هر روستای این منطقه یک معدن دارد!

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهسرخ گفت: در شهرستان بالغ بر 28 معدن و 28 روستا داریم، عملاً هر روستا در محدوده خودش یک معدن دارد.

هر روستای این منطقه یک معدن دارد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، جواد زاده رجب با بیان اینکه با توجه به نوپا بودن شهرستان کوهسرخ در بخش معادن اتفاقات خوبی طی چند سال اخیر افتاده است، اضافه کرد: این اتفاقات موجب پیشرفت و آبادانی منطقه شده است.

بر اساس گزارش ایسنا، وی از افزایش 40 درصدی پروانه های بهره برداری معادن در سال جاری اطلاع داد و اظهار کرد: در ایجاد زیرساخت هایی برای فراوری مواد معدنی اتفاقات خوبی افتاده که احداث خط فراوری مس با پیشرفت فیزیکی 80 درصد و ایجاد زیرساخت ها برای راه اندازی و فراوری کنستانتره آهن از آن جمله است در صورتی که قبلاً این اتفاقات در شهرستان نیفتاده بود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهسرخ بیان نمود: از آنجایی که شهرستان کوهسرخ از پتانسیل بالایی در حوزه معادن برخوردار است و منطقه از بافت کوهستانی تشکیل شده است، ظرفیت و پتانسیل خوبی در حوزه اشتغال و صنعت و معدن در شهرستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 22 معدن فعال شامل سنگ ساختمانی یا مرمریت، کرومیت، سنگ آهن، خاک صنعتی، گرانیت و... در شهرستان فعال هستند، گفت: سال جاری جواز 4 تا 5 معدن از جمله مس و خاک صنعتی در سطح شهرستان صادر شده است که تا چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

زاده رجب اعلام نمود: پتانسیل و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری در منطقه فراهم شده است، وجود زیرساخت های معدنی در منطقه موجب شده کوهسرخ این پتانسیل را داشته باشد که به منطقه صنعتی تبدیل گردد.

وی اضافه کرد: برنامه اداره صنعت معدن و شهرستان بیشتر بر این است تا با فعال کردن واحدهای فراوری در منطقه ضمن جلوگیری از خام فروشی اشتغال پایدار نیز ایجاد گردد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهسرخ بیان نمود: تا به امروز احداث خط فراوری مس در منطقه کریز 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با اشتغال 80 نفر طی ماه های آینده احداث می گردد، بعلاوه زیرساخت های دیگری برای راه اندازی کنستانتره آهن و فراوری خاک کائولن در منطقه ایجاد شده که طی سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی بعلاوه در مورد آخرین اقدامات اجرا شده برای ایجاد شهرک صنعتی در شهرستان گفت: هرچند ایجاد شهرک صنعتی جزو برنامه ها بوده، اما، چون جانمایی ضوابط خاص خود را دارد کارشناسان مخالفت هایی داشته اند.

زاده رجب اضافه کرد: اگرچه امکان ایجاد شهرک صنعتی در شهرستان کوهسرخ به علت بعضی مسائل و مسائل وجود ندارد، اما طبق آنالیز اجرا شده و جانمایی اجرا شده ناحیه صنعتی در ابعاد کوچکتر می تواند ایجاد گردد.

وی اعلام نمود: برای ایجاد شهرک صنعتی حداقل به 1000 هکتار زمین احتیاج داریم، اما برای ایجاد ناحیه صنعتی و برای اینکه صنایع به آن منطقه انتقال یابند و فعالیت خود را شروع نمایند به 40 تا 50 هکتار زمین احتیاج است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهسرخ در ادامه با اشاره به اینکه سال 1402 اتفاقات خوبی برای شهرستان افتاد و از سویی مردم هم همکاری خوبی با بهره برداران معدنی دارند، گفت: اکنون در شهرستان بالغ بر 28 معدن و 28 روستا داریم، عملاً هر روستا در محدوده خودش یک معدن دارد.

وی اذعان کرد: مبنا بر این است تا برای جلوگیری از خام فروشی به سمت فراوری پیش برویم، این اتفاق در 4 تا 5 روستای منطقه افتاده و اشتغال زایی خوبی در پی داشته است.

زاده رجب با بیان اینکه قطعاً با فراوری که در منطقه اتفاق خواهد افتاد آبادانی و پیشرفت را هم در پی دارد، اضافه کرد: معادن ساز و کار قانونی خاص خود را دارند، چون این بخش سرمایه زیادی احتیاج دارد بیشتر شرکت های معدنی در مزایده هایی که در سطح استان اعلام می گردد شرکت می نمایند.

وی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت پهنه ها و محدوده های معدنی را همه ساله به مزایده می گذارد و برای احداث معادن و ایجاد خط فراوری در اختیار شرکت ها گذاشته می گردد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهسرخ بیان نمود: سرمایه گذاری هایی که در شهرستان می گردد بلند مدت بوده و در مدت کوتاهی به نتیجه نمی رسد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 اسفند 1402 بروزرسانی: 2 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15296

به "هر روستای این منطقه یک معدن دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر روستای این منطقه یک معدن دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید