نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون

به گزارش کنفرانس هکا، یک سال پس از نخستین پرتاب فضاپیمای مسافربری کرو دراگون به فضا، اسپیس ایکس این دستاورد بزرگ در عرصه پروازهای فضایی انسانی را با انتشار ویدئویی حماسی جشن گرفت.

نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،یک سال پیش،اسپیس ایکسبا پرتاب کپسول کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)برای نخستین بار، گام روبه جلو بزرگی در عرصه پروازهای فضایی خصوصی برداشت و جهت را برای بازگرداندن پرتاب های فضایی انسانی به خاک آمریکا پس از نزدیک به یک دهه هموار کرد. اکنون این شرکت یک سالگی دستاورد بزرگش را با انتشار ویدئویی حماسی جشن گرفته است.

در ویدئو تازه که اسپیس ایکس دریوتیوبو توییتر به اشتراک گذاشته است، نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون این شرکت در مأموریت دمو 1 از مرکز فضایی کندیناسادر فلوریدا نشان داده می شود. در این مأموریت که آزمایش بدون سرنشین فضاپیمای مسافربری اسپیس ایکس بود، آدمکی فضایی به نام ریپلی و کره زمین اسباب بازی به ایستگاه مداری حمل شد. اسپیس ایکس در توضیحات ویدئو یادشده در یوتیوب نوشته است:

دوم مارس 2019، راکت فالکون 9 کرو دراگون را در نخستین مأموریت نمایشی اش پرتاب کرد و اینفضاپیماروز بعد به نخستین فضاپیمای آمریکایی تبدیل شد که به طور اتوماتیک به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است. پس از آنکه کپسول [نزدیک به یک هفته] درکنار ایستگاه فضایی ماند، با موفقیت در اقیانوس اطلس افتاد و مأموریتش را به خاتمه رساند و توانایی های اسپیس ایکس در ارسال ایمن و مطمئن فضانوردان به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آ ن ها به زمین را در قالب برنامه خدمه تجاری ناسا به نمایش گذاشت.

ویدئو جدید تنها 2 دقیقه و 20 ثانیه است؛ اما جزئیات پرواز آزمایشی 6 روزه کرو دراگون در مأموریت دمو 1 را به طورکامل نشان می دهد. راکت فالکون 9 اسپیس ایکس دوم مارس 2019 در مأموریت یادشده، کرو دراگون را به مدار زمین پرتاب کرد و فضاپیما روز بعد، یعنی سوم مارس، به ایستگاه فضایی رسید. کپسول مسافربری سپس به کمک چترهای نجاتدر اقیانوس اطلس افتادو اندکی بعد، قایق نجات گو سرچر اسپیس ایکس آن را از آب گرفت.

اسپیس ایکس یکی از دو شرکتی است که ناسا برای ارسال فضانوردانش به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آن ها به زمین در قالب قراردادهای چندمیلیارد دلاری و برنامه خدمه تجاری انتخاب کرده است.بوئینگ، دیگر پیمان کار ناسا، قصد دارد همین وظیفه را با کپسول مسافربری استارلاینر انجام دهد.

هرچند نخستین کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس که در مأموریت دمو 1 شرکت کرد در اواخر فروردین امسال حین آزمایش های زمینی سامانه فرار اضطراری منفجر شد، این شرکت دو ماه پیش با موفقیت دومین کرو دراگون را درآزمایش پروازی سامانه فرار اضطراری پرتاب کردو توانایی لغو پرتاب این فضاپیما را به نمایش گذاشت. این شرکت اکنون قصد دارد در بهار پیش رو، نخستین مأموریت سرنشین دار فضاپیمای مسافربری اش را با حضورباب بنکنوداگ هارلی، فضانوردان ناسا، انجام دهد.

وبلاگ پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

کالارنا: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9056

به "نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین پرتاب فضاپیمای کرو دراگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید