نخستین زن در ریاست سیا؛ حلقه محوری برنامه شکنجه

به گزارش کنفرانس هکا، جینا هاسپل، یکی از افسران برجسته اطلاعاتی سیا که دونالد ترامپ او را به عنوان جانشین مایک پامپئو نامزد ریاست جدید این سازمان جاسوسی نموده، در صورت تصویب کنگره، نخستین زن در تاریخ آمریکا خواهد بود که به این مقام می رسد.

نخستین زن در ریاست سیا؛ حلقه محوری برنامه شکنجه

به گزارش خبرنگاران، جینا هاسپل یکی از باسابقه ترین افسران سیا است که 30 سال سابقه کار اطلاعاتی دارد. با وجود این، رسانه های آمریکا از او به عنوان چهره مناقشه برانگیزی یاد می نمایند چراکه گفته شده او از حامیان شکنجه در بازپرسی های سیا است و همچنین این سازمان تحت نظر او یک زندان مخفی در تایلند دایر نموده بود.

این گزارش ها مربوط به سال 2002 (یک سال پس از حملات 11 سپتامبر) است که طی آن ادعا شده بود سیا با دایر کردن یک زندان مخفی در تایلند، بازداشت شدگان و مظنونان عضویت در گروه القاعده را شکنجه می کرد.

بنابر این گزارش ها، ماموران سیا در این زندان های مخفی که به مراکز سیاه شهرت یافته بودند از روش های پیشرفته بازپرسی استفاده می کردند؛ روش هایی چون ایجاد غرق مصنوعی با ریختن آب به روی صورت زندانی.

این مراکز سیاه با به قدرت رسیدن باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مخالفت او با شکنجه تعطیل شد هر چند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی پس از راه یافتن به کاخ سفید نسبت به استفاده از روش های سخت گیرانه با هدف پیشگیری از حملات تروریستی در خاک آمریکا ابراز تمایل نموده است.

به گزارش بی بی سی، به همین علت نامزدی جینا هاسپل به عنوان گزینه جدید ریاست سازمان سیا با واکنش وکلای حقوق بشری چون کریستوفر اندرز، معاون دفتر واشنگتن اتحادیه دفاع از حقوق مدنی آمریکا (که یک نهاد غیردولتی است) روبه رو شده که به نیویورک تایمز گفته این انتخاب بسیار نگران نماینده است.

بر اساس گزارش های رسانه های آمریکایی، جینا هاسپل به عنوان یک افسر مخفی در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2002، روی پرونده شکنجه دو مظنون تروریستی کار کرد. او بعدا در عملیات امحای نوارهای ویدیویی که از این جلسات بازپرسی خشن و وحشیانه آنها در یک زندان مخفی در تایلند ثبت و ضبط شده بود، شرکت نموده بود.

بنابر گزارش روزنامه نیویورک تایمز، خانم جینا هاسپل افسری بوده که در آن هنگام دستور امحای نوارهای ضبط شده این بازپرسی ها در بازداشتگاه مخفی سیا در تایلند را صادر نموده بوده است.

از همین رو، روز سه شنبه پس از آنکه دونالد ترامپ، وزیر خارجه خود رکس تیلرسون را از کار برکنار کرد و مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا را به عنوان جایگزین او معرفی کرد، بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا با شنیدن نام جینا هاسپل، شگفت زده شدند.

خود او اما با صدور اطلاعیه ای گفت: من از رئیس جمهوری ترامپ به علت چنین فرصتی ممنونم و از اینکه او به من اعتماد نموده و مرا به عنوان رئیس آینده سازمان اطلاعات مرکزی معرفی نموده قدردانم. اگر صلاحیتم تایید گردد، تمام کوشش خودم را به کار خواهم گرفت تا انتظارات اطلاعاتی رئیس جمهوری را تامین کنم.

همزمان، تارا مک کلوی، گزارشگر می گوید خانم هاسپل به عنوان یک افسر اطلاعاتی به دیدگاه های سختگیرانه شهرت دارد؛ او مسؤول اداره مرکز سیاه سیا در تایلند بود، جایی که زندانیان با روش خفگی مصنوعی شکنجه می شدند و حالا دوباره برای رئیس جمهوری کار خواهد نمود که نسبت به آن گزارش ها دیدگاهی متفاوت دارد.

ترامپ در گذشته از تمایلش برای به کارگیری دوباره از شکنجه هایی چون ایجاد غرق مصنوعی سخن گفته بود که با مخالفت جیمز ماتیس، وزیر دفاع روبه رو شده بود.

بازداشتگاه مخفی سیا در تایلند مسؤول بازپرسی از دو مظنون القاعده به نام های ابوزبیده و عبدالرحیم النشیری بود.

اسناد طبقه بندی سیا نشان می دهند که در جریان بازپرسی از آقای الزبیده، بارها سر او به دیوار کوبانده شده بود و در طول یک ماه 83 بار در شرایط غرق مصنوعی قرار داده شده بود.

بازجویان همچنین او را به اجبار بیدار نگه داشته و از روش های سختگیرانه دیگری علیه او استفاده نموده اما در نهایت به این نتیجه رسیده بودند که الزبیده اطلاعات خاصی برای فاش کردن ندارد.

در همین حال، سوابق اداری او در سازمان سیا بیانگر آن است که خانم هاسپل از تجربه گسترده ای در زمینه جاسوسی بین المللی برخوردار است و بارها مدیریت پروژه های مختلف برون مرزی را برعهده داشته است.

او همچنین در دفتر مرکزی سازمان سیا در واشنگتن به عنوان معاون رئیس، بر اداره امور مخفی ملی مدیریت داشته است.

جینا هاسپل همچنین از جورج اچ دبلیو بوش، رئیس جمهوری اسبق آمریکا مدال افتخار به علت فعالیت هایش در امور ضدتروریسم دریافت نموده است. این مدال بالاترین جایزه است که کاخ سفید به کارمندان دولت به علت خدمات شان اهدا می نماید.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7834

به "نخستین زن در ریاست سیا؛ حلقه محوری برنامه شکنجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین زن در ریاست سیا؛ حلقه محوری برنامه شکنجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید