مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار

به گزارش کنفرانس هکا، سیگار (Cigarettes) حاوی 7000 ماده شیمیایی می باشد. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطان زا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.

مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار

مواد شیمیایی خطرناک که در سیگار وجود دارند

اجزای اساسی بیشتر سیگارها تنباکو، مواد افزودنی شیمیایی ، فیلتر و بسته بندی کاغذ است. سیگار مسئول بیشتر قریب به اتفاق بیماریهای مرتبط با دخانیات و مرگ در کشورهاست. افراد سیگاری هنگام استنشاق دود سیگار در معرض ترکیبی سمی از بیش از 7000 ماده شیمیایی قرار می گیرند. مواد شیمیایی مضر در دود سیگار می تواند به هر عضو بدن آسیب برساند. افراد غیر سیگاری از طریق دود سیگار در معرض بسیاری از همین مواد شیمیایی قرار می گیرند. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطان زا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.

  • لازم به ذکر این نکته است که روزانه به طور میانه ، حدود 2000 جوان زیر 18 سال اولین سیگار خود را می کشند و بیش از 300 جوان زیر 18 سال روزانه سیگاری می شوند.

چند ترکیب سرطان زا در سیگار:

1- بنزو پیرین (benzopyrene): این ماده در پی احتراق ناقص مواد ارگانیک تولید می گردد. بسیار جهش زا و سرطان زا می باشد.

2- نیتروزامین (nitrosamine): از واکنش نیکوتین و سایر ترکیبات با نیتریت تنباکو تولید می گردد. این ماده نیز سرطانزا می باشد.

فهرستی از مواد سمی موجود در تنباکو و دود سیگار:

1- استون (acetone): مایع فرار و معطری است که به عنوان حلال به کار می رود (مثلا در لاک پاک کن های ناخن). استون به پوست، دهان، کلیه ها، کبد و اعصاب آسیب رسانده و باعث نواقص مادرزادی می گردد.

2- آلومینیوم (aluminium): باعث درماتیت تماسی (التهاب پوست) و آلزایمر می گردد.

3- آمونیاک (ammonia): در تماس با آلوئول های ششها یک ماده بسیار خورنده است.

4- آرسنیک (arsenic): یک ماده بسیار سمی است که در حشره کش ها و آفت کش ها استفاده می گردد. باعث مسمومیت و آسیب به ارگانهای بدن شده و می تواند سرطانزا نیز باشد. این ماده در مرگ موش موجود است.

5- بنزن (benzene): یک ترکیب آروماتیک است که از ذغال سنگ و نفت خام بدست می آید و به عنوان حلال مصرف می گردد. سرطانزا بوده و می تواند باعث خواب آلودگی، افزایش ضربان قلب گیجی، سردرد، سرگیجه، افزایش فشار خون، لرزه، استفراغ، بیهوشی و مرگ می گردد.

6-کادمیوم (cadmium): این ماده در ساخت باتری ها کاربرد داشته و باعث مسائل مجاری تنفسی و کلیه ها، آسیب به کبد، پوکی و نرمی استخوان می گردد. می تواند سرطانزا نیز باشد.

7-کافئین (caffeine): باعث افزایش انرژی و بی قراری می گردد.

8- منو اکسید کربن (co): گاز بی بو و بی رنگی است که بسیار کشنده و سمی می باشد. باعث سرگیجه، سردرد، بیهوشی، نارسایی تنفسی و مرگ می گردد. منواکسید کربن اکسیژن رسانی به عضلات، مغز و نسوج بدن را کاهش داده و سبب می گردد قلب و بدن سخت تر کار کنند.

9- کلرفرم (chloroform): باعث ایجاد مسائل کبدی و کلیوی، نواقص مادرزادی و مسائل پوستی می گردد.

10- مس (copper): در عملکرد طبیعی برخی آنزیم های بدن اختلال ایجاد می کند.

11- سیانید/ هیدروژن سیانید (syanide/ hydrogen /syanide): باعث ایجاد کما، تشنج، آپنه، ایست قلبی، غش، سرگیجه، اضطراب، استفراغ، تعرق، ضعف در انگشتان پا و دست، مسائل حرکتی، تاری دید، ناشنوایی و اختلال در عملکرد غده تیروئید می شوند.

12- د.د.ت (DDT): پیشتر به عنوان حشره کش کاربرد داشته است. باعث ایجاد تومور به ویژه در کبد می گردد.

13-اتانول (ETHANOL)

14-فرمالدهید (FORMALDEHYDE): یک ماده بی رنگ و بسیار سمی می باشد که برای حفظ اجساد استفاده می گردد. باعث آزار چشم ها و پوشش مخاطی، اشک ریزش، سردرد، سوزش گلو، اشکال در تنفس، مسائل پوستی، افزایش اسدیته خون، تنفس کم عمق و سریع، کاهش دمای بدن، کما و مرگ می گردد. این ماده سرطانزا نیز می تواند باشد.

15- سرب (LEAD): باعث کاهش ضریب هوشی ، تهوع، درد شکم، تحریک پذیری، بی خوابی، بی حالی شدید، سردرد، تشنج، کما، یبوست، استفراغ، کاهش اشتها، کم خونی، مسائل کلیوی و تولید مثلی، کرامپ، پرفعالیتی مزمن، مسمومیت مغزی، ناتوانی در یادگیری و آسیب به لثه ها می گردد.

16- منیزیوم (MAGNESIUM): باعث اسهال و تحریک چشمها می گردد.

17- متانول (METHANOL): باعث نابینایی، نواقص مادرزادی، سردرد، سر گیجه، استفراغ، گیجی، نارسایی تنفسی ، بیهوشی و مرگ می گردد.

18- جیوه (MERCURY): باعث آسیب به دهان، لثه ها، دندانها، مغز، آسیب به سیستم عصبی و غدد درون ریز و نواقص مادرزادی می گردد.

19- وینیل کلراید (VINYL CHLORIDE): باعث سردرد، از دست رفتن هماهنگی بدن، توهم، بیهوشی، نارسایی تنفسی، سرطان کبد، تحریکات پوستی، مرگ و نواقص مادرزادی می گردد.

20- نیترات پتاسیم (POTASSIUM NITRATE): باعث مسائل قلبی و یا تشدید آنها می گردد.

21- تولوئن (TOLUEN): یک ماده بسیار سمی است که در رقیق کننده های رنگ (تینر) مورد استفاده قرار می گیرد.

22- تار و یا قطران (TAR): تار ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف (هیدروکربنهای پلی آروماتیک، آمین های آروماتیک و ترکیبات غیر ارگانیک) که بسیاری از آنها سمی، سرطانزا و جهش زا می باشند، تشکیل یافته است. تار از سوختن تنباکو و سایر مواد گیاهی حاصل می گردد. تار ذرات ریزی می باشد که که هنگام پک زدن به سیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد. در حدود 70درصد تار موجود در دود سیگار درون ریه ها رسوب می کند. تار مانند دوده موجود در دودکش، درون ریه های شما به صورت یک لایه چسبناک می پوشاند. فردی که روزانه 20نخ سیگار دود می کند سالانه 210 گرم (یک فنجان پر) تار وارد ریه های خود می کند. بو و رنگ سیگار مربوط به تار است. تار همچنین بروی پرزهای (سیلیا و یا مژکها) ریه ها چسبیده و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کند. این پرزها با حرکت رو به بالا باعث خارج شدن مواد زائد، میکروبها، گردو غبار و آلودگی ها از ریه می شوند. تار می تواند بروی لباس یا پوست بدن نیز بچسبد. آخرین پک سیگار دو برابر بیشتر از نخستین پک سیگار حاوی تار می باشد.

23- گازهای بوتان (گاز فندک)، اتان، متان، پروپان و دی اکسید کربن.

24- نیکوتین

25- مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار:سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی می باشد. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطانزا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.

26-آکریلامید (ACRYLAMIDE): یک ماده بسیار سمی است که در حیوانات سرطانزا می باشد. باعث تحریک پوشش مخاطی، تعریق، تهوع، کرختی، اشکال در تکلم، ضعف دست ها و پاها و آسیب به غدد دستگاه تولید مثلی مردان گردد.

27- پولونیوم (POLONIUM): یک ماده رادیو اکتیو و سرطانزا می باشد.

28- آکرولئین (ACROLEIN): بسیار سمی و مرگبار است. در سلاحهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که بسیار اشک آور و تحریک کنند ریه هاست.

29- نفتالین (NAPHTHALENE): در تهیه مواد منفجره، رنگدانه های رنگ و گلوله نفتالین (ضد بید) کاربرد دارد.

برخی از مواد افزودنی در تنباکوی سیگار:

مخمر، سرکه، اوره، انواع روغن ها، انواع الکل ها، قند ها، نشاسته، نمک، جوش شیرین، گلیسیرین، کاکائو، کافئین، فیبر، پودر میوه ها، انجیر، کشمش، وانیل، آب، عسل، شکلات، کره، موم.

این مواد به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده، افزایش رطوبت و ملایم ساختن طعم سیگار مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع:

1. پیام پزشک شماره 48

2. https://www.fda.gov/

منبع: راسخون
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12929

به "مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید