مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون

به گزارش کنفرانس هکا، آرد حاصل از این غلات در دو سبک که سبوس آن گرفته شده و بعلاوه آرد تیره در پخت نان استفاده می گردد. جو و چاودار از منابع خوب منیزیم، سلنیوم، منگنز، فسفر و ویتامین B1 هستند. کیفیت پروتئینی این غلات تقریبا مشابه پروتئین سویا است و وجود فیبر به همراه این پروتئین با کیفیت، غذای مناسبی را برای شروع روز فراهم می نماید.

مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون

علاوه بر ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، این غلات منبع بسیار خوبی از فیبرهای محلول و نامحلول هستند. یک جز از فیبرهای محلول موجود در جو و چاودار بتاگلوکان نام دارد که می تواند اثرات مفیدی به خصوص در کاهش کلسترول خون داشته باشد.

مصرف جو و چاودار در کاهش کلسترول خون وبیماری های قلبی و عروقی

فیبرها به خصوص بتاگلوکان موجود در جو و چاودار در دستگاه گوارش هضم نمی شوند اما می توانند با اسیدهای صفراوی که برای جذب کلسترول لازم هستند، متصل شده و آنها را دفع نمایند و از این طریق کلسترول خون را کاهش دهند. از طرفی فیبرها در روده بزرگ از طریق باکتری ها تخمیر می شوند و فراوری اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می نمایند که از سنتز کلسترول کبدی جلوگیری می نماید. کاهش کلسترول می تواند عامل مهمی در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی باشد. مصرف این غلات نیز مانند هر عامل دیگر کاهنده کلسترول خون زمانی مفید است که به عنوان بخشی از یک رژیم کم چرب، با فیبر بالا و در کنار فعالیت بدنی استفاده شوند. مقدار مصرف روزانه یک دوم تا یک فنجان از این غلات می تواند اثرات مفیدی را بر کلسترول خون بر جای گذارد.

مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون

کنترل قند و مقدار انسولین خون در پیشگیری از بروز عوارض دیابت ضروری است. مصرف جو و چاودار می توانند از افزایش ناگهانی قندخون بدنبال مصرف غذا جلوگیری نمایند. بتاگلوکان موجود در این غلات در معده تشکیل ژل داده و از تخلیه سریع معده جلوگیری می نماید از طرفی هضم مواد غذایی را در روده نیز آهسته می نماید و از این طریق می تواند به کنترل قندخون بعد از مصرف غذا یاری کند.

مصرف غلات پر فیبر و پیشگیری از سرطان

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، جو و چاودار مانند غلات دیگر شامل صدها نوع ماده فیتوشیمیایی هستند. لیگنان موجود در این غلات یک فیتوستروژن است که موجب کاهش خطر بیماری های مرتبط با هورمون مانند سرطان سینه و بعلاوه خطر سرطان های پروستات، اندومتر، تخمدان و روده می گردد. فیبرهای محلول موجود در جو باعث کاهش سرعت تخلیه معده شده و احساس سیری ایجاد می نمایند و مصرف غذا در وعده غذایی بعد را کاهش می دهند. از طرفی این فیبرها می توانند با چربی ها در روده کوچک متصل شده و از جذب آن ها جلوگیری نمایند و به این ترتیب می تواند به کاهش وزن یاری کند. البته در نانوایی ها برای طعم بهتر در کنار آرد جو از آرد سفید، روغن و شیره مالت نیز استفاده می گردد که ممکن است اثر کاهنده فیبر موجود در جو و چاودار را تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف غلات پر فیبر و کنترل فشارخون

مصرف روزانه جو و چاودار می تواند به کنترل فشارخون بالا در بیماران یاری کند و احتیاج به داروهای ضد فشارخون را کاهش دهد. لیگنان موجود در این غلات با تقویت اثرات مفید استروژن می تواند به کاهش گرگرفتگی و دیگر علائم یائسگی نیز یاری کند و تاحدی نیز می تواند پوکی استخوان را به تاخیر اندازد. چنانچه جو و چاودار، جایگزین بخشی از غلات دریافتی شوند می توانند در سلامتی افراد تاثیرگذار باشند. البته به علت اینکه این غلات گلوتن دارند، برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساس به گلوتن توصیه نمی گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 بهمن 1402 بروزرسانی: 19 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14921

به "مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید