نکات نگهداری از کاکتوس ها در تابستان

به گزارش کنفرانس هکا، روزنامه جام جم: کاکتوس هام رو بردم توی حیاط، اما بعد از یه مدت قرمز شدن و از بین رفتن. علتش چیه؟ من یک کاکتوس خیلی سر حال گرفتم، اما ظهر توی ماشین جاش گذاشته بودم. عصر که برگشتم قرمز شده و کاملا بی حال. خوب می شه؟

نکات نگهداری از کاکتوس ها در تابستان

ممکن است برای خیلی هایتان چنین مواردی پیش آمده باشد و دنبال راه حل باشید. امروز می خواهیم درباره نگهداری کاکتوس ها در تابستان حرف بزنیم.

شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می کنید هرچه آفتاب بخورند و بی آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه کاکتوس ها بهتر است چند نکته را رعایت کنید:

آبکمک کاکتوس را زمان بندی نکنید. هفته ای یک بار، دو هفته یک بار نداریم. ملاک زمان نیست. خشک شدن پای گلدان بهترین نشانه است. چون مقدار آبکمک به فاکتور های زیادی مثل اندازه گل، اندازه و جنس گلدان، محل نگهداری، نوع کاکتوس، دما و رطوبت محیط بستگی دارد. پس نمی توان یک نسخه ثابت برای همه پیچید، اما یادتان باشد کاکتوس هم مثل گل های دیگر در تابستان به آبکمک بیشتری نیاز دارد.

گل های گوشتی مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها به ریختن آب روی برگ هایشان حساسند. از ریختن آب روی برگ هایشان به خصوص در زیر نور آفتاب خودداری کنید، چون باعث سوختگی و ایجاد لک روی گیاه می گردد.از این ور بام نیفتید. آبکمک بیش از حد هم باعث پوسیدگی ریشه یا ترک برداشتن تنه کاکتوس می گردد.

کاکتوس ها را هیچ وقت زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید، چون با این کار به برشته شدن شان کمک می کنید و همان بلایی که در اول گزارش نوشتم سرشان می آید؛ قرمز و قهوه ای شدن. این گیاهان هم آستانه تحملی دارند. گرمای زیاد و ساعات طولانی ماندن در گرما باعث پختگی بافت هایشان می گردد. شاید از خودتان بپرسید پس چطور در طبیعت زیر نور مستقیم و شدید آفتاب نمی سوزند؟ گیاهانی که در طبیعت از ابتدای تولد چنین شرایطی را داشته اند نسبت به آن سازگاری پیدا کرده اند، اما کاکتوس های خانگی معمولا از گلخانه به فروشگاه و بعد به داخل خانه منتقل می شوند و طبیعی است در مقابل آفتاب شدید شوکه شوند. پس بدانید که برای نگهداری کاکتوس به ویژه در تابستان باید از نور غیرمستقیم آن هم دست کم سه چهار ساعت در روز استفاده کرد.

بهتر است در تابستان برای جلوگیری از سوختگی بر اثر نور زیاد از پشت دری استفاده کنید یا کاکتوس ها را پشت پنجره های با شیشه مات قرار دهید. پنجره های شمالی در این فصل مناسب ترند.

بهار و تابستان فصل بیداری کاکتوس است. در این فصل می توانید آن ها را تکثیر کنید. با هم پیوندشان بزنید یا از آن ها قلمه بگیرید. بیشتر کاکتوس ها در این فصل گل می دهند، چون می توانند نور کافی و لازم برای گلدهی را دریافت کنند. همچنین می گردد از آن ها بذر گرفت.

یک نکته خیلی مهم را یادتان باشد

ممکن است بعضی کاکتوس ها برخلاف روال معمول، تابستان فصل خواب شان باشد مثل کاکتوس لیتوپس، سنگی یا صخره ای. در این حالت باید آبکمک شان را به حداقل رساند. چون گیاه در حال استراحت آب چندانی جذب نمی کند و ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ آن گردد.

افتادگی و تواضع همیشه هم یک صفت مثبت نیست. اگر کاکتوس ستونی داشتید و در این فصل دیدید خم یا چروک شده یعنی کم آب است. با آبکمک دوباره برمی گردد به حالت اول. به شرطی که زمان بی آبی زیاد نباشد وگرنه گیاه می میرد.

کاکتوس های تیغ دار نسبت به سایر گونه های بی تیغ آفتاب بیشتری را تحمل می کنند.

در این فصل کاکتوس ها و ساکولنت ها را با کود های ازت پایین و پتاس بالا هر ماه یک بار کوددهی کنید. البته دوباره نکته شماره 5 را بخوانید. کاکتوس هایی را که خواب هستند نباید کود داد.

دوباره تأکید می کنم تغییر رنگ کاکتوس ها به قرمز و قهوه ای نشانه نور زیادی است. در این شرایط چه باید کرد تا حال گل خوب گردد؟ اول آن را سیراب کنید. بعد یک هفته آن را در جای سایه و خنک بگذارید تا خودش را بازیابی کند. در هفته دوم کم کم آن را جای نوردارتری منتقل کنید تا بتواند خود را سازگار کند.

کاکتوس های کوچک نسبت به کاکتوس های بزرگ تر نیاز به آب بیشتری دارند، چون گلدان کوچک تری دارند و زودتر آب از دست می دهند.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4771

به "نکات نگهداری از کاکتوس ها در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات نگهداری از کاکتوس ها در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید