انتها یک ماه کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای پیر قوچ شهرستان ارسنجان

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس خبرهای منتشر گشته، خاتمه یک ماه کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای پیر قوچ شهرستان ارسنجان اعلام شد.

انتها یک ماه کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای پیر قوچ شهرستان ارسنجان

حسن افشاری در سرانجام یک دوره کاوش در این منطقه باستانی اضافه نمود: ابزارهای سنگی و داده های استخوان در این پناهگاه کشف شد.

وی اضافه نمود: در این کاوش که با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و حمایت های مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس و یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام شد، یک گروه 10 نفره به مدت یک ماه مشغول فعالیت بودند.

رئیس هیات کاوش پناهگاه صخره ای پیر قوچ ارسنجان ادامه داد: این پناهگاه تاریخی در نزدیکی روستای قصر جمال یکی از محوطه های مهم و ارزشمند به شمار می رود که دارای شواهد باستان شناختی مهمی است اما از آنجایی که محوطه طی سالیان گذشته مورد دست اندازی غارتگران میراث فرهنگی نهاده شده، کاوش این محوطه به منظور شناخت لایه های فرهنگی، صنعت دست افزار و دیرین اقلیم منطقه امری بسیار جدی و لازم است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس نیز در این خصوص گفت: کاوش باستان شناسی پناهگاه صخره ای پیر قوچ به مدت یک ماه به وسیله هیات باستان شناسی ایرانی انجام شد.

محمد ثابت اقلیدی اضافه نمود: این پناهگاه که قدمتی بین 7 تا 12 سال قبل از میلاد مسیح دارد، برای نخستین بار مورد کاوش باستان شناسان نهاده شد.

وی اظهار کرد: براساس شواهد باستان شناسی در دوره های پیش از تاریخ و حضور مستمر انسان در منطقه فارس، پرداختن به فعالیت های باستان شناسی و تکمیل این مطالعات برای شناخت دوره های تاریخی لازم است.

ثابت اقلیدی گفت: کاوش اخیر در پناهگاه صخره ای پیر قوچ ارسنجان باهدف مطالعات باستان شناسی دوره پیش از تاریخ انجام شد و دستاوردهای خوبی به همراه داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اسفند 1402 بروزرسانی: 12 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15590

به "انتها یک ماه کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای پیر قوچ شهرستان ارسنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها یک ماه کاوش باستان شناسی در پناهگاه صخره ای پیر قوچ شهرستان ارسنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید