نخست بگویم که بودجه موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران کمی بیش از 30 درصد کاهش پیدا نموده است اما من باور دارم که هر وقت مسائل اینچنینی هست تدبیر مدیریت باید در راستای باشد که کارها به اصطلاح نخوابد. ما در موسسه با دوستان تدبیری اندیشیدیم تا از قبل صرفه جویی در هزینه های موسسه بتوانیم در دو نمایشگاه تازه دیگر نیز شرکت کنیم. این صرفه جویی در واقع مدیریت هزینه های سفر است. من در پنج شش نمایشگاهی که در مدت حضورم در موسسه در خارج از ایران برگزار کردم متوجه شدم که می گردد هزینه ها را مدیریت کرد و کاهش داد. بر همین اساس با صرفه جویی و جذب اسپانسر و استفاده از امکانات دولتی می توانیم در این راستا گام برداریم. مثلاً چه دلیلی دارد مدیری برای حضور در برنامه ای در خارج از کشور در صورتی که امکاناتی در رایزنی فرهنگی برای اقامت و استراحت وجود دارد، هزینه هتل پرداخت کند؟

مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی در ادامه درباره در اولویت قرار دریافت بعضی نمایشگاه های بین المللی کتاب و خارج شدن بعضی دیگر از آنها از دستور کار این موسسه نیز گفت: امسال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محضر رهبر انقلاب اسلامی بیان کرد که اولویت دستور کار وزارتخانه توجه به محور شرق و حوزه تمدنی ایران و محور مقاومت است ما هم به این مساله باور داریم و مکلف به انجام آن هستیم. در جمع دوستان و در نظرسنجی هم از فعالان نشر خواستیم بگویند که چرا باید در هر نمایشگاه حضور داشته یا نداشته باشیم. درباره نمایشگاهی مانند فرانکفورت به دلیل اینکه محل حضور همه فعالان نشر در جهان است به اتفاق نظر به این نتیجه رسیدیم که حضور داشته باشیم. درباره نمایشگاه مسکو نیز به دلیل ظرفیت های فراوان این نمایشگاه و کشور برای ایران و نیز علاقه زیاد مردمان این کشور به فرهنگ ایران به این نتیجه رسیدیم که حضور داشته باشیم. اما چند نمایشگاه هم با نظر جمع از اولویت ما خارج شد.

آشنا اضافه نمود: درباره کشور اتریش و نمایشگاه وین علت این مساله به دلیل اینکه این نمایشگاه تمامی تفاهمنامه های تبادل غرفه اش را ملغی نموده است دوستان فعال نشر هم بر این باور بودند که این رویداد نسبت به مسکو و بولونیا و فرانکفورت آورده ندارد. در کنار آن هزینه های بالای حضور در این رویداد را هم مد نظر قرار دادند و در نهایت نظر جمع بر خارج شدن از اولویت حضور در این رویداد بود. درباره نمایشگاه کتاب بلگراد هم دوستان استدلالشان این بود که باید روی کشورهایی تمرکز کنیم که ناشران بیشتری از جهان حضور پیدا نمایند و جمعیت ناشر و استقبال نماینده زیادی با زبان های مرجع جهان داشته باشند که صربستان فاقد این موضوع بود.

آشنا ادامه داد: ما در امسال در نمایشگاه کتاب پاریس حاضر بودیم و با فعالان نشر فرانسه دیدار کردیم. به نظر من نمایشگاه کتاب پاریس نه یک نمایشگاه درجه یک و نه درجه سه است. این کشور ناشران و مردمی دارد که به ما و فرهنگ ما علاقه دارند و ما هم همینطور. انشا الله برای حضور در این نمایشگاه در سال 2020 در آینده تصمیم می گیریم.

وی همچنین درباره احتمال حضور در نمایشگاه کتاب لندن نیز گفت: این موضوع در نشست ها مطرح شد اما موانع زیادی برای دریافت ویزا انگلستان وجود دارد. با خواست معاون محترم فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار شد من آنالیز هایی انجام دهم که آیا امکان تسهیل و دریافت ویزای در داخل کشور برای حضور در این رویداد وجود دارد یا خیر. در صورتی که لازم باشد برای حضور در این رویداد و برای اخذ ویزا به کشورهای همسایه برویم به نظرم این حضور لزومی نخواهد داشت و برای ما اولویتی پیدا نمی کند.

آشنا در ادامه درباره نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز توضیح داد: غرفه ایران در این رویداد به صورت ملی و با تجمیع بخش کودک و نوجوان و بزرگسال برپا خواهد شد و مساحت آن نسبت به سال قبل کاهش نخواهد داشت.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4307

به "چرایی انصراف ایران از حضور در سه رویداد جهانی نشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی انصراف ایران از حضور در سه رویداد جهانی نشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید