نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، در تحقیقات اخیر محققان نیرویی قوی تر از پیوند هیدروژنی پیدا نموده اند که می تواند باعث ثبات و پایداری DNA گردد.

نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می گردد

اولین بار ساختار مارپیچ مضاعف برای ماده ژنتیکی در دهه 50 کشف و به یک نماد تبدیل شد. به نظر می رسد جفت پایه های این نردبان نیتروژن هستند که از طریق بعضی از قویترین نیروهای جاذبه بین مولکولی به نام پیوند هیدروژنی در کنار هم قرار گرفته اند. این پیوندهای فوق العاده قوی که دو طرف نردبان را به هم متصل می نمایند، اغلب به عنوان نیروی تثبیت نماینده اصلی در DNA در نظر گرفته می شوند. اما شاید یک عامل مهم دیگر در این جا وجود داشته باشد.

تکثیر DNA هنگامی صورت می گیرد که چندین آنزیم پیوندهای هیدروژنی آن را می شنمایند. اما با این حال، این تنها راه برای بی ثبات کردن این مارپیچ نیست. محققان دانشگاه سوئد با آزمایش کردن DNA در یک محیط آبگریز برای اولین بار به این نتیجه رسیدند که این نیروی دفع نماینده آب می تواند به تنهایی مارپیچ را باز کند. به گفته نویسندگان این مقاله، تثبیت نماینده اصلی در DNA پیوند هیدروژنی موجود در جفت پایه ها نیست، بلکه یک جفت پیوند به نام پیوند سکه ای باعث این ثبات می گردد.

به عبارت دیگر، از آنجایی که جفت پایه های DNA به طور طبیعی دافع آب هستند، در یک محلول آبی، آنها در کنار یکدیگر جمع می شوند تا از محیط اطراف خود در امان باشند. به همین دلیل برای جدا کردن این گروه ها از یکدیگر باید شرایط را برعکس کرد. تیم با اضافه کردن تدریجی یک محلول آبگریز از اتیلن گلیکول(ضد یخ) مشاهده کرد که DNA ساختار خود را از دست می دهد.

به گفته Feng یک سلول DNA خود را تا زمان تکثیر، تعمیر یا خواندن در یک محیط آبی نگه می دارد اما بعد از آن با فراوری یک محیط آبگریز از طریق آنزیم ها شرایطی مانند اتیلن گلیکول اتفاق می افتد.

sciencealert

2121

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5997

به "نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید