موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد، معمای غرق شدن اس اس نمسیس

به گزارش کنفرانس هکا، کشتی بخار اس اس نمسیس که در ژوئیه سال 1904 در حال حمل زغال سنگ به ملبورن استرالیا بود پس از مواجهه با طوفانی شدید ناپدید شد.

موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد، معمای غرق شدن اس اس نمسیس

به گزارش خبرنگاران ، در هفته های بعد از این حادثه اجساد 32 خدمه و بخش هایی از بدنه آهنی کشتی در ساحل پیدا شد، اما محل غرق این کشتی 60 متری به صورت یک راز باقی ماند.

به نقل از یورونیوز، حالا این کشتی بریتانیایی سرانجام بیش از یک قرن بعد پیدا شده است. بنابر اعلام وزارت محیط زیست و میراث نیو ساوت ولز، موسسه ای که متخصص جستجوی کانتینرهای کشتی های غرق شده به طور تصادفی لاشه این کشتی را در کف دریا یافته است.

این موسسه که ساب سی پروفشنال مرین نام دارد، در سال 2022 در کوشش برای یافتن محموله ای گمشده در سواحل سیدنی به صورت اتفاقی این کشتی را در عمق 160 متری آب و در فاصله 25 کیلومتری ساحل پیدا کرد.

هرچند مقامات دولتی حدس می زدند که این لاشه احتمالا متعلق به همان کشتی بخار نمسیس است، با این حال این گمان تا اواخر سال 2023 که آژانس ملی علمی استرالیا توانست از آن عکسبرداری کند به طور رسمی تایید نشد.

در تصاویر به دست آمده که با استفاده از دوربین های وضوح بالا گرفته شده است، کشتی به شدت صدمه خورده دیده می گردد که روی دشتی شنی در کف دریا قرار گرفته است.

فیل واندنبوشه، نقشه بردار هیدروگرافی در این موسسه، در این باره گفت: بازرسی بصری ما از لاشه با استفاده از دوربین مجهز نشان داد که بعضی از سازه های کلیدی کشتی هنوز سالم و قابل شناسایی هستند، از جمله دو لنگر کشتی که در کف دریا قرار گرفته اند.

پس از آنالیز دقیق کشتی غرق شده، مقامات بعلاوه معین کردند که احتمالا چه اتفاقی برای کشتی افتاده است. آنها تشخیص دادند که موج بزرگی در سواحل بندر ولونگونگ به کشتی اصابت نموده و با نفوذ آب به داخل موتور، کشتی غرق شده است.

در گزارش منتشره آمده است: کشتی آنقدر سریع غرق شد که خدمه فرصت استفاده از قایق های نجات را پیدا نکردند.

مقامات دولتی می گویند در حال یافتن اعضای خانواده خدمه استرالیایی، بریتانیایی و کانادایی هستند که با کشتی 1393 تنی غرق شده اند. پنی شارپ، وزیر محیط زیست و میراث نیوساوت ولز، در این باره گفت: حدود 40 کودک والدین خود را در این حادثه از دست دادند و امیدوارم این کشف به خانواده های قربانیان درباره یاری کند که از فرجام این پرونده آگاه شوند.

اعلام کشف این لاشه تنها یک ماه پس از آن صورت می گیرد که محققان لاشه ام وی بلایت استار، یک کشتی باری ساحلی را که نیم قرن پیش در سواحل استرالیا غرق شد، پیدا کردند. 10 خدمه آن کشتی قبل از غرق شدن از کشتی فرار کردند، اما سه نفر قبل از اینکه امدادگران از راه برسند جان خود را از دست دادند.

به گفته مقامات، تا کنون تنها نیمی از بیش از 200 کشتی غرق شده در سواحل نیو ساوت ولز شناسایی شده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 اسفند 1402 بروزرسانی: 9 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15515

به "موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد، معمای غرق شدن اس اس نمسیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد، معمای غرق شدن اس اس نمسیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید