پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما را بشناسید

به گزارش کنفرانس هکا، به هرحال دورانی هم پیش از شیوع ویروس کرونا وجود داشته که در آن تماشاگران سینما به جای قرنطینه شدن در خانه به سالن های سینما می رفتند. در آن دوران، سالن های سینما شلوغ تر از همواره بودند و بلیت گیشه ها مشتریان بسیاری داشت. با رونق باورنکردنی سرویس های استریم در دوران کرونا شرایط برای تماشای دوباره فیلم های سینمایی در سالن های سینما مانند گذشته فراهم نیست و به نظر می رسد سالن های سینما در دوران پساکرونا هم شرایط جذابی را تجربه نمی نمایند. اما پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما ثابت می نمایند همواره دلیلی برای رفتن به سالن های سینما وجود دارد.

پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما را بشناسید

فیلم های پرهزینه و مورد انتظار سینما که به عناوین بلاک باستر معروفیت دارند، همواره بخش مهمی از تاریخ سینما بوده اند. استودیوهای سینمایی با ساخت فیلم های بلاک باستر کوشش می نمایند تا سودهای خیره نماینده ای به جیب بزنند. اما ساخت عناوین بلاک باستری کار آسانی نیست. برای ساخت فیلم های پرهزینه و مورد انتظار احتیاجی نیست که لزوما کارگردان بی نظیری باشید. ساخت این شاهکارهای پرفروش به مهارت های خاصی احتیاج دارد.

در ادامه با پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما آشنا می شوید. فیلم سازهایی که با ساخت عناوین پرهزینه اما محبوب پیروز شده اند میلیون ها دلار سود خالص را برای استودیوها سینمایی هالیوود خلق نمایند.

کریستوفر نولان

مجموعه فروش فیلم ها در گیشه: 4 میلیارد و 704 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: شوالیه تاریکی برمی خیزد

آیا واقعا کریستوفر نولان یکی از برترین کارگردانان تاریخ سینما است؟ این سوال در چند سال اخیر یکی از مهم ترین سوالاتی بوده که طرفداران سینما از یکدیگر می پرسند. وقتی به نام کریستوفر نولان می رسیم، طرفداران سینما در دو گروه کاملا متفاوت قرار می گیرند. گروه اول اعتقاد دارند نولان با روایت های غیرخطی و مفاهیم عمیق سینمایی می تواند یکی از برترین کارگردانان تاریخ سینما باشد. اما گروه دوم اعتقاد دارند نولان تنها روح تازه ای به بعضی کلیشه های رایج سینمای هالیوود بخشیده و صرفا کارگردان باهوشی است. احتیاجی به یادآوری نیست که گروه دوم در برابر گروه اول در اقلیت قرار می گیرند. با هر حقیقتی، کریستوفر نولان هفتمین کارگردان پرفروش تاریخ سینما لقب می گیرد.

طبیعی به نظر می رسد که شوالیه تاریکی برمی خیزد با روایت انتها سه گانه بتمن به پرفروش ترین فیلم کریستوفر نولان تبدیل گردد. این فیلم با 448 میلیون دلار فروش در ایالات متحده به دومین فیلم پرفروش سال 2012 در این کشور تبدیل شد و با 634 میلیون دلار دیگر که از سایر کشورهای دنیا به دست آمد، به پول سازترین فیلم نولان شد. شاید کمتر کسی فکر می کرد اما شوالیه تاریکی برمی خیرد با 83 میلیون دلار فروش بیشتر از شوالیه تاریکی هنوز هم پرفروش ترین فیلم کریستوفر نولان است.

در جایگاه دوم هم فیلم شوالیه تاریکی واقع شده است. این فیلم با 533 میلیون دلار فروشِ در آمریکای شمالی در نهایت پیروز شد به یک میلیارد دلار فروشِ دنیای دست پیدا کند و به پرفروش ترین فیلم سال 2008 تبدیل گردد. قسمت دوم سه گانه تاریکی هنوز هم پرفروش ترین فیلم نولان در آمریکا است. پس از پیروزیت شوالیه تاریکی این فیلم دومین فیلم پرفروش تاریخ گیشه آمریکا لقب گرفت و پس از تایتانیک و ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه سومین فیلم پول ساز دنیا شد.

سومین فیلم پرفروش کریستوفر نولان تلقین لقب می گیرد. فیلمی که با مجموعه ای از تریلرهای خیره نماینده و کمپین های تبلیغاتی مجذوب نماینده در ژوئیه 2010 اکران شد و افتتاحیه 62 میلیون و 800 هزاری را تجربه کرد. تلقین با عبور از همه فیلم های کریستوفر نولان به عدد باورنکردنی 292 میلیون و 600 هزار دلار فروش در ایالات متحده دست پیدا کرد. این فیلم فروش حیرت انگیز 828 میلیون و 300 هزار دلاری در سراسر دنیا داشت تا نه تنها سومین فیلم پرفروش کریستوفر نولان باشد بلکه به سومین فیلم پرفروش دنیا براساس فیلم نامه غیراقتباسی هم تبدیل گردد؛ رکوردی که پس از ده سال هنوز هم دست نخورده به جای مانده است.

اگرچه منتقدان از میان ستاره ای ناراضی بودند اما دیدنگران آن را به چهارمین فیلم پرفروش نولان تبدیل نموده اند. این فیلم با فروش 188 میلیون دلاری در آمریکا و 464 میلیون دلاری در سایر نقاط دنیا به فروش بین المللی 652 میلیون دلار دست پیدا کرد که برای یک فیلم علمی تخیلی پیچیده رقم عجیبی بود. دانکرک هم پنجمین فیلم پرفروش نولان است که فروش دنیای 520 میلیون دلاری را تجربه نموده است. رکوردی که بدون هیچ تردیدی به وسیله فیلم تنت شکسته می شد اگر این فیلم در دوران بدون کرونا فرصت اکران پیدا می کرد. نوترین فیلم نولان با فروش 353 میلیون دلاری در سراسر دنیا پایین تر از بتمن شروع می نماید با 359 میلیون دلار در رده هفتم پرفروش ترین فیلم های کریس نولان قرار می گیرد.

شاید جالب باشد بدانید که تعقیب به عنوان نخستین فیلم کریستوفر نولان که در سال 1998 اکران شد، توانست 40 برابر بودجه اش عایدی کسب کند. این فیلم هنوز هم پیروز ترین فیلم نولان از نگاه مالی است.

دیوید یتس

مجموعه فروش فیلم ها در گیشه: 6 میلیارد و 20 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: هری پاتر و یادگاران مرگ 2

شاید دیوید یتس ناشناخته ترین نام این فهرست باشد. کارگردانی که به جز ساخت فیلم های دنیای سینمایی هری پاتر تنها روی جایگاه کارگردانی فیلم افسانه تارزان نشسته است. با استثناءدانستن افسانه تارزان همه فیلم های دیوید یتس بیشتر از 600 میلیون دلار فروش داشته اند. یتس به عنوان یک کارگردان انگلیسی از زمانی که فیلم هری پاتر و محفل ققنوس را کارگردانی کرد، وظیفه ساخت اقتباس سینمایی جلدهای بعدی رمان های جی. کی. رولینگ را برعهده گرفت. بنابراین تبدیل شدن قسمت های اول و دوم هری پاتر و یادگاران مرگ به پرفروش ترین آثار او اتفاق عجیبی نیست.

تعداد رکوردهای گیشه ای فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ 2 آن قدر زیاد است که بهتر است اشاره ای به آن نگردد اما در خلاصه ترین حالت ممکن بدانید که این فیلم تنها در 19 روز به فروش دنیای یک میلیارد دلاری دست پیدا کرد و در دوران خودش به سومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. این فیلم هنوز هم پرفروش ترین فیلم تاریخ فیلم سازی استودیوی برادران وارنر است.

دومین فیلم پرفروش دیوید یتس هری پاتر و یادگاران مرگ 1 است که با فروش 976 میلیون دلاری دومین فیلم پرفروش دنیای سینمایی هری پاتر هم لقب می گیرد. در جایگاه سوم هم دومین تجربه کارگردانی یتس قرار می گیرد؛ فیلم هری پاتر و محفل ققنوس با بودجه 150 میلیون دلاری 942 میلیون دلار در سراسر دنیا فروخت. هری پاتر و شاهزاده دورگه با فروش 934 میلیون دلاری چهارمین فیلم پرفروش دیوید یتس بود. اما در جایگاه پنجم عنوان متفاوتی وجود دارد.

جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها به عنوان یک اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته جی. کی. رولینگ در سال 2016 از راه رسید. با توجه به تجربه پیروز دیوید یتس در کارگردانی فیلم های هری پاتر منطقی به نظر می رسد که این فیلم هم به وسیله کارگردان انگلیسی ساخته شده باشد. فروش 814 میلیون دلاری این فیلم در سراسر دنیا، استودیوی برادران وارنر را قانع کرد تا دنباله های متعددی برای آن در نظر بگیرد. دیوید یتس که پیش از ساخت فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها تجربه ساخت فیلم تقریبا شکست خورده افسانه تارزان را داشت با کارگردانی فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها: جرائم گریندلوالد کابوس عجیبی را تجربه کرد. این فیلم با فروش 654 میلیون دلاری ناامیدی بزرگی برای استودیوی برادران وارنر رقم زد.

بنابراین دیوید یتس که هر کدام از فیلم هایش به صورت میانگین حدود 740 میلیون دلار فروش داشته باید با دقت بیشتری روی جایگاه کارگردانی فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها 3 بنشیند. این فیلم که در سال 2022 اکران می گردد اخیرا جانی دپ، بازیگر نقش اصلی اش، را از دست داده است.

جیمز کامرون

مجموعه فروش فیلم ها در گیشه: 6 میلیارد و 235 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: آواتار

اگر ایده ای برای ساختن یک فیلم سینمایی دارید که احساس می کنید لیاقت آن را دارد تا در برترین سطح ممکن ساخته گردد و مورد توجه دیدنگران قرار بگیرد شاید بهتر باشد آن را با جیمز کامرون در میان بگذارید. چراکه جیمز کامرون همواره توانایی آن را دارد تا پرفروش ترین فیلم های سینما را کارگردانی کند. او از همان ابتدا کارگردان پول سازی بود. جیمز کامرون ترمیناتور را با شش میلیون و چهارصد هزار دلار سرمایه ساخت اما این فیلم پیروز شد بیشتر از 78 میلیون دلار در سراسر دنیا بفروشد.

کامرون در سال 1986 دنباله فیلم بیگانه که به وسیله ریدلی اسکات ساخته شده را به عنوان سومین فیلم سینمایی اش انتخاب کرد. این فیلم از بودجه 17 میلیون دلاری اش 183 میلیون دلار خلق کرد. چهارمین فیلم سینمایی جیمز کامرون با عنوان ورطه اکران شد و از بودجه 47 میلیون دلاری اش حدود 90 میلیون دلار عایدی ساخت اما ترمیناتور: روز داوری دقیقا همان فیلمی لقب می گیرد که جیمز کامرون را به فهرست پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما تبدیل می نماید. شاید در نگاه نخست به نظر می رسد این فیلم دنباله دومین فیلم کارنامه کاری جیمز کامرون باشد اما حقیقت این است که کامرون از اعتباری که از سال 1984 تا 1991 جمع نموده بود، استفاده کرد تا روز داوری را بسازد.

استودیوی فاکس قرن بیستم به عنوان جدی ترین همکار جیمز کارمون با پیروزیت روز داوری تصمیم گرفت تا پروژه های بیشتری را به او سپرده تا عایدی بزرگ تری کسب کند. از قلم نیاندازید که این فیلم با فروش دنیای 520 میلیون دلار به سومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد و نخستین فیلمی لقب گرفت که پیروز شده در خارج از ایالات متحده بیشتر از 300 میلیون دلار عایدی داشته باشد. با پیروزیت فیلم دروغ های واقعی که 378 میلیون دلار در سراسر دنیا فروخت، نوبت به مهم ترین فیلم کارنامه هنری جیمز کامرون می رسد.

فیلم تایتانیک در تاریخ نوزدهم دسامبر 1997 در ایالات متحده اکران شد و اقتصاد سینما را برای همواره دگرگون کرد. با احتساب اکران های مجدد این فیلم در سال های 2012 و 2017 باید بدانید که تایتانیک بیشتر از دو میلیارد و 195 میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته که آن را حالا به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل می نماید؛ هم براساس اندازه فروش و هم براساس آمار فروش با احتساب نرخ تورم. احتیاجی به یادآوری نیست که تایتانیک تا زمانی که آواتار از راه برسد، پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما بود.

آواتار ثابت می نماید جیمز کامرون یکی از پولسازترین کارگردانان تاریخ سینما است و از هر سکانس فیلم های او پول می چکد. این فیلم به نخستین فیلم تاریخ تبدیل شد که دو رکورد باورنکردنی را ثبت کرد؛ بیشتر از دو میلیارد دلار در سراسر دنیا فروخت و عایدیی فراتر از 700 میلیون دلار در آمریکا به دست آورد. آواتار تا پیش از اکران انتقام جویان: انتها بازی برای ده سال پرفروش ترین فیلم تاریخ بود. جیمز کامرون از سال 2009 روی جایگاه کارگردانی حضور پیدا ننموده و قرار است با اکران دنباله های آواتار به سینما بازگردد. فیلم هایی که به ترتیب در سال های 2022، 2024، 2026 و 2028 اکران می شوند.

در این زمینه بخوانید:

متفاوت ترین فیلم های درام ایرانی که باید دیدن کنید

متفاوت ترین فیلم های عاشقانه ایرانی که باید دیدن کنید

مایکل بی

مجموع فروش فیلم ها در گیشه: 6 میلیارد و 443 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: تبدیل شوندگان: نیمه تاریک ماه

احتمالا مایکل بی تنها نام این فهرست باشد که منتقدان آن را لایق حضور در این جایگاه نمی دانند. بیشتر فیلم های آقای بی فاقد ارزش و خلاقیتی در سطح عناوین خیره نماینده هستند اما او ثابت می نماید برای تبدیل شدن به یک کارگردان پرفروش صرفا لازم نیست که عناوین خیره نماینده ای بسازید؛ شما تنها به ساخت آثاری احتیاج دارید که دیدنگران سینما را به سالن ها بزرگ می کشاند. او کارگردانی را با فیلم پسران بد شروع کرد که از بودجه 19 میلیون دلاری اش 141 میلیون دلار عایدی کسب کرد. تا ساخت فیلم پسران بد 2 در سال 2003 او سه فیلم دیگر را هم کارگردانی کرد که همه آن ها سودده بودند.

اما مهم ترین بخش کارگردانی او پس از اکران فیلم جزیره شروع می گردد. مایکل بی با کارگردانی فیلم تبدیل شوندگان دوران شکوهمند پولسازی اش را شروع کرد. او با کارگردانی همه فیلم های مجموعه سینمایی تبدیل شوندگان است که به این فهرست راه پیدا نموده و بیشتر از همه مدیون فیلم تبدیل شوندگان: نیمه تاریک ماه به نظر می رسد. فیلمی که عایدی نجومی یک میلیارد و 120 میلیون دلاری به همراه داشت و هنوز هم پرفروش ترین عنوان این فرانچایز سینمایی است. البته فیلم های مایکل بی تنها برای منتقدان عذاب آور نیست. او در سال 2017 تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه را به سالن های سینما تقدیم کرد که با فروش ناامیدنماینده 605 میلیون دلاری اش ضرر هنگفتی برای استودیوی پارامونت به همراه داشت.

با شکست باورنکردنی آخرین شوالیه مایکل بی با مجموعه تبدیل شوندگان خداحافظی کرد. او در سال 2019 با فیلم شش زیرزمینی به همکاری با سرویس استریم نتفلیکس مشغول شد و به نظر می رسد تمرکزش را از روی سینما برداشته است. فیلم های مایکل بی به طور میانه 429 میلیون دلار فروش نموده اند.

پیتر جکسون

مجموع فروش فیلم ها در گیشه: 6 میلیارد و 546 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه

در جایگاه سوم پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما نام پیتر جکسون می درخشد. کارگردانی که با شش گانه سینمایی اش برای همواره در تاریخ هنر هفتم جاودانه شده و به نظر نمی رسد که این جایگاه را از دست بدهد. نخستین فیلم پولساز پیتر جکسون که مهم ترین ساخته او در آن سال ها هم بود، در سال 2001 از راه رسید. ارباب حلقه ها: یاران حلقه حدود 888 میلیون دلار در سراسر دنیا فروخت و یک سال بعد فیلم ارباب حلقه ها: دو برج به فروش باورنکردنی 951 میلیون دلار دست پیدا کرد. ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه با فروش دنیای یک میلیارد و 142 میلیون دلاری به دومین فیلم یک میلیاردی تاریخ و دومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. رکوردهایی که اگرچه بعدها بارها شکسته شدند اما عظمت دستاورد پیتر جکسون را نشان می دهند. این سه گانه هنوز هم پرفروش ترین سه گانه تاریخ سینما است.

پیتر جکسون در دهه 2010 میلادی با سه گانه هابیت برگشت تا روایت نوی از دنیای محبوبش ارائه دهد. بنابراین منطقی است که طرفداران سینما برای دیدنی فیلم هابیت: سفری غیرمنتظره پرده های نقره ای را به آتش بکشند و این فیلم را به دومین فیلم پرفروش پیتکر جکسون تبدیل نمایند. فروش فروش یک میلیارد و 21 میلیون دلاری این فیلم اما تکرار نشد. فیلم هابیت: خلوت اسماگ نتوانست بیشتر از 960 میلیون دلار فروش دنیای را تجربه کند اما باز هم سومین فیلم پرفروش شش گانه ارباب حلقه ها لقب گرفت. قسمت ششم با نام هابیت: نبرد پنج ارتش در شرایطی سه گانه دوم پیتر جکسون را به انتها رساند که کمترین اندازه فروش در آمریکای شمالی در میان هر شش فیلم را ثبت کرد.

خارج از دنیای هابیت و دوستانش، فیلم دیگری هم وجود دارد که قدرت فیلمسازی تجاری پیتر جکسون را ثابت می نماید. فیلم کینگ کونگ که در سال 2005 با بودجه ای 207 میلیون دلاری ساخته شد اما در نهایت 550 میلیون دلار فروش کرد. شاید جالب باشد بدانید که نوترین فیلم پیتر جکسون که در سال 2018 اکران شد و مستندی به نام آن هایی که نباید پیر می شدند است که پیروز شد بیشتر از 20 میلیون دلار در سراسر دنیا فروش داشته باشد!

جوزف و آنتونی روسو

مجموع فروش فیلم ها در گیشه: 6 میلیارد و 844 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: انتقام جویان: انتها بازی

اگر چند سال پیش جوزف و آنتونی روسو را دیدار می کردید و به آن ها نوید آن را می دادید که فیلم های ساخته مشترکشان در آینده نزدیک آن ها را به دومین کارگردانان پرفروش تاریخ سینما تبدیل می نماید احتمالا چنین ادعای عجیبی را باور نمی کردند. اما پیروزیت فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان آن ها را وارد دنیای سینمایی مارول کرد و همین حضور باعث شد برادران روسو جهت پولسازی را شروع نمایند. این فیلم با فروش دنیای 714 میلیون دلاری چهارمین فیلم پرفروش جوزف و آنتونی روسو است.

در جایگاه سوم هم فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی قرار می گیرد که با فروش خیره نماینده یک میلیارد و 151 میلیون دلاری به پرفروش ترین فیلم سال 2017 و چهارمین فیلم پرفروش دنیای سینمایی مارول تا آن روزها تبدیل شد. اما سال های 2018 و 2019 اگر برترین سال های زندگی برادران روسو نباشند احتمالا در فهرست برترین ها قرار می گیرند. از آن جایی که بیشتر رکوردهای گیشه ای انتقام جویان: جنگ بی نهایت به وسیله فیلم انتقام جویان: انتها بازی شکسته شده شاید بهتر باشد این دو فیلم را در کنار یکدیگر آنالیز کنید.

افتتاحیه دنیای جنگ بی نهایت در شرایطی روی عدد 640 میلیون دلاری ایستاد که این عدد به وسیله انتها بازی به یک میلیارد و 481 میلیون دلار افزایش پیدا کرد. شاید جالب باشد بدانید که جنگ بی نهایت به عنوان سومین فیلم مجموعه انتقام جویان در یازده روز به عایدی دنیای یک میلیارد دلاری رسید که سریع ترین زمان ممکن در نوع خود بود اما انتها بازی این رکورد تنها در پنج روز شکست! اگرچه جنگ بی نهایت خوش شانس بود که رکورد دو میلیاردی شدن آواتار را در چهل و هفتمین روز اکرانش شکست اما انتها بازی برای رسیدن به این رکورد تنها به یازده روز احتیاج داشت.

بنابراین درک علت حضور برادران روسو در جایگاه دومین کارگردانان پرفروش تاریخ باید به مجموع دو فیلم انتقام جویان آن ها توجه کنید. جنگ بی نهایت در کنار فروش 678 میلیون دلاری در آمریکای شمالی پیروز شد یک میلیارد و 370 میلیون دلار در سایر کشورهای دنیا بفروشد و در نهایت فروش دنیای 2 میلیارد و 48 میلیون دلاری در سراسر دنیا باشد. فیلم انتها بازی هم که به نظر می رسد برای مدتی طولانی پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما باشد، پیروز شد 858 میلیون دلار در آمریکای شمالی و یک میلیارد و 939 میلیون دلار از سایر نقاط دنیا عایدی کسب نموده و در نهایت فروش دنیای 2 میلیارد و 800 میلیون دلاری اش را ثبت کند. طرفداران سینما این روزها در شرایطی منتشر نوترین فیلم برادران روسو هستند که فیلم های آن ها به طور میانگین 977 میلیون دلار فروش داشته است.

استیون اسپیلبرگ

مجموع فروش فیلم ها در گیشه: 10 میلیارد و 548 میلیون دلار

پرفروش ترین فیلم: پارک ژوراسیک

استیون اسپلیبرگ به عنوان پرفروش ترین کارگردان تاریخ سینما لیاقت حضور در صدر این فهرست گران قیمت را دارد. چراکه او برخلاف بیشتر همکارانش نه تنها روی ساخت دنباله های پرفروش کار ننموده بلکه با ساخت عناوین نو پیروز شده دیدنگران حرفه ای سینما را برای بارها در برابر پرده نقره ای قرار دهد. او پنج بار پیروز شده رکورد فروش در افتتاحیه را بشکند.

پولسازی فیلم های اسپیلبرگ از آرواره ها شروع شد. فروش دنیای این فیلم به 470 میلیون دلار رسید و نه تنها پرفروش ترین فیلم سینما شد بلکه برای دو سال هم این رکورد را در اختیار داشت. فیلم مهاجمان مقبره گم شده هم 248 میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشت و ای.تی. هم با عایدی 359 میلیون دلاری در آمریکای شمالی و 619 میلیون دلاری از همه کشورهای دنیا دوباره رکورد پرفروش ترین فیلم سینما را شکست. در سال 1993 اما پارک ژوراسیک از راه رسید که با فروش خیره نماینده 912 میلیون دلاری یک بار دیگر رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما را از آن خود کرد.

البته اسپیلبرگ فیلم های بسیاری را کارگردانی نموده که می تواند به تبدیل شدن او به پرفروش ترین کارگردان تاریخ یاری کند اما باز هم نمی توان فروش باورنکردنی فیلم های او را انکار کرد. 33 فیلم استیون اسپیلبرگ در مجموع 10 میلیارد و 548 میلیون دلار فروش نموده اند. به عبارت دیگر، هر فیلم اسپیلبرگ حدود 293 میلیون دلار فروش داشته است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12920

به "پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفروش ترین کارگردانان تاریخ سینما را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید