موزه ای کامل از تاریخ طبیعت در همدان، از فسیل تا جنین انسان

به گزارش کنفرانس هکا، موزه تاریخ طبیعی دانشگاه بوعلی سینا در راستای تأمین اهداف علمی، آموزشی و پژوهشی در سال 1351 تأسیس و در سال 1371 به طور رسمی افتتاح شد. در ابتدا این واحد فقط با زیربنایی حدود 60 متر مربع شامل دو اتاقک کوچک، یک راهرو و کارگاه تاکسیدرمی ایجاد شده ولی بعد از آن با چهار تغییر مکان در ساختمان فعلی جایگزین شد.

موزه ای کامل از تاریخ طبیعت در همدان، از فسیل تا جنین انسان

البته این واحد با دو هزار متر مربع زیربنا، به دلیل کمبود امکانات، تقریباً با 5 برابر ظرفیت، نمونه های خود را به نمایش درآورده است.

این موزه در حال حاضر یکی از متنوع ترین موزه های ایران و حتی منطقه است و بی شک مشابه آن در دانشگاه های اروپایی نیز کمتر دیده می گردد. همین ویژگی باعث شده سالانه هزاران نفر از این موزه تماشا نمایند.

در هر یک از سالن های این موزه می توان شگفتی های زیادی از طبیعت دید از جنین انسان که در شیشه نگهداری می گردد تا فسیل های چند هزار ساله و جانورانی که نسل آنها سالهاست منقرض شده است.

سالن صدف (خلیج فارس) دارای مجموعه ای از صدف ها، مرجان ها و اسفنج های خلیج فارس است که جای جای سواحل و آب های خلیج فارس و دریای عمان جمع آوری شده است، نگهداری می گردد و در راستای تکمیل این گالری، بسیاری از نمونه های مطرح بین الملی در این غرفه ها یافت می گردد. این مجموعه نیز از نظر تنوع در ایران منحصر به فرد است.

در سالن حشرات انواع حشرات باز جمله گونه های زیبایی از پروانه ها در غالب 100 ویترین با طبقه بندی های علمی به نمایش گذاشته شده است. این مجموعه بعلاوه به عنوان مجموعه ای کم نظیر رد سطح کشور مطرح است و علاوه بر نمونه های ایرانی بخشی از نمونه های بین المللی را در خود جای داده است. سالن پستانداران و پرندگان با حدود 300 صحنه (دیوارما) از موقعیت هایی نظیری در منطقه و ایران برخوردار است که بخش بزرگی از پرندگان و پستانداران ایران را به صورت علمی و حرفه ای در خود جای می دهد.

سالن آبزیان مجموعه ای از آکواریوم های بسیار متنوع و زیبای آب شور و شیرین را در بر می گیرد و نیز انواع موجودات آبزی به صورت فیکسه شده در آن به نمایش گذاشته شده است. از جمله جذابیت های این سالن وجود اسکلت بزرگ الجثه نهنگ گوژپشت است. سالن زمین شناسی دارای بیش از هزاران نمونه از گرانبهاترین مجموعه سنگ ها، فسیل ها و کانی های ایران است که در کشور بی نظیرند.

به طور یقین می توان گفت این مجموعه مورد توجه همه اقشار و مردم است. سالن خزندگان و دوزیستان نیز مجموعه ای از حیواناتی است که به صورت زنده و فیکسه شده در دهها محفظه نگهداری می شوند. انواع جنین های جانوری و سیکل زندگی بعضی جانواران نیز در آن سالن به نمایش درآمده است.

این موزه علاوه بر وجود سالن های اصلی، مجهز به سیستم دوربین های مدار بسته، سیستم اعلام حریق هوشمند، ژنراتور برق و داری دیگر فضاهای متنوع جنبی بوده که می تواند به بازدیدنمایندگان خدمات ارائه کند.

از آن جمله می توان به وجود کارگاه تاکسیدرمی و اتاله حشرات، بوفه سالن انتظار و لابی به همراه پخش فیلم مستند، سالن سخنرانی و فضای سبز و پارکینگ هم اشاره نمود.

موزه تاریخ طبیعی همدان در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا، انتهای چهارباغ آزادگان در شهر همدان به همت جعفر محمد علیزاده تأسیس شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 بهمن 1402 بروزرسانی: 4 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14520

به "موزه ای کامل از تاریخ طبیعت در همدان، از فسیل تا جنین انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ای کامل از تاریخ طبیعت در همدان، از فسیل تا جنین انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید