پست باید مصداق توسعه فناوری باشد

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پست ما باید مصداق توسعه فناوری باشد و از فناوری های جدید و به روز استفاده کند، گفت: جهان برای انتقال بسته های پستی به سمت تکنولوژی رفته و از شیوه های جدید برای انتقال استفاده می نماید، بنابراین ضروری است فرآیند مکانیزه سازی مبادلات را به میزان اعتبارات و توانی که دارید، شروع کنید.

پست باید مصداق توسعه فناوری باشد

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد آذری جهرمی امروز (چهارشنبه) در مراسم روز جهانی پست که در موزه ارتباطات برگزار گردید، درباره نامه نگاری افراد از سراسر کشور، اظهار کرد: من این روزها به واسطه نامه نوشتن دوستان زیادی در سراسر ایران دارم که همگی بدون واسطه و راحت مطالب خود را می نویسند و برای من می فرستند، در این فضای نامه نگاری جدای از فناوری هایی که امروز هست، حرف ها شفاف تر و بااحساس تر منتقل می شود.

وی اضافه کرد: خط نشان دهنده شخصیت آدمها است و راز نامه های پستی همین است، رویکرد من بعد از باز کردن این راه ارتباطی با مردم تغییر نموده و نوع توجهم به مسائل متحول شده است. پست گنجینه بزرگی برای وزارت ارتباطات است. البته در تمام جهان این هست و ما باید قدر این ارزش بزرگ را بدانیم و باید در این راستا برای مردم خدمت دهی مناسب و با کیفیت را مدنظر قرار دهیم.

تمبر می تواند فرهنگ کشور را به جهان ارسال کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تمبر یکی از رسانه های مهم فرهنگی در کشور است، اضافه کرد: حفظ تمبر احتیاج به کوشش جدی تر دارد. ما مکان های تاریخی، رویدادهای مهم و میراث های ماندگار بسیاری داریم که می توانیم با تمبر آن را به تمام جهان ارسال کنیم، اینها سبقه تاریخی دارند. زمانی که تمبرهای مختلف چاپ و در جهان منتشر می شود و در کلکسیون های جهان قرار می گیرد، می تواند فرهنگ غنی کشور را نشان دهد. تمبر باید به چرخه های پستی ما برشود، باید این گنجینه را حفظ کرد و به آنها بها داد و اولین خواهش من این است که احیای تمبر به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

آذری جهرمی با اشاره به تغییر لوگوی پست، خاطرنشان کرد: اعتراضات زیادی در مورد تغییر لگوی پست به من ارجاع داده شد. باید توجه کرد که نشان یک شرکت، پیشینه تاریخی آن است. در این حوزه برای تغییر لوگوی شرکت ملی پست نقدهای مطرح شد که جای توجه دارد. نمی گویم که نظر خود را عوض کنید اما به نقدها توجه کنید، بعضی از این مسائل مربوط به هزینه ای است که تغییر لوگو روی لباس ها، ماشین ها و ادارات تحمیل می نماید. بنابراین می توانید منتقدان را دعوت نموده و پای صحبت های آن ها بنشینید و به نقدهاشان پاسخ دهید.

وی با بیان اینکه مبادلات سنتی زیبنده پست نیست، اضافه کرد: مبادلات باید نوین باشد. ضروری است فرآیند مکانیزه سازی مبادلات را به میزان اعتبارات و توانی که دارید، شروع کنید. جهان برای انتقال بسته های پستی به سمت تکنولوژی رفته و از شیوه های جدید برای انتقال استفاده می نماید، ما نیز باید این مقوله را در پست جدی بگیریم. پست ما باید مصداق توسعه فناوری باشد و از فناوری های جدید و به روز استفاده کند.

رتبه 48 ایران بر اساس شاخص های پستی

در این مراسم همچنین حسین نعمتی -مدیرعامل شرکت ملی پست- گفت: امروز 50امین سالی است که روز جهانی پست در جهان برگزار می شود. اتحادیه جهانی پست 145 سال پیش به عنوان آژانس تخصصی زیرمجموعه سازمان ملل تشکیل شد و ایران از 142 سال پیش به این اتحادیه تخصصی پیوسته است. شرکت پست در سال های اخیر در کارگروه های تخصصی اتحادیه جهانی پست فعال بوده است. در سال 2018، بر اساس شاخص های پستی، پست ایران از 174 کشور رتبه 48 را به دست آورده است.

وی اضافه کرد: یکی از چالش های پیش روی پست، تحول از پست سنتی و قدیمی به پست پیشرفته و مدرن و جهت گیری از پست نامه به سمت امانات و کالاست. پست ایران سال گذشته در زمینه امانات 41 درصد پیشرفت داشته است. پست نامه ماموریت قدیمی پست بوده اما بسترش در حال تغییر است و احتیاج است که زیرساخت های لازم فراهم شود.

مدیرعامل شرکت ملی پست در ادامه گفت: یکی از زیرساخت های اصلی مکان های پست است، در گذشته این مکان ها صرفا برای بسته های پستی بود اما امروزه بسته های حجیم نیز وجود دارد و در حالی که در گذشته مبادلات پست با یک کامیون فعالیت انجام می شد اما با تغییر پست نامه به پست امانات، روزانه 5 تا 10 دستگاه کامیون کالاهای پستی را جابجا می نمایند.

نعمتی در مورد اقدامات پست شرح داد: سال جاری توانستیم از حضور جوانان نخبه در پست استفاده کنیم و به همین واسطه طرح تحول پست در شرکت ملی پست عملیاتی شد، حدود 50 پروژه تعریف کردیم و بنا داریم در این پروژه همه خدماتی که برای شرکت دارای بار اقتصادی منفی است را برطرف کنیم. عدالت محوری برای ما اهمیت دارد و انحصارطلبی در پست معنا ندارد.

52 میلیون بانک مکانی کشور را در اختیار داریم

وی ادامه داد: همچنین ما در موضوع ژئوکد گام های مهمی برداشتیم و یکی از پروژه های ملی ما جی نف است. ما 52 میلیون بانک مکانی کشور را در اختیار داریم و هر شش ماه یکبار این بانک به روز می شود و و پروژه ژئوکد کردن کدهای پستی را هم در برنامه داریم و توانستیم در 76 شهر کشور این کار را انجام دهیم. همچنین در شش ماهه ابتدای سال خدمات ترافیکی امانت پستی 41 درصد و رشد ترافیک خریدوفروش اینترنتی 14.5 درصد رشد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پست اعلام نمود: مجوز اپراتورهای پستی بخش خصوصی نقطه عطفی در پست است. این شرکت ظرفیتهای بالایی دارد و سازوکاری را تعریف کردیم تا امکانات برای سایر اپراتورها فراهم شود. برای اینکه بخش پست کشور بخواهد قوت بیشتری بگیرد، باید از ناحیه حاکمیت سیاستگذاری مناسب تری صورت گیرد.

نعمتی گفت: حذف قبوض هم احتیاج به بستری برای الکترونیکی شدن قبوض داشت که با سازمان فناوری اطلاعات این کار به انجام رسید. همچنین بسترهای لازم برای پرداخت الکترونیکی در حال فراهم شدن است و این کار می تواند موجب از بین رفتن فساد در نظام های اداری شود. اکنون 100 درصد نامه رسان های ما به کارتخوان سیار مجهز هستند.

وی ادامه داد: کارت های سوخت به چهار سال گذشته برمی شود و به دلیل فعال نبودن کارت های سوخت، این کارت ها در پست باقی ماند. اکنون بیش از 9 میلیون کارت سوخت توزیع شده که 90 درصد را شامل می شود و کمتر از 10 درصد از کارت های سوخت در دفاتر باقی مانده است.

مدیرعامل شرکت ملی پست نوسازی ناوگان، رشد در ترافیک کالا و خرید و فروش اینترنتی، 98 درصد توزیع پیروز، تعریف دو سرویس برای کشورهای فرانسه و کانادا، تجهیز مراکز به کارتخوان و قرارداد همکاری برای ارائه قبوض الکترونیکی را از جمله اقداماتی خاطرنشان کرد که طی یک سال گذشته در شرکت ملی پست صورت گرفته است.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6374

به "پست باید مصداق توسعه فناوری باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پست باید مصداق توسعه فناوری باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید