مراسم افتتاحیه تالار برلیان 18 مرداد برگزار می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، مراسم افتتاحیه تالار برلیان 18 مرداد برگزار می گردد.

مراسم افتتاحیه تالار برلیان 18 مرداد برگزار می گردد

کاخ گلستان نقش کلیدی در جریان مشروطه داشت و فرمان گشایش مجلس شورای ملی در تالار برلیان این مجموعه به وسیله مظفرالدین شاه قاجار قرائت شد. به همین جهت همزمان با یکصد و هفدهمین سالگرد نهضت مشروطه، در خوانشی تازه از تالار برلیان، چیدمانی با توجه به اسناد و مدارک و تصاویر تاریخی بجای مانده شامل نقاشی و عکس، در معرض نمایش قرار خواهد گرفت و این تالار در روز 18 مرداد 1402 با عنوان تالار برلیان، یادمان نهضت مشروطه ایران بازگشایی خواهد شد.

با گذشت چند دهه از آخرین بازسازی این تالار، در ماههای اخیر بازسازیهای اصولی و اساسی بویژه در تزئینات وابسته به معماری از جمله آینه کاری ها و گچ بری ها جداره ها و رنگ آمیزی ها و حفاظت و استحکام بخشی لوسترها انجام شده است.

چیدمان تالار از زمان ساخت آن بارها تغییرات متعدد یافته و اشیاء آن در بعضی از دیگر فضاهای نمایشی کاخ پراکنده شده و یا در مخازن نگهداری میشده است.

با توجه به وجود اسناد و تصاویر متعدد از تالار برلیان در زمانهای مختلف، امکان چیدمان تمامی اشیاء به صورت یکجا در تالار وجود نداشت.

به همین جهت نقاشی تالار برلیان اثر یحیی غفاری ملقب به ابوالحسن خان ثالث، نقاش دوره قاجار که منظری کامل از تالار برلیان را به زیبایی نقاشی نموده است، به عنوان مبنای چیدمان تالار انتخاب شد و کوشش شد تا فضای مصور شده در این نقاشی تا حد امکان با شناسایی آثار موجود، مجددا فضاسازی گردد. البته برای ایجاد مسیر گردش بازدید کنندگان تغییرات جزئی در چینش ایجاد شده است.

بعلاوه بعضی از آثار و اشیائی که در نقاشی دیده نمی گردد، اما در دوره های مختلف در تالار وجود داشته و در تصاویر موجود در آلبومخانه کاخ گلستان دیده می گردد، شناسایی شده و در همخوانی با اشیاء دیگر در فضا چیدمان شده است.

علاوه بر این، به جهت فضاسازی نهضت مشروطه، آثاری مرتبط با این موضوع که در کاخ گلستان مربوط به تالار برلیان در اسناد و مدارک موجود بوده است، شناسایی شده است و در اتاق مجاور تالار برلیان که تصویر دقیقی از چینش آن در دوره قاجار وجود نداشت، قرار داده شد تا به معرفی هرچه بهتر تالار برلیان و قرابت آن با نهضت مشروطه توجه شده و به بازدید کننده انتقال یابد.

لازم به ذکر است اشیاء انتخاب شده به شیوه اصولی بازسازی و پاکسازی شده و مورد عملیات حفاظتی قرار گرفته و در فضای تالار چیدمان شده است.

مراسم افتتاحیه تالار برلیان همزمان با اختتامیه همایش نهضت مشروطه ایران چهارشنبه 18 مرداد ساعت 10 صبح برگزار می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14107

به "مراسم افتتاحیه تالار برلیان 18 مرداد برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم افتتاحیه تالار برلیان 18 مرداد برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید