پوشش بیمه ای مراقبت در منزل اجرایی می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، معاون پرستاری وزارت بهداشت، از اجرای سراسری پوشش بیمه ای مراقبت در منزل اطلاع داد.

پوشش بیمه ای مراقبت در منزل اجرایی می گردد

به گزارش ایرنا، مریم حضرتی روز شنبه در یک نشست خبری که در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید، در پاسخ به خبرنگار ایرنا شرح داد: پوشش بیمه ای مراقبت در منزل به صورت آزمایشی سال گذشته در شورای عالی بیمه برای 5 بیماری انجام شد و اجرای این برنامه به زودی ابلاغ گردد.

وی توضیح داد: بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی و بیمارانی که در آی سی یو هستند و به مراقبت احتیاج دارند تحت پوشش بیمه برای دریافت خدمات مراقبت در منزل هستند.

حضرتی با بیان اینکه 816 مرکز مراقبت در منزل راه اندازی شده است و 591 مرکز مجوز دریافت نموده اند، گفت: این مراکز به دنبال اخذ پروانه هستند تا به مردم خدمات مراقبت در منزل را ارائه نمایند.

وی گفت: برای تعدادی از بیماران که در منزل و بیمارستان ها امکان مراقبت از آنها وجود ندارد، مراکزی درنظرگرفته شده که در دنیا به عنوان مراکز طولانی مدت نگهداری معروف است و آیین نامه آن نوشته شده که در کمیته تنظیم مقررات در حال تدوین است.

حضرتی ادامه داد: تدوین برنامه عملیاتی کارگروه آموزش، پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر نیز در معاونت پرستاری مورد نظر بوده زیرا بیماری های غیرواگیر یکی از معضلات جامعه امروز است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه نمود: در ماده 74 بند 3 برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف به جامعه نگر شدن نظام سلامت شده و همچنین جامعه پرستاری به ارائه خدمت در جامعه و مراقبت در منزل مکلف بوده است، بر این اساس باید به سمت پیشرفت و توسعه پرستاری در جامعه و توسعه مراکز مراقبت در منزل حرکت کنیم.

حضرتی شرح داد: دلیل اینکه پرستاری در جامعه مطرح می گردد به علت رشد جمعیت سالمندی در کشور است، در سال 2050 برای اولین بار جمعیت سالمندان در ایران بیش از جمعیت بچه ها زیر 5 سال خواهد بود و این به معنی دنیای شدن سالمندی است، هزینه های درمان و بیماری های غیرواگیر نیز افزایش یافته و همه این عوامل باعث شده جوامع مختلف به سمت ارائه مراقبت های درمانی در جامعه حرکت نمایند.

به گفته وی، در معاونت پرستاری وزارت بهداشت، ابلاغ تعرفه های مراکز مشاوره و مراقبت در منزل در سال 1396 انجام شد و در سال 1397 نیز 10 درصد افزایش تعرفه در این زمینه رخ داد. ابلاغ تدوین فرم های نظارت بر مراکز مراقبت در منزل و تشکیل اتحادیه مراکز مشاوره و مراقبت در منزل نیز صورت گرفته که این اتحادیه می تواند در نظارت بر مراکز مراقبت در منزل اقدام مهمی انجام دهد.

وی توضیح داد: توانمندسازی پرستاران یکی از مهمترین برنامه های معاونت پرستاری بوده و در این زمینه 18 برنامه کوتاه مدت حرفه ای در یک سال اخیر تدوین و بیش از 50 درصد آنها مصوب شده است.

حضرتی، تدوین شیوه نامه ساختار آموزش سلامت به بیمار، مددجو و خانواده را یکی دیگر از برنامه هایی دانست که در معاونت پرستاری در حال اجرا است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت ادامه داد: آموزش پرستاری در بحران یکی دیگر از کارهایی بود که در معاونت پرستاری انجام شد؛ در این زمینه 100 پرستار را در مناطق آمایشی برای این موضوع انتخاب شدند که در سه پودمان آموزش دادیم و آخرین دوره آموزشی این پرستاران در خرداد ماه سال جاری برگزار گردید. در حال حاضر 100 پرستار برای مدیریت بحران داریم که دوره های آموزشی لازم را گذرانده اند.

حضرتی همچنین از یاری پرستاران در حادثه سیل سال جاری تقدیر کرد و آن را بسیار قابل توجه دانست.

وی با اشاره به سامانه ثبت اطلاعات پرستاران که در سال گذشته راه اندازی شد، اضافه نمود: اطلاعات کافی در زمینه پرستاران بیکار و افرادی که در بخش خصوصی و خیریه ها کار می نمایند، وجود نداشت؛ این سامانه تدوین و پرستاران در آن ثبت نام کردند و در واقع این سامانه پیش درآمد سامانه ای است که برای صلاحیت حرفه ای راه اندازی خواهد شد.

حضرتی با بیان اینکه کمبود نیروی پرستاری در کشور شدید است و این مشکل یک معضل دنیای محسوب می گردد، ادامه داد: دنیا در حال سالمند شدن است و کشورهای آلمان، کانادا و استرالیا نیز با کمبود شدید نیرو روبرو هستند، در حال حاضر میانگین پرستار به تخت در کشور 0.9 است که ایده آل آن 1.8 است. انتظار داریم تا سال 1404 به این استاندارد برسیم؛ در حال حاضر با توجه به مطرح شدن پرستاری در جامعه، معیار پرستار به تخت در کشور ما خیلی معیار مناسبی نیست.

وی اضافه نمود: سالانه حدود 11 هزار پرستار فارغ التحصیل می شوند و حدود 200 دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد، اما با این وجود کمبود نیرو داریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت توضیح داد: جذب تعداد 9 هزار نیرو برای وزارت بهداشت قطعی شده که حدود 75 درصد به پرستاری اختصاص داده می گردد و معاونت توسعه اعلام نموده که به دنبال جذب 9 هزار نیروی دیگر هم هستند که امیدواریم تا مهر ماه آزمون جذب این افراد برگزار گردد.

حضرتی با اشاره به اینکه خشونت علیه پرستاران بحث جدیدی نیست و همیشه وجود داشته است، تاکید نمود: این اتفاق درباره پزشکان و پرستاران و سایر کادر درمان بروز می نماید، خط اول روبروه با بیماران، پرستاران هستند و این آمار در پرستاران بالاتر است. اگر آمارهای دنیا را نگاه کنید، در همه دنیا این خشونت وجود دارد، اما میزان و شدت آن متفاوت است.

به گفته وی، در حال حاضر قوانین و مقرراتی وجود دارد تا این مشکل را کنترل کند، اما مهم این است که بستر آرامش بخش برای بیماران و همراهان آنها فراهم کنیم تا کمتر این اتفاق بیفتد.

حضرتی در خصوص طرح تربیت پرستاران بیمارستانی اضافه نمود: حدود 4 سال پیش طرح تربیت پرستاران بیمارستانی مطرح شده بود که بورد پرستاری و معاونت پرستاری آن موقع دلایلی مطرح کردند که بیمارستان ها شرایط آموزش برای تربیت پرستار ندارند، این طرح با دلایل و منطق گروه های مختلف لغو شد و دیگر مطرح نیست.

وی با اشاره به اینکه نظام پرداخت پرستاران باید تغییر کند تا پرداخت ها عادلانه تر باشد، اظهار داشت: این نظام پرداخت عملا مبتنی بر درآمد است؛ یعنی بیمارستان هایی که درآمد بیشتری دارند، پرداخت بیشتری انجام می دهند و اعتقاد داریم که این نظام پرداخت باید تغییر کند، معاونت درمان، معاونت پرستاری و وزیر بهداشت به این اعتقاد دارند که نظام پرداخت باید تغییر کند.

حضرتی همچنین از ثبت الکترونیکی گزارش نویسی پرستاران اطلاع داد و گفت: عملیات ثبت الکترونیکی گزارش نویسی پرستاران در حال اجرا است و باعت جلوگیری از اتلاف وقت پرستاران و ارایه خدمات کیفی تر به بیماران می گردد.

وی توضیح داد: این کار از کمبود نیرو، خستگی و فرسایش پرستار نیز می کاهد.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5282

به "پوشش بیمه ای مراقبت در منزل اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش بیمه ای مراقبت در منزل اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید