پارافین تراپی؛ معجزه ای برای پوست یا هیاهوی تبلیغاتی؟

به گزارش کنفرانس هکا، پارافین تراپی یکی از روش های زیبایی پوست است که این روزها در کلینیک های زیبایی و اسپاها ارائه می گردد. در این روش از خواص پارافین برای نرم و لطیف کردن پوست های خشک استفاده می گردد. اما این روش چیست؟ چرا مفید است و آیا ضرر هم دارد یا نه؟ در ادامه به این سوال ها پاسخ می دهیم و معایب و مزایای پارافین تراپی را آنالیز می کنیم.

پارافین تراپی؛ معجزه ای برای پوست یا هیاهوی تبلیغاتی؟

پارافین تراپی چیست؟

سلامت پوست و داشتن پوست زیبا و شاداب یکی از آرزوهای ماست. روش های زیادی برای سلامت پوست پیشنهاد می گردد که پارافین تراپی یکی از آن ها است. البته روش های دیگر مثل داشتن برترین رژیم غذایی برای سلامت پوست وهمین طور حفظ یک روتین پوستی مناسب هم به داشتن پوست سالم و شاداب یاری می نماید.

موم پارافین یک موم جامد، نرم، سفید یا بدون رنگ است. این موم از هیدروکربن های اشباع شده ساخته شده است. از این ماده معمولا در خدمات مراقبت پوست که در اسپاها و سالن های زیبایی ارائه می گردد استفاده می نمایند. این ماده خاصیت نرم نمایندگی پوست دارد و آن را روی دست، پا، کوتیکول و… استفاده می نمایند. این ماده بی رنگ، بدون طعم و بدون بو است. از آن می توان به عنوان مسکن درد روی عضلات و مفصل هایی که دچار درد و جراحت هستند استفاده کرد.

البته موم پارافین مزایا و کاربردهای دیگری هم دارد. آن را به عنوان عایق الکتریسیته، روان نماینده و همین طور برای درست کردن شمع و مدادشمعی هم استفاده می نمایند.

در ادامه در خصوص کاربردها، مزایا و عوارض پارافین و پارافین تراپی دست و پا بیشتر بخوانید.

مزایای موم پارافین چیست؟

پارافین دارای مزایا و فوایدی برای زیبایی و ویژگی های درمانی است. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

فواید مرتبط با زیبایی

برای داشتن پوست زیباتر ونرم تر از موم پارافین روی پوست دست و پا استفاده می نمایند. موم پارافین یک نرم نماینده طبیعی است که به نرمی و لطافت پوست یاری می نماید. هنگامی که روی پوست از این ماده استفاده می گردد، رطوبت را افزایش می دهد و حتی پس از اتمام درمان، به افزایش سطح رطوبت پوست ادامه می دهد.

این ماده بعلاوه می تواند به باز کردن منافذ پوست و حذف سلول های مرده پوست یاری کند. این تاثیر به ایجاد ظاهری شاداب تر و صاف تر شدن پوست یاری می نماید.

مزایای درمانی پارافین

موم پارافین ممکن است برای یاری به تسکین درد دست در افراد مبتلا به موارد زیر استفاده گردد:

 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • فیبرومیالژیا (Fibromyalgia)
 • سایر مسائل حرکتی مفصلی

پارافین تراپی برای کاهش درد دست و پا مانند نوعی گرمادرمانی عمل می نماید و می تواند به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و کاهش گرفتگی مفاصل یاری کند. موم پارافین بعلاوه می تواند اسپاسم عضلانی و التهاب را به حداقل برساند و بعلاوه مسائلی مثل رگ به رگ شدن را درمان کند.

آیا پارافین تراپی عوارض جانبی دارد؟

موم پارافین در آزمایشگاه ها آزمایش و آنالیز می گردد تا اطمینان حاصل گردد که استفاده از آن روی بدن، ایمن و بهداشتی است. این ماده کاملا طبیعی است و نقطه ذوب پایینی دارد؛ به این معنی که می توان آن را به راحتی روی پوست در دمای پایین اعمال کرد. دمای آن به مقدار ای پایین است که باعث سوختگی یا تاول نمی گردد.

با این حال، اگر پوست بسیار حساسی دارید، موم پارافین ممکن است باعث ایجاد راش گرمایی یا بثورات حرارتی گردد. بثورات حرارتی باعث ایجاد برجستگی های قرمز کوچک روی پوست می شوند که می تواند خارش ایجاد کند و ناراحت نماینده باشد.

اگر مسائل و شرایط زیر را دارید نباید از پارافین بهره ببرید:

 • گردش خون ضعیف
 • بی حسی در دست یا پا
 • دیابت
 • هر گونه جوش یا زخم باز

اگر حساسیت شیمیایی دارید، ممکن است در اثر درمان با موم دچار تورم یا جوش های جزئی شوید. به این علت که پارافین از فرآورده های نفتی به دست می آید.

اگر پارافین تراپی را در خانه انجام می دهید، مراقب باشید که موم را بیش از حد گرم نکنید، زیرا ممکن است آتش بگیرد. هنگام آغاز پارافین تراپی نباید دمای آن بیش از 51 درجه باشد.

در پارافین تراپی چه کاری انجام می گردد؟

در سالن های زیبایی و کلینیک های مراقبت از پوست پارافین تراپی بخشی از فرایند پدیکور و مانیکور است ولی گاهی اوقات به صورت مجزا هم ارائه می گردد. این درمان حدود نیم ساعت طول می کشد و شامل استفاده از چند لایه پارافین برای نرم کردن پوست است.

چطور پارافین تراپی را در خانه انجام دهیم؟

با خرید محصولات مراقبت از پوست و استفاده از آن ها در منزل می توانید پوستی شاداب داشته باشید و بسیاری از خدمات سالن های زیبایی را در خانه تجربه کنید.

پارافین تراپی را می توانید در سالن های زیبایی، سالن های ناخن و کلینیک هایی که خدمات پوست ارائه می دهند، تجربه کنید. اما می توانید در خانه هم آن را امتحان کنید. البته مهم است که مراحل آن را درست طی کنید تا بیشترین بهره را از این روش درمانی و زیبایی ببرید.

برای اینکه پارافین تراپی را در خانه انجام دهید به مواد و وسایل زیر احتیاج دارید:

 • حدود 1/5 کیلوگرم پارافین با درجه مواد غذایی
 • ظرف مناسب برای آب کردن موم به روش بنماری
 • پیمانه مقدار گیری
 • روغن معدنی
 • ظرف پلاستیکی چرب شده
 • دماسنج
 • روغن زیتون
 • کیسه پلاستیکی
 • دستکش فر یا حوله
 • تایمر
 • دستمال کاغذی
 • مرطوب نماینده

بعلاوه می توانید یک وان پارافین تراپی قابل حمل برای درمان های خانگی بخرید. این دستگاه ها به کاهش تعداد لوازم مورد احتیاج شما یاری می نمایند و بسیاری از آن ها با موم پارافین عرضه می شوند. البته این وان ها برای کسانی است که قصد دارند زیاد این کار را در خانه انجام دهند.

اگر از وان پارافین استفاده می کنید، دستورالعمل های ارائه شده با دستگاه خود را دنبال کنید. در مجموع با خریدن بسیاری از وسایل مراقبت از پوست و مو مثلا برس ها و تجهیزات آرایشی می توانید بسیاری از خدمات زیبایی را در خانه تجربه کنید.

برای انجام پارافین تراپی در خانه این مراحل را دنبال کنید:

مرحله اول: موم را ذوب کنید

راحت ترین راه برای ذوب کردن موم پارافین، روش بن ماری است. ابتدا باید آب را جوش بیاورید و بعد یک ظرف مناسب روی آن قرار دهید. موم را باید داخل ظرف دوم ذوب کنید. اگر روی ناخن های خود لاک دارید، قبل از آغاز فرایند، آن را پاک کنید. دست های خود را خوب بشویید و آن ها را با حوله بدون پرز، خوب خشک کنید.

برای ذوب کردن پارافین:

 • پارافین را به روش بن ماری روی حرارت ملایم قرار دهید.
 • یک فنجان روغن معدنی به موم اضافه کنید.
 • وقتی موم کاملا ذوب شد، ظرف را از روی اجاق گاز بردارید. موم را با دقت در ظرف پلاستیکی چرب شده بریزید.
 • صبر کنید تا پوست نازکی در بالای موم ایجاد گردد.
 • دمای موم را با دماسنج آنالیز کنید. موم زمانی که به 125 درجه فارنهایت (51/7 درجه سانتیگراد) رسید آماده استفاده است.

مرحله دوم: استفاده از موم روی پوست

بعداز آماده شدن پارافین، می توانید آن را روی پوست قرار دهید، برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • چند قطره روغن زیتون را روی پوست و ناحیه ای که می خواهید درمان کنید، ماساژ دهید.
 • تمام دست یا پای خود را به پارافین آغشته کنید و بگذارید چند ثانیه بماند تا لایه ای روی آن ناحیه ایجاد گردد.
 • صبر کنید تا پارافین خشک گردد. وقتی درخشش آن محو شد، متوجه خواهید شد که خشک است. پس از خشک شدن، دست یا پای خود را دوباره داخل پارافین قرار دهید و کمی کمتر از قبل به عمق آن بروید. این کار از قرار گرفتن پارافین گرم زیر لایه های قبلی و از سوختگی جلوگیری می نماید.
 • این روند را تا زمانی تکرار کنید که حداقل 10 لایه پارافین روی دست یا پای خود داشته باشید.

مرحله سوم: قرار دادن دست یا پا در پلاستیک

هنگامی که حداقل 10 لایه پارافین را به دست یا پای خود زدید، یک کیسه پلاستیکی بزرگ روی آن قرار دهید. سپس آن را داخل دستکش فر قرار دهید یا به مدت 15 تا 20 دقیقه در حوله بپیچید.

مرحله چهارم: جدا کردن پارافین

پس از 15 تا 20 دقیقه، دست خود را از دستکش یا حوله و کیسه پلاستیکی دربیاورید. از دستمال نرم برای پاک کردن به جامانده پارافین از روی پوست خود بهره ببرید. کرم مرطوب نماینده را روی تمام دست خود بمالید.

هنگامی که درمان خود را کامل کردید، پارافین را بپوشانید و آن را در مکانی مناسب برای جلسه بعدی خود نگهداری کنید.

پارافین تراپی دست

پوست دست به خاطر قرار گرفتن در معرض آفتاب، مواد شیمیایی و آلودگی ها، مستعد خشک شدن و ایجاد بسیاری از بیماری های پوستی است. اگر می خواهید پوست دست شما روشن تر و نرم تر باشد، می توانید پارافین تراپی را امتحان کنید.

پارافین تراپی برای دست یکی از مهم ترین کاربردهای آن است و در سالن های زیبایی انجام می گردد. این کار ممکن است به صورت مجزا در سالن ها ارائه گردد یا اینکه بخشی از فرایند مانیکور باشد.

پارافین تراپی پا

پوست پا معمولا زیاد دچار خشکی می گردد. خشکی بیش از حد می تواند مسائلی مثل ترک پا و حتی مسائل حادتر مثل عفونت ایجاد کند. برای از بین بردن خشکی و ترک پا، می توانید پارافین تراپی پا را در سالن های زیبایی یا در منزل انجام دهید.

پارافین تراپی پا با یه صورت خدمت مجزا ارائه می گردد یا ممکن است بخشی از فرایند پدیکور باشد.

پارافین تراپی صورت

پارافین تراپی صورت کمتر از پارافین تراپی پا و دست انجام می گردد اما در کلینیک های زیبایی ممکن است بخشی از فیشیال صورت هم باشد. این ماده برای پوست صورت هم فوایدی دارد که در ادامه می خوانید.

فیشیال پارافین چیست؟

فیشیال پارافین شامل استفاده از موم نرم و مایع پارافین روی صورت است. همانطور که پارافین سفت می گردد، ماسکی را تشکیل می دهد که به مرطوب سازی عمیق یاری می نماید و منافذ را باز می نماید. پس از برداشتن ماسک، سلول های مرده پوست از بین می روند و پوست، شاداب و درخشان می گردد.

خواص پارافین تراپی صورت

 • مرطوب نماینده عمیق: موم پارافین به عنوان یک مانع عمل می نماید؛ در نتیجه روغن ها و کرم های اعمال شده در طول فیشیال را در پوست مسدود می نماید و آبرسانی عمیق آن را تضمین می نماید.
 • بهبود گردش خون: گرمای پارافین می تواند گردش خون را بهبود بخشد و باعث سلامت پوست می گردد.
 • سم زدایی: با سفت شدن موم، پارافین تراپی صورت به بیرون کشیدن آلودگی ها از منافذ یاری می نماید.
 • تسکین دهنده و آرامش بخش: گرمای موم پارافین می تواند درمانی باشد و باعث آرامش در طول فرآیند فیشیال گردد.
 • خواص ضد پیری: استفاده از پارافین به صورت منظم روی صورت می تواند به کاهش خطوط و چین و چروک یاری کند و ظاهری جوان به پوست بدهد.

جمع بندی

پارافین تراپی فواید زیادی برای زیبایی پوست دارد و بعلاوه می تواند برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا تسکین دهنده باشد. می توانید آن را در سالن ناخن یا اسپا انجام دهید یا در صورت داشتن تجهیزات مناسب در خانه تجربه کنید.

منابع: Verywellhealth, Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 فروردین 1403 بروزرسانی: 30 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16806

به "پارافین تراپی؛ معجزه ای برای پوست یا هیاهوی تبلیغاتی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارافین تراپی؛ معجزه ای برای پوست یا هیاهوی تبلیغاتی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید