همه چیز در خصوص پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا

به گزارش کنفرانس هکا، متخصصان سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر جهان به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا هستند که از ماه دسامبر در یکی از شهرهای چین به نام ووهان (Wuhan) پیدا شده است. در این نقشه که توسط محققان آمریکایی تهیه شده است، شما می توانید تمام مناطقی که آلوده به ویروس اعلام شده اند را مشاهده کنید.

همه چیز در خصوص پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس درمان شده اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر دیده شده است.

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟

در سرانجام ماه دسامبر مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت گفتند که ویروس جدید و ناشناخته ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات الریه در شهر ووهان شده است. آن ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه یابی به بیرون از شهر ووهان است.

ویروس کرونا بین تمام حیوانات رایج است و گاهی می تواند با تغییر شکل انسان ها را هم آلوده کند. تا کنون از ابتدای سال 2000 سه نوع دیگر از ویروس کرونا به انسان ها سرایت نموده و باعث شیوع سارس (SARS) در سال 2002 و مرس (MERS) در سال 2012 شده است.

دانشمندان فکر می نمایند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان ها را پیدا نموده است. به نظر می رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش ها روی بیماری نشان می دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

نوع حیوانی که ویروس از آن به انسان منتقل شده نیز همچنان برای محققان روشن نیست. یک تیم تحقیقاتی در چین گزارشی منتشر کردند که طی آن گفته شده بود طبق کدهای ژنتیکی این ویروس ممکن است که بیماری از مار به انسان رسیده شده باشد. البته محققان درباره صحت این نتیجه گیری مطمئن نیستند. آزمایش های دیگری که روی ژنتیک ویروس جدید انجام شد نشان داد که توالی ژنتیکی این ویروس 96 درصد با ویروس کرونا در خفاش ها یکسان است. ویروس سارس و مرس هر دو از خفاش به انسان منتقل شده اند.

آیا ویروس کرونا همان سارس است؟

ویروس جدید هم از چین آغاز شده، اما ویروس سارس نیست. از آنجا که این دو ویروس از یک خانواده هستند، شباهت هایی با یکدیگر دارند اما کرونا یک ویروس کاملا جدید است. البته نقاط مشترک این دو ویروس می تواند به دانشمندان یاری کند تا با استفاده از تجربیاتی که از گذشته دارند برای متوقف کردن این ویروس بهتر عمل نمایند.

آیا ممکن است چین باز هم در خصوص ویروس دروغ بگوید؟

زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرد، مقامات چین سعی کردند حقیقت را از بازرسان سازمان جهانی بهداشت مخفی نگه دارند و اطلاعات ناقصی به آن ها بدهند. اما این بار مقامات چین به سرعت سازمان سلامت جهانی را از شیوع ویروس جدید آگاه کردند. همچنین به تیمی از متخصصین حرفه ای سازمان جهانی بهداشت اجازه دادند تا برای برطرف مشکل جدید با آن ها همکاری نمایند.

وزیر سلامت و خدمات درمانی آمریکا در کنفرانس خبری ضمن اعلام شفافیت مقامات چین در خصوص ویروس کرونا، گفت: میزان همکاری مقامات چین نسبت به سال 2003 بسیار بیشتر بوده است.

با وجود این، منتقدین و شهروندان چینی نگران این هستند که مقامات چین تعداد بیماران را کمتر از میزان واقعی اعلام و تعداد مرگ ومیر افراد بر اثر ویروس کرونا را با علت ذات الریه طبقه بندی نمایند.

ویروس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

در حال حاضر هیچ کس پاسخ این سوال را نمی داند.

برای معین کردن این که بیماری تا چه حد خطرناک است، احتیاج به اطلاعاتی هم درباره وخامت و شدت بیماری و هم درباره سرعت و سهولت گسترش آن داریم. متخصصان بیماری های اپیدمی اغلب از این ابزار برای ارزیابی بیماری هایی مانند انواع جدید آنفولانزا و معین اقدامات مورد احتیاج برای آن ها استفاده می نمایند.

در صورتی که بیماری خیلی شدید نباشد (درصد کمی از افراد را بکشد) اما خیلی مسری باشد، باز هم اثرات مخربی خواهد داشت. اگر ویروسی میلیون ها نفر را درگیر کند، حتی اگر درصد کمی از آن ها هم بمیرند، تعداد تلفات باز هم زیاد خواهد بود.

محققان هنوز در کوشش هستند که علائم ویروس کرونا را بشناسند که از چیزی شبیه به علائم سرماخوردگی ساده تا علائم بسیار شدید متغییر است. بر اساس اطلاعات حدود 20 درصد از افراد آلوده به ویروس علائم شدید داشته اند.

در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا حدود 2 الی 3 درصد است که البته با ادامه پیدا کردن شیوع ویروس امکان تغییر این درصد وجود دارد؛ در صورتی که تلفات ویروس سارس چیزی حدود 14 الی 15 درصد بود. بیشتر تلفات ویروس کرونا تا کنون افراد پیر بوده اند که مسائل سلامتی دیگری مثل بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت داشتند. طبق آمار این گروه از افراد بیش از دیگران در خطر مرگ بر اثر بیماری هایی مثل آنفولانزا هستند.

سرعت پخش ویروس تا چه اندازه است؟

در حال حاضر هنوز سرعت احتمال انتشار ویروس معین نیست. در چین افراد بیمار از ابتدای ماه ژانویه این بیماری را به صورت شخص به شخص به دیگران انتقال می داده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده حداقل برای چهار مرحله یک زنجیره پایدار از انتقال بیماری بین افراد وجود داشته است؛ یک نفر (احتمالا به وسیله حیوان) بیمار می شده، ویروس را به شخص دیگری انتقال می داده و او هم آن را به شخص دیگری انتقال می داده است. موارد گزارش شده در کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ژاپن و ویتنام هم به وسیله افراد دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و نه با سفر مستقیم به چین.

شواهد اولیه نشان می دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا به وسیله تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می نماید.

اما مقامات چین اعلام نموده اند مواردی وجود داشته که افراد آلوده به ویروس حتی قبل از این که علائم بیماری را نشان دهند ویروس را به دیگران انتقال داده اند. علاوه بر این، نامه ای که به ژورنال پزشکی نیوانگلند ارسال شده است موردی در آلمان را شرح می دهد به نظر می رسد در آن افرادی که احساس مریضی نمی نموده اند ویروس را به دیگران انتقال داده اند.

طبق تخمین های اولیه محققین سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مریض به طور متوسط بین 1.4 تا 2.5 نفر دیگر را آلوده می نماید. طبق تخمین تیم های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین 2 تا 3 نفر دیگر را آلوده می نماید.

چطور می توانیم از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

بر اساس چیزی که تا این لحظه می دانیم، با رعایت نکات بهداشتی پیشگیری از آنفولانزا می توانید از خودتان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنید. این نکات شامل شستن دست ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و دور ماندن از افراد بیمار است.

چین چه اقداماتی برای جلوگیری از ویروس انجام می دهد؟

در 22 ژانویه مقامات چین در ووهان فعالیت تمام وسایل نقلیه شهری، اتوبوس ها، مترو و حتی پرواز ها و قطارهایی که به خارج از شهر رفت و آمد داشتند را قطع کردند. آن ها همچنین در نظر دارند همین عملیات را برای 15 شهر دیگر انجام دهند.

ویروس کرونا چه تاثیری روی کسب و کار در چین می گذارد؟

بسیاری از شرکت های هواپیمایی آمریکایی، انگلیسی و کانادایی بخشی یا تمام پروازهای خود از مقصد چین و به مقصد چین را لغو نموده اند. کمپانی های تکنولوژی مانند اپل حتی قبل از این که مقامات آمریکا هشدار بدهند، سفر کردن به چین را برای کارکنان خود محدود کردند. شرکت ال جی کره جنوبی نیز سفر به چین را به طور کل ممنوع نموده است و فیسبوک و ریزر هم از کارکنان خود که اخیرا به چین سفر نموده بودند درخواست نموده تا از خانه کار نمایند و به محل کار نیایند.

شرکت تایوانی فاکس کان که در چین کارخانه دارد و لوازم الکترونیک شرکت هایی مثل اپل را تهیه می نماید اعلام نموده است ویروس تاثیری روی فراوریات آن ها نخواهد داشت. اما از آنجایی که چین به طور رسمی تعطیلات سال نوی جدید چینی را جهت جلوگیری از انتشار ویروس افزایش داده است، برنامه فراوری محصولات احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8462

به "همه چیز در خصوص پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید