شرایط آب و هوا در تعطیلات نوروز

به گزارش کنفرانس هکا، پیش بینی هواشناسی از هفته آخر اسفند تا خاتمه تعطیلات نوروز را خصوصا اگر قصد سفر نوروزی دارید بخوانید.

شرایط آب و هوا در تعطیلات نوروز

خبرنگاران: دمای هوای هفته ششم (28 اسفند تا پنجم فروردین) در جنوب شرق کشور تا یک درجه و برای سایر منطقه ها بین یک تا سه درجه بیش از نرمال برآورد می گردد.

هواشناشی تصویری از الگوی بارش تجمعی را طی 2هفته آینده منتشر کرد.

به گزارش عصر ایران؛ روزهای پایانی اسفند و آغاز سال تازه با ورود امواج قدرتمند در غرب و شمال غرب و جنوب غرب همراه خواهد بود.

پیش از این پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، تازهترین نقشه های پیش بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه های احتمالاتی تا پنجم فروردین ماه سال 1403 را فراوری و ارائه کرد.

بر این اساس، دمای هفته های چهارم و پنجم (14 تا 27 اسفند) در شمال غرب، دامنه شرقی کوه های زاگرس و دو سوی نیمه غربی کوه های البرز، از یک تا 2 درجه بیش از نرمال و در سایر منطقه ها نرمال خواهد بود.

دمای هوای هفته ششم (28 اسفند تا پنجم فروردین) در جنوب شرق کشور تا یک درجه و برای سایر منطقه ها بین یک تا سه درجه بیش از نرمال برآورد می گردد.

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: بنابر پیش بینی ها از 15 اسفند تا 15 فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان های هم راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

محمد اصغری در هفتاد و سومین جلسه کمیته هماهنگی اجرای طرح های ترافیکی در ستاد پلیس راهور اظهار کرد: معمولاً پیش بینی های صادره به وسیله سازمان هواشناسی کشور پنج روزه است اما باز هم احتمال خطا در روزهای آخر آن پنج روز وجود دارد، یعنی پیش بینی ها برای 24 ساعت نخست، 90 درصد قابل اعتماد است و برای 48 ساعت این رقم به 87 درصد می رسد.

وی با بیان اینکه مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی برای نوروز 24 ساعته و تلفن گویای ما 134 است، توضیح داد: اگر بخواهیم راجع به پیش بینی بلندمدت صحبت کنیم شاید دوستان در پلیس و راهداری از شرایط شادمان شوند و بنابر پیش بینی ها از 15 اسفند تا 15 فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان های هم راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

اصغری اضافه کرد: از جهت رفت و آمد (سفر) به نظر می رسد که شرایط بارندگی کمتر از نرمال باشد اما آنچه باید نگران آن باشیم و برای مردم مدام تکرار کنیم، صرفه جویی است؛ شک نکنید در تعطیلات نوروز حتی ماه مبارک رمضان، مصرف انرژی بیشتر از شرایط عادی خودش خواهد بود. شرایط حاد وضع آب در کشور ما به نحوی است که اگر قرار باشد جنگی صورت گیرد، بر سر آب خواهد بود و نمونه آن اتفاقات اصفهان است.

این کارشناس هواشناسی گفت: باید دائماً به مردم بگوییم که در کویر زندگی می کنیم و باید از آنچه داریم به نحو احسن استفاده کنیم. سال گذشته مقدار بارندگی طوری بود که شاید در بازه زمانی عمر ما دیگر تکرار نگردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1402 بروزرسانی: 21 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15898

به "شرایط آب و هوا در تعطیلات نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط آب و هوا در تعطیلات نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید