همه چیز در باره ابعاد میز بیلیارد و نکات مهم خرید آن

به گزارش کنفرانس هکا، اگر قصد خرید میز بیلیارد را دارید، یکی از فاکتورهای حیاتی که باید در نظر بگیرید، ابعاد این نوع از محصولات است. به طور کلی، میزهای بیلیارد در مقدار های مختلفی وجود دارند و انتخاب شما ممکن است به نوع بازی دلخواه شما بستگی داشته باشد. با این حال، قبل از تصمیم گیری در خصوص خرید میز، ابتدا باید فضای بازی را بشناسید، به این معنی که قصد دارید، میز بیلیارد را کجا نگه دارید. سپس بر اساس فضای پیش رو، میزی با ابعاد مناسب را بخرید. یک میز بیلیارد با مقدار استاندارد، معمولاً در ابعاد 4.5 فوت در 9 فوت (137.16 سانتی متر در 274.32 سانتی متر) است. این ابعاد اغلب برای افراد حرفه ای و حتی آماتور کاملا مناسب است. با این حال در این مسیر، انتخاب یک میز بیلیارد متناسب برای شما، با فوت و فن های مختلفی هم همراه است، که مطمئنا می تواند به شما در خرید و انتخابی بهتر یاری کند. پس با این راهنمای جامع انتخاب ابعاد میز بیلیارد همراه باشید.

همه چیز در باره ابعاد میز بیلیارد و نکات مهم خرید آن

آنالیز مقدار های مختلف میز بیلیارد

اغلب اوقات، زمانی که مردم قصد خرید چنین محصولی را دارند، در پی مقدار استاندارد میز هستند که همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره شد، در اغلب موارد بین شش تا نه فوت طول دارد. با این حال گزینه هایی که افراد انتخاب می نمایند اغلب میزهای بلیارد با مقدار قابل تنظیم است که با مقدار های استاندارد اشتباه گرفته می گردد. بنابراین، اجازه دهید در همین ابتدای کار بین این دو مورد تمایز قائل شویم و در ادامه به آنالیز مقدار های مختلف میز بیلیارد بپردازیم.

ابعاد استاندارد میز بیلیارد

به طور کلی میزهای بیلیارد در مقدار های متفاوتی ساخته می شوند و طبیعی است که با افزایش ابعاد، قیمت آن هم افزایش پیدا خواهد نمود. خرید میز بیلیارد مناسب در وهله اول مشروط به تناسب بین ابعاد میز بیلیارد و فضایی ست که برای قرار گیری آن انتخاب نموده اید. هنگام مقدار گیری به یاد داشته باشید که علاوه بر در نظر گرفتن مکانی برای میز، به فضایی خالی در اطراف آن احتیاج دارید تا بازیکنان توانایی حرکت و بازی در هر طرفی را داشته باشند. برای مقدار گیری دقیق تر، بهتر است تا فاصله ای به مقدار دو برابر طول چوب ها بین میز و موانعی مانند دیوار وجود داشته باشد.

به همین خاطر میز بیلیارد با مقدار ای استاندارد که اغلب در خانه ها استفاده می گردد ابعادی به مقدار 8 فوت در 4 فوت دارد. سطح میز بازی هم می تواند 88 در 44 اینچ (طول 223 سانتی متر در عرض 112 سانتی متر) باشد. با این حال در نظر داشته باشید که خوبی میزهای استاندارد در این است که می توانند کوچک تر و حتی سفارشی باشند. بنابراین برای افرادی که فضای محدودی دارند، قابل شخصی سازی هستند. به همین خاطر یکی از گزینه های خانگی مقرون به صرفه قیمت در بازار میز بیلیارد مدل Snooker که شما می توانید قیمت و خرید میز بیلیارد مدل Snooker را از سایت خبرنگاران آنالیز کنید.

ابعاد میز بیلیارد قابل تنظیم

از آنجایی که میز مناسب برای بازی بیلیارد مبتنی بر زاویه است، تولیدنمایندگان باید نسبت طول به عرض ثابتی را برای میزهای بیلیارد خانگی و تجاری ارائه دهند. بنابراین، وقتی صحبت از مقدار های قابل تنظیم به میان می آید، میز باید از نسبت 2:1 پیروی کند. بنابراین، اگر یک میز بیلیارد قابل تنظیم انتخاب نموده باشید، باید طول آن دو برابر پهنای آن است.

میزهای بیلیارد بزرگ

این میزها به عنوان میزهای هشت فوتی هم شناخته می شوند که معمولاً به آن ها pro-8 می گویند. به طور کلی این دسته از میزهای بازی دارای سطح بازی 46 اینچ در 92 اینچ (116.84 در 233.68 سانتی متر) و طول 8.5 فوت (259.08 سانتی متر) هستند. البته در نظر داشته باشید که ابعاد میز بیلیارد 8 فوت، جزو گزینه های رایج مخصوصاً برای مصارف خانگی نیست. در این میان یکی از گزینه های 8 فوتی در ایران میزی بازی WG1 است که شما می توانید قیمت و خرید میز بیلیارد WG1 را از سایت خبرنگاران آنالیز کنید.

ابعاد استاندارد میز بیلیارد برای مسابقات

بعضی از افراد علاقه مند هستند که در زمان خرید میز به جدول های مسابقات پایبند باشند، به ویژه اگر قصد داشته باشند که تبدیل به یک بازیکن حرفه ای شوند. به طور کلی میزهای مخصوص مسابقات از نوع 9 فوت هستند و عرض آن ها شامل مقدار 4.5 فوت می گردد که از نسبت 2:1 هم پیروی می نماید. این مدل های بازار می توانند ارتفاع متفاوتی داشته باشند که معمولاً از 29.25 اینچ تا 31 اینچ (74.3 تا 78.74 سانتی متر) متغیر است.

ابعاد میز بیلیارد خانگی

همانطور که می دانید، بیلیارد بازی میلیمترهاست، بنابراین در این رشته مقدار میز تاثیر مستقیمی بر کیفیت بازی دارد. به همین علت هم باید قبل از انتخاب و خرید میز دلخواهتان حتما ابعاد و فضای مورد احتیاج نصب آن را در نظر بگیرید. به طور کلی برای خرید میز بیلیارد خانگی، طول 223.5 سانتی متر در عرض 111.8 سانتی متر یا خرید گزینه ای با طول 203.2 سانتی متر در عرض 101.6 سانتی متر کاملا عاقلانه است.

5 نکته مهم در انتخاب و خرید میز بیلیارد

در کنار نکات مهمی که در خصوص ابعاد میز بیلیارد مطرح است، توجه به سایر ویژگی های کالا هم می تواند نقش مهمی در انتخاب میز بازی ای مناسب داشته باشد. بعلاوه اطلاعات این بخش می تواند نقش مهمی در ساخت میز بیلیارد در خانه برای علاقه مندان داشته باشد.

1. توجه به جنس بدنه میز

در حالت کلی برای پشتیبانی از صفحه میز بیلیارد به بدنه ای قابل اعتماد از جنس چوب سخت احتیاج است. عموما بدنه میز های بیلیارد از MDF یا چوب راش ساخته می گردد که در زیر میز ساختاری شبیه به H را تشکیل می دهند. در کنار این مورد یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب میز موازی بودن سطح آن و خط افق است. بعلاوه اهمیت پایه ها هم قابل توجه است و مدل هایی با پایه هایی محکم و به تعداد 4 تا 8 عدد انتخاب هایی مناسب به شمار می روند.

2. توجه به صفحه میز بیلیارد

میز های قیمت بالا و باکیفیت بازار، معمولا سطحی از جنس سنگ دارند. ولی در کنار مدل های سنگی میزهایی ساخته شده از فیبر یا تخته های چند لایه هم در بازار یافت می گردد. با این حال صادقانه بگوییم که در صورت انتخاب چیزی به جز سنگ برای سطح میز، قیمت میز بیلیارد و بعلاوه دوام آن کاهش خواهد یافت. سنگ هایی به ضخامت 19 میلی متر (0.75 اینچ) دارای استاندارد صنعتی هستند، ولی بازیکنان حرفه ای روی صفحاتی به ضخامت 25 تا 32 میلی متر (1 تا 1.25 اینچ) بازی می نمایند. افزایش ضخامت سنگ باعث افزایش طول عمر، کیفیت و البته قیمت میز بیلیارد می گردد. در میان انواع مدل های بازار یکی از خوش قیمت ترین بیلیارد رومیزی های بازار هوانگ گوان مدل 202A است که می توانید قیمت و خرید بیلیارد رو میزی هوانگ گوان را در سایت خبرنگاران آنالیز کنید.

3. پارچه میز در راهنمای جامع انتخاب ابعاد میز بیلیارد

پارچه هایی که روی سطح میز بیلیارد کشیده می گردد معمولا ترکیبی از پشم و نایلون است. الیاف پشم باعث بافت کرکی و اصطکاک پارچه می گردد و نایلون مقاومت آن را افزایش می دهد. در بین انواع رنگ هایی که در بازار برای میزهای بیلیارد وجود دارد، سبز محبوب ترین انتخاب است. چرا که باعث کاهش خطای دید بازیکنان می گردد.

از طرفی ضروری است بدانید که معمولا در باشگاه ها بیلیارد از پارچه های ضخیم بر روی سطح میز استفاده می نمایند تا طول عمر بالایی را برای آن رقم بزنند. در حالی که برای مصارف خانگی و باشگاه های حرفه ای از پارچه های نازک تر با اصطکاک کمتر استفاده می گردد. طبیعتا این نوع از پارچه ها می تواند کیفیت بازی را مسابقاتی کند ولی از طرف دیگر عمر آن ها نسبت به مدل های ضخیم کمتر خواهد بود.

4. باند میز بیلیارد

همانطور که می دانید در کنار مقدار میز بیلیارد، کیفیت و نوع باندهای میز هم بسیار با اهمیت هستند و معمولا از جنس پلاستیک یا چوب ساخته می شوند. به طور کلی کاربرد آن ها در برگشت توپ در هنگام برخورد با لبه های میز تعریف می گردد. باندهای باکیفیت بعد از برخورد توپ، صدا قابل توجهی ایجاد نمی نمایند و طول عمر آن ها نسبت به سایر مدل های مقرون به صرفه قیمت بالاتر است.

5. توجه به حداقل فضای اتاق برای قرارگیری میز

یکی دیگر از فاکتورهای مهم قبل از انتخاب ابعاد میز بازی توجه به حداقل فضای مورد احتیاج برای یک میز بیلیارد با چوب استاندارد 57 اینچ (145 سانتی متر) است. به همین علت هم در بخش زیر ابعاد مناسب اتاق برای هر نوع میز بیلیارد بازگو شده است:

  • ابعاد میز بیلیارد 7 فوت: حداقل اتاقی به مقدار 493 در 392 سانتی متر
  • میز بیلیارد 8 فوت: حداقل اتاقی به مقدار 524 در 407 سانتی متر
  • ابعاد میز بیلیارد 9 فوت: حداقل اتاقی به مقدار 544 در 417 سانتی متر

منبع: QUEDOS

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15825

به "همه چیز در باره ابعاد میز بیلیارد و نکات مهم خرید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در باره ابعاد میز بیلیارد و نکات مهم خرید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید