ویروسی که برای بدن فایده دارد

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا نوشت: دانشمندان گونه جدیدی از باکتریوفاژ به نام پاراید(Paride) را کشف نموده اند که می تواند به باکتری های خفته حمله کند.

ویروسی که برای بدن فایده دارد

باکتری ها اغلب برای جلوگیری از نابود شدن به وسیله آنتی بیوتیک ها یا سایر تهدیدات، غیرفعال می شوند که همین موضوع، درمان آنها را سخت می نماید. اکنون دانشمندان ویروسی را کشف نموده اند که می تواند به این دشمن های خفته حمله کند و در صورت همراه شدن با داروها، عفونت ها را به طور موثری از بین ببرد.

به نقل از نیو اطلس، باکتری ها در محیط های خصمانه مانند زمانی که در معرض آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند، می توانند به نوعی خواب زمستانی بروند، جایی که رشد و تقسیم آنها متوقف می گردد تا زمانی که همه چیز دوباره آرام گردد. این موضوع، نابودی کامل آنها را سخت می نماید و به مشکل رو به رشد مقاومت آنتی بیوتیکی یاری می نماید که در نهایت حتی عفونت های اساسی را نیز کشنده می نماید.

شکل دیگری از درمان از ویروس های شکارچی باکتری به نام فاژ برای از بین بردن عفونت ها استفاده می نماید، اما این روش نیز باز هم عمدتاً به علت توانایی باکتری ها در فرو رفتن به خواب زمستانی تا زمانی که خطر رفع گردد، با مشکلاتی در کارآیی روبرو شده است.

باکتریوفاژها(باکتری خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس هایی هستند که به باکتری ها حمله می نمایند و آنها را از بین می برند. این ویروس ها برای باکتری ها اختصاصی هستند و نمی توانند به یوکاریوت ها حمله نمایند.

حالا دانشمندان سوئیسی در موسسه ETH زوریخ این فرضیه را مطرح نموده اند که باید گونه های فاژی وجود داشته باشند که بتوانند در این حالت خفته به باکتری ها حمله نمایند. اکنون پس از سالها جستجو، آنها دقیقاً چنین فاژی را شناسایی نموده اند که نام آن را پاراید(Paride) گذاشته اند.

این تیم دریافت که پاراید قادر به آلوده کردن گونه باکتری Pseudomonas aeruginosa است که مسئول طیف وسیعی از عفونت های رایج مانند ذات الریه و عفونت های ادراری است و به طور فزاینده ای در برابر دارو مقاوم می گردد.

نکته مهم این است که این فاژ می تواند این کار را حتی زمانی که باکتری خفته است نیز انجام دهد، اگرچه دانشمندان هنوز دقیقاً مطمئن نیستند که چگونه این کار را انجام می دهد.

در حال حاضر آنها گمان می نمایند که ابتدا از یک کلید مولکولی برای بیدار کردن آنها استفاده می نماید، سپس با ربودن مکانیسم تکثیر باکتری ها، تکثیر می گردد.

این تیم، عملکرد ضد باکتری پراید را در برابر کشت های باکتریایی ظروف آزمایشگاهی P. aeruginosa آزمایش کردند و مشاهده کردند که این فاژ به تنهایی قادر بود 99 درصد از باکتری ها را حتی در حالت خفته از بین ببرد.

هر چند این فاژ ممکن است موثر به نظر برسد، اما یک درصد به جای مانده از باکتری ها می توانند دوباره جمع شوند و مشکلاتی ایجاد نمایند. با این حال، هنگامی که این روش فاژدرمانی با آنتی بیوتیکی به نام مروپنم(meropenem) همراه شد، این ترکیب توانست تمام جمعیت باکتری ها را از بین ببرد.

مروپنم به تنهایی هیچ تاثیری بر باکتری های خفته ندارد، اما در حمله به باکتری های فعال موثر عمل می نماید. بنابراین احتمالا پاراید همه باکتری ها را بیدار می نماید و بیشتر آنها را می کشد، در حالی که مروپنم بقیه را که حالا بیدار شده اند، نابود می نماید.

پژوهشگران در آزمایش های بعدی، فاژ، آنتی بیوتیک یا هر دو را در موش های مبتلا به عفونت مزمن تجویز کردند. هیچ یک از درمان ها به تنهایی خوب عمل نکردند، اما با هم اثر قابل توجهی در برابر باکتری ها داشتند.

اینیا مافی نویسنده این مطالعه گفت: این نشان می دهد که کشف ما فقط یک محصول مصنوعی آزمایشگاهی نیست، بلکه می تواند از نظر بالینی نیز مفید باشد. این اولین فاژ توصیف شده در ادبیات علمی است که نشان داده در حالت غیر فعال به باکتری ها حمله می نماید.

این تیم می گوید که باید کار بیشتری انجام گردد تا آنالیز گردد که پاراید دقیقاً چگونه قربانیان خواب آلود خود را از بین می برد، اما این یک گام امیدوارنماینده برای بهبود اثربخشی فاژدرمانی و مقابله با بلای ابرمیکروب هاست.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 بهمن 1402 بروزرسانی: 2 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14449

به "ویروسی که برای بدن فایده دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروسی که برای بدن فایده دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید