نگاهی کوتاه به تالاب های دیدنی چهارمحال و بختیاری

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا/ این خبر پیرامون نگاهی کوتاه به تالاب های دیدنی چهارمحال و بختیاری برای شما نگارش شده است.

نگاهی کوتاه به تالاب های دیدنی چهارمحال و بختیاری

اگر دوست داری محلی را میان آب و خشکی مشاهده کنی از تالابهای منحصر بفرد چهارمحال و بختیاری دیدن کن، تالابهایی که وضعیتشان به بارشها ارتباط دارد.

تالابهایی که نقش حیاتی برای بسیاری از جانوران و پرندگان دارد، گرچه از جمله ویژگی شاخص و مهم این تالابها نسبت به سایر تالابها قرار گرفتن آنها در ارتفاع بیش از دو هزار متری است.

واقع شدن تالابهای چهارگانه چغاخور، گندمان، علی آباد و سولقان و دو تالاب چال تر و چال خشک در گستره چهارمحال و بختیاری شرایطی ویژه و منحصر بفردی را برای این قطعه از طبیعت کشور به لحاظ ارزشهای زیست محیطی و ظرفیتهای اکوتوریسمی به ارمغان آورده است.

تالاب چغاخور در قسمت شرق استان واقع شده است، تالاب و اراضی حاشیه آن در شمال دامنه های کوه کلار، در 60 کیلومتری جنوب شهرکرد مرکز استان و تقریباً 40 کیلومتری غرب بروجن قرار گرفته اند.

مساحت بخش آبی تالاب 1500 هکتار و منطقه شکار ممنوع آن 2430 هکتار و مساحت حوضه آبریز آن 11300 هکتار بوده و از دیر باز یکی از منطقه ها ییلاقی ایل بختیاری در حوزه شهرستان بروجن است.

در تالاب بین المللی چغاخور به جز پرنده انواعی از آبزیان نیز زیست می کنند که ماهی کپور و کولی از مهمترین آنها محسوب می شود.

بیشتر بخوانیددیدنی های تالاب چغاخور، ییلاقی دیدنیی و دیدنی

تالاب گندمان در 37 کیلومتری جنوب غربی بروجن و 85 کیلومتری جنوب شهرکرد و مرکز استان چهارمحال و بختیاری بین عرض جغرافیایی ˝51´48◦31 و ˝45´51◦31 شمالی و طول جغرافیایی ˝34´4◦51 و ˝55´7◦51 شرقی با ارتفاع حدود 2219 متراز سطح دریا واقع شده است. نزدیکترین شهر به تالاب شهر گندمان می باشد که به فاصله 4 کیلومتری از آن قرار گرفته است. مساحت تالاب گندمان حدود 1070 هکتار است.

حداقل ارتفاع تالاب از سطح دریا 2211 متر و حداکثر 2215 متر است.

تالاب های چغاخور و گندمان از منطقه ها خوش آب و هوای استان هستند و دشت های سرسبز اطراف تالاب در فصول بهار و تابستان پذیرای عشایری است که با افراشتن سیاه چادرهای خود به صفای منطقه می افزایند، چشم اندازهای زیبای منطقه در فصول مختلف، در تمام ایام سال گردشگران طبیعت و اکوتوریست های زیادی را به سوی خود جذب کرده و آنها را با زیبایی خود متحیر میکند.

از جاذبه های زیبای این تالاب ها پرنده نگری است، یعنی این تالاب ها به واسطه قرارگیری در مسیر مهاجرت پرندگان، هر ساله از اواخر فصل تابستان پذیرای پرندگان مهاجر بوده که به سمت منطقه ها گرمسیری در حرکت هستند، همچنین یکی از جذابیت های تالابها وجود گونه های متنوعی از ماهیان در آن است که ماهیگیران و علاقمندان به زندگی ماهیان می توانند از امکانات موجود استفاده کرده و ساعتهایی را به این تفریح بپردازند.

بیشتر بخوانیدتالاب گندمان چهارمحال و بختیاری؛ زیبایی چشمگیر در ایران زمین

تالاب علی آباد در فاصله 66 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. تالاب علی آباد با مساحت 224 هکتار از جمله تالابهای کوچک در استان است.

ارتفاع نزدیک به 2420متر از سطح از دریا قرار گرفته است منابع تامین آب تالاب از دو چشمه علی آباد و محمد آباد و نزولات جوی تأمین می شود.

در این تالاب 84 گونه گیاهی شناسایی شده است که انواع جگن، سازو و اویارسلام گونه های غالب این تالاب هستند.

در 72 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. مساحت تالاب سولقان 144 هکتار است.

ارتفاع تالاب 2419 متر از سطح دریاست، در این تالاب 97 گونه گیاهی شناسایی شده است.

پوشش گیاهی تالاب سولقان شامل 5 گونه از انواع جگن، سازو، آلاله، سیزاب جویباری است، همچنین اردک سرسبز و اردک حنایی، لک لک، حواصیل، چنگر از پرندگان تالاب هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 فروردین 1403 بروزرسانی: 10 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16373

به "نگاهی کوتاه به تالاب های دیدنی چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی کوتاه به تالاب های دیدنی چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید