پیش بینی قیمت مسکن در سال 98

به گزارش کنفرانس هکا، یک کارشناس بازار مسکن با بیان این که تقاضای بالقوه ای برای خرید خانه در سطح کشور وجود دارد که از توان کافی برخوردار نیست، گفت: با توجه به افت شدید توان طرف تقاضا بسیار بعید است که افزایش نرخ سوخت تاثیری در قیمت مسکن ایجاد کند.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 98

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، فرشید پورحاجت اظهار کرد: با توجه به افت شدید معاملات، داده هایی که از بازار مسکن ارایه می گردد بیان نماینده همه واقعیت نیست. مضافا بر این که در حال حاضر معاملات در مناطقی خاص صورت می گیرد و توزیع خرید و فروش در تمام مناطق تهران و حتی کل کشور به صورت یکسان نیست.

وی اضافه نمود: کاهش نسبی قیمت مسکن شهر تهران در دو سه ماه اخیر به ثبات مالی مربوط می گردد که ریسک سرمایه گذاری در دو بخش خرید و ساخت را کاهش داد. از سوی دیگر ثبات بازارهای موازی مسکن، تقاضا را به سمت بازار ملک راهنمایی کرد. بعد از یک دوره پرالتهاب در سال 1397 که فعالیت های سوداگرانه در بازار ملک را تشدید نموده بود بازار در ماه های اخیر به آرامش نسبی رسیده و به همین دلیل رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز برای حضور در بازار بیشتر شده است. بعضی از متقاضیان مصرفی نیز در این شرایط اقدام به خرید کردند که به افزایش نسبی معاملات انجامید.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش 1.8 درصد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران و افزایش 17 درصدی معاملات در آبان ماه توضیح داد: اگر به همین منوال ثبات مالی در بازار حاکم باشد می توان امیدوار بود که خرید و فروش مسکن به تدریج افزایش یابد. بازار مسکن هنوز جاذبه خود را دارد. میزان ثبت نامی که برای طرح اقدام ملی مسکن در بعضی استان ها اجرا شده موید این موضوع است که تقاضای بالقوه برای مسکن در سراسر کشور وجود دارد اما شرایط برای آنها فراهم نیست که باید در جای خود مورد تحلیل قرار گیرد.

پورحاجت با بیان این که در کشور با کسری چهار میلیون واحد مسکونی مواجهیم و به همین میزان انباشت تقاضا وجود دارد گفت: 400 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در واقع 10 درصد احتیاج بازار مسکن است. یعنی عملا 90 درصد متقاضیان با این شرایط صاحب مسکن نمی شوند.

وی گفت: در ابتدای پروژه مسکن مهر وقتی فراخوان داده شد 4.5 میلیون نفر به عنوان متقاضی در سامانه ثبت نام کردند. زمانی که اعلام شد آورده متقاضیان باید یک میلیون تومان باشد یک میلیون نفر انصراف دادند. وقتی که مکان ها تعیین شد ریزش دیگری صورت گرفت. در حال حاضر نیز در سامانه مسکن ملی متناسب با ظرفیت وزارتخانه ثبت نام شده و هنوز مردم نمی دانند باید 30 درصد پیش پرداخت بدهند که 30 درصد یک واحد 75 متری حدود 70 میلیون تومان می گردد. باید ببینیم مردم می توانند این مبالغ را تامین نمایند یا خیر. در حال حاضر واحد مسکونی آماده هم هست که مردم بتوانند بخرند اما نمی توانند اقدام نمایند و احتمال ریزش وجود دارد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 98

دبیر کانون انبوه سازان درباره تاثیر نرخ سوخت بر قیمت مسکن گفت: مهم ترین عامل رکودی حال حاضر بازار مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یک کالای استراتژیک مثل بنزین افزایش می یابد ممکن است التهاباتی را در کوتاه مدت در بعضی کالاها ایجاد کند. اما در بخش مسکن، علی رغم وجود تقاضای بالقوه ای که دیده می گردد هر نوع افزایش قیمت، عمق رکود را بیشتر می نماید. لذا رشد قیمت ها در بازار مسکن بعید به نظر می رسد.

آبان ماه 1398 قیمت مسکن در تهران به 12 میلیون و 617 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 37 درصد افزایش یافته است. آن طور که دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گزارش داده، آبان ماه 1398 تعداد معاملات مسکن در تهران به 4068 فقره رسید که نسبت به مهرماه سال جاری 17.7 درصد افزایش و نسبت به آبان ماه پارسال 42 درصد کاهش یافته است.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7427

به "پیش بینی قیمت مسکن در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی قیمت مسکن در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید