سرانجام یک بحث هیجان انگیز، سلب اعتبار از قدیمی ترین هرم دنیا

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشی که ادعا می کرد تپه باستانی گونونگ پادانگ در اندونزی قدیمی ترین هرم جهان و ساخت دست انسان است، از سوی مجله ناشر مقاله سلب اعتبار شد.

سرانجام یک بحث هیجان انگیز، سلب اعتبار از قدیمی ترین هرم دنیا

به گزارش خبرنگاران ، ناشر آمریکایی پژوهشی که ادعا می کرد تپه گونونگ پادانگ در اندونزی ممکن است یک مکان باستانی و قدیمی ترین هرم جهان باشد، اصالت علمی مطالعه را به چالش کشید. ناشر این ادعای جسورانه را پس گرفته و مقاله را سلب اعتبار نموده است.

به نقل از زومیت، مطالعه که آبان ماه 1402 در مجله Archaeological Prospection منتشر شد، ادعا می کرد که بر اساس شواهد موجود، عمیق ترین لایه در محوطه باستانی گونونگ پادانگ در زمانی حدود 27 هزار سال پیش به دست انسان شکل گرفته است.

منتقدان مطالعه می گویند قدمت حضور انسان در گونونگ پادانگ نه بر اساس مصنوعات کشف شده، بلکه بر اساس تاریخ گذاری رادیوکربن خاک برداشت شده از نمونه های حفاری، به اشتباه مشخص شده است. وایلی، ناشر آمریکایی این مجله، دوشنبه 28 اسفند با اشاره به همین استدلال، اطلاعیه سلب اعتبار مقاله را منتشر کرد.

گونونگ پادانگ عموماً به عنوان یک آتشفشان غیرفعال در نظر گرفته می گردد و باستان شناسان می گویند سفالین های کشف شده در محوطه نشان می دهد که انسان ها برای چند صد سال یا بیشتر از آن مکان استفاده نموده اند، اما قدمت این محوطه به 27 هزار سال حتی نزدیک هم نیست. اهرام جیزه در مصر فقط حدود 4500 سال قدمت دارند.

به گزارش نیویورک تایمز، سلب اعتبار مقاله بر اساس تحقیقات چند ماهه انجام شد و ناشر می گوید مطالعه ناقص بود، زیرا نمونه های خاک آنالیز شده با هیچ یک از ویژگی ها یا مصنوعاتی که بتوان به طور موثق به عنوان انسان ساز یا ساخته شده به دست بشر تعبیر کرد، مرتبط نبود.

بعضی باستان شناسان در مصاحبه هایشان گفتند از سلب اعتبار مقاله استقبال می نمایند. اما نویسندگان مطالعه آن را ناعادلانه خواندند و چهارشنبه در بیانیه ای خاطرنشان کردند که تا حدی به این علت که لایه های خاک دربردارنده آثار باستانی است، نمونه های خاک آن ها بی تردید به عنوان سازه های دست ساز انسان یا عوارض باستان شناسی شناخته می گردد.

نویسندگان مقاله نوشته اند: ما از جامعه دانشگاهی، سازمان های علمی و افراد مرتبط درخواست داریم تا در چالش با این تصمیم و رعایت اصول صداقت، شفافیت و انصاف در تحقیقات و انتشارات علمی، در کنار ما بمانند.

دنی هیلمن ناتاویدجاجا، زمین شناس زلزله و نویسنده اصلی مطالعه، بلافاصله به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد. وایلی (ناشر)، ایلین ارننوین و گرگوری سوکاس، دبیرهای مجله Archaeological Prospection نیز به درخواست های نیویورک تایمز برای اظهارنظر پاسخی نداده اند.

گراهام هنکوک، روزنامه نگار و یکی از حامیان برجسته تحقیقات ناتاویدجاجا در بیانیه ای خاطرنشان کرد که او این عقب نشینی را به عنوان علم شایسته، موجه یا منصفانه نمی شناسد. او می گوید مجله به جای انتشار اعلامیه سلب اعتبار باید نقدها وارده به این مقاله را منتشر می کرد، به گفته او این اقدام به خوانندگان امکان می داد که خودشان تصمیم بگیرند.

هنکوک، سازنده مجموعه مستند نت فلیکس آخرالزمان باستانی است و در سال 2022، برای ساخت اپیزودی درباره گونونگ پادانگ، با ناتاویدجاجا مصاحبه کرد. او می گوید: علم نباید سرکوب گردد.

انجمن باستان شناسی آمریکا گفته است که مستند نتفلیکس آقای هنکوک با اشاعه ادعاهای نادرست و اطلاعات غلط، حرفه باستان شناسی را بی ارزش می نماید. او با رد این نظر، استدلال می نماید که باستان شناسان باید نسبت به نظریه هایی که اصالت علمی را به چالش می کشند، بازتر عمل نمایند. نت فلیکس نیز به درخواست برای اظهارنظر درمورد سلب اعتبار پاسخ نداد.

مردم اندونزی مدت هاست که برای برگزاری مراسمات مذهبی اسلامی و هندو به گونونگ پادانگ سفر می نمایند. یکی از روایت های ملی که این تپه را به عنوان هرمی بسیار قدیمی به تصویر می کشد، در دوران سوسیلو بامبانگ یودهویونو، رئیس جمهور سابق که در سال 2014 از قدرت استعفا داد، از سوی دولت مرکزی حمایت و تأمین مالی می شد. اما جانشین او، رئیس جمهور جوکو ویدودو، این بودجه را قطع کرد.

باستان شناسان در مصاحبه ها خاطرنشان کردند که از سلب اعتبار استقبال می نمایند؛ نوئل هیدالگو تان، باستان شناس در بانکوک که نگرانی درباره این مطالعه را به وایلی منتقل نموده بود، گفت که سلب اعتبار را کاملاً مناسب می داند، زیرا نتایج این مطالعه به وسیله شواهد تأیید نمی گردد. او اضافه نمود: مایه تأسف بود که مقاله به این مرحله برسد. اما بهتر بود که سلب اعتبار گردد تا اینکه اصلاً چیزی در خصوص آن گفته نگردد.

دوی راتنا نورهاجرینی، رئیس اداره حفاظت از میراث فرهنگی استان جاوه غربی، محل قرارگیری گونونگ پادانگ، می گوید نتیجه گیری این مطالعه باید با توجه به سلب اعتبار مورد آنالیز مجدد قرار بگیرد. او در مصاحبه ای خاطرنشان کرد سازه های گونونگ پادانگ در واقع لایه لایه و پلکانی هستند که یادآور تمدن های گذشته دور اندونزی است. اما قدمت آن ها ممکن است به میزان ادعای مطالعه نباشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 فروردین 1403 بروزرسانی: 6 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16275

به "سرانجام یک بحث هیجان انگیز، سلب اعتبار از قدیمی ترین هرم دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام یک بحث هیجان انگیز، سلب اعتبار از قدیمی ترین هرم دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید