همه چیز درباره جنگنده ای که اف 22 را شکست داد

به گزارش کنفرانس هکا، رافال در زبان فرانسوی وزش ناگهانی و وحشیانه باد معنی می گردد. واژه که به خوبی از عهده توصیف این جنگنده نسل چهار و نیم چالاک برمی آید.

همه چیز درباره جنگنده ای که اف 22 را شکست داد

به گزارش خبرنگاران ، اگرچه رافال یک هواپیمای رادارگریز به معنای واقعی نیست اما در طراحی خاص آن سطح مقطع راداری (آرسی اس) و رد فرو سرخ تا حد بسیاری کاهش یافته است. به این ترتیب می توان صفت نیمه پنهان کار را برای این جنگنده نسل چهار و نیم در نظر گرفت.

علاوه رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال RBE2 با برد تشخیص 200 کیلومتر، رافال برای ایفای نقش جنگنده فزونی هوایی به چندین سیستم سنسور پسیو مجهز شده است.

دو موتور توربوفن اسنکما ام 88 نیروی پیشران رافال را تامین می نماید و این پرنده با طول حدود 15 متر و پهنای بال 10 متری را با بیشینه وزن برخاست 24 هزار و 500 کیلوگرم به آسمان می برد.

رافال در ارتفاع بالا می تواند به حداکثر سرعت 1.8 ماخ برسد و از توانایی کامل پرواز سوپرکروز برخوردار است. به پرواز هواپیما با سرعت مافوق صوت بدون استفاده از پس سوز موتور و با حمل اندازه مؤثری سلاح، بار یا سرنشین، سوپرکروز گفته می گردد.

موشک هوا به هوای ماژیک آر 550، موشک کروز هواپایه استورم شدو (سایه توفان) و موشک کروز اتمی ASMP-A بعضی مهمات قابل استفاده در جنگنده رافال است.

شکست اف 22 رپتور در شبیه سازی نبرد

تقابل این دو جنگنده سال 2009 و طی یک مانور با حضور نیروهای هوایی انگلیس، آمریکا، فرانسه و امارات در آسمان امارات متحده عربی صورت گرفت.

در این مانور سناریوهای متفاوتی تمرین شد و البته اف 22 در بسیاری نبردهای شبیه سازی شده رقبا را از میدان به در کرد. نتیجه نبردهای هوایی نیز کاملا به نفع اف 22 بود و توانست در عملیات شبیه سازی شده 6 رافال را هدف قرار دهد و در پنج داگ فایت نیز نتیجه برابر شد اما در یک نبرد از عهده رافال برنیامد و در داگ فایت مغلوب این پرنده چالاک فرانسوی شد.

شکست اف 22 در داگ فایت چنان برای آمریکایی ها باورنکردنی بود که از فرانسه درخواست کردند تا فیلم کابین خلبان رافال هنگام داگ فایت را منتشر کند. در فیلم منتشر شده به وضوح معین بود که خلبان در موقعیتی بود که می توانست جنگنده آمریکایی را ساقط کند و در نبرد واقعی شانسی برای جان به در بردن اف 22 وجود نداشت.

اینجا بیشتر درباره این جنگنده بخوانید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15810

به "همه چیز درباره جنگنده ای که اف 22 را شکست داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره جنگنده ای که اف 22 را شکست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید