محققان زبان گیاهان را ترجمه کردند!، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، سال های سال از کشف این موضوع که گیاهان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می گذرد؛ اما تا به امروز نحوه این ارتباط یک راز به جای مانده بود و حال امروز تیمی متشکل از محققان ژاپنی از این راز طبیعت پرده برداشتند.

محققان زبان گیاهان را ترجمه کردند!، عکس

تینا مزدکی- شاید با چشم دیده نشود اما لایه غباری متشکل از ذرات معلق در هوا، سطح گیاهان را پوشانده است و این ذرات گرد و غبار هستند که امکان برقراری ارتباط گیاهان با یکدیگر را فراهم می کنند؛ همچنین در مواردی گیاهان از این ذرات برای محافظت از خود استفاده می کنند. ترکیباتی که بر سطح گیاهان می نشیند به عنوان یک دافعه موجودات گرسنه را دفع می کند و شاید باورش سخت باشد اما در هنگام نزدیک شدن مهاجمان این ذرات به گیاهان هشدار می دهند!

دانشمندان از دهه 1980می دانستند که گیاهان چنین سیستم دفاعی دارند و از آن زمان تا به امروز این سیستم دفاعی در بیش از 80 گونه گیاهی شناسایی شده است. با این حال تحقیقات به عمل آمده نتوانسته بود به این پرسش پاسخ دهد که گیاهان چگونه پیام ها را دریافت می کنند و تنها در پاسخ به این پرسش که گیاهان چگونه پیام ها را ارسال می کنند پیروز بود.

یک گیاه خردل به علائم خطر موجود در هوا که از طریق گیاه دیگری منتشر می شود پاسخ می دهد.

اکنون، تیمی از محققان ژاپنی تکنیک های تصویربرداری بلادرنگ را برای شناسایی نحوه دریافت و واکنش گیاهان به این هشدارها به کار گرفته اند؛ در این آزمایشات دانشمندان ترکیبات ساطع شده از گیاهان آسیب دیده و آلوده به حشرات را بر روی همسایگان آسیب دیده آن ها قرار دادند و یک میکروسکوپ فلورسانس برای تماشای آنچه اتفاق می افتد، ساختند.

دانشمندان نوعی از علف که از خانواده خردل است و آرابیدوپسیس نامیده می شود را مورد بررسی قرار دادند. کاشف به عمل آمد که آن گیاه، یک علف معمولی نیست بلکه از نظر ژنتیکی تغییر پیدا کرده است. بنابراین سلول های آن حاوی یک حسگر زیستی بود که وقتی یون های کلسیم به سمت آن هجوم بردند، به رنگ سبز در آمد. سیگنال دهی کلسیم چیزی است که سلول های انسان نیز از آن برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.

با کمک این روش ها دانشمندان انتها توانستند از داستان پیچیده ای درباره زمان، مکان و نحوه واکنش گیاهان به پیام های هشداردهنده همسایگان خود در هوا پرده برداری کنند. این شبکه ارتباطی که از دید ما پنهان است، نقشی اساسی در حفاظت به موقع گیاهان همسایه در برابر تهدیدات قریب الوقوع ایفا می کند. با تجزیه و تحلیل ترکیبات موجود در هوا، محققان دریافتند که دو ترکیب به نام های Z-3-HAL و E-2-HAL سیگنال های کلسیم را در گیاه القا می کنند.

مجموعه ای که برای دریافت سیگنال گیاهان استفاده شده است

محققان همچنین دریافتند که کدام سلول ها برای اولین بار به نشانه های خطر پاسخ می دهند و دریافتند که سلول های نگهبان، سلول های لوبیایی شکل روی سطوح گیاه هستند که روزنه ها را تشکیل می دهند. آن ها دقیقا همان منافذ کوچکی هستند که هنگام فتوسنتز گیاه باز می شوند.

هنگامی که گیاهان آرابیدوپسیس در معرض Z-3-HAL قرار گرفتند، سلول های نگهبان، سیگنال های کلسیمی را در عرض یک دقیقه یا بیشتر تولید کردند و پس از آن سلول های مزوفیل پیام را دریافت کردند. پس از اینکه خطر برطرف می شود، سیگنال دهی کلسیم به طور قابل توجهی کاهش می یابد، که نشان می دهد روزنه ها به عنوان سوراخ های بینی گیاه عمل می کنند.

منبع: sciencealert

  • این زوج گوشتخوار بدن جانوران مرده را می خورند!

  • رویداد عجیبی که الماس ها را بر روی زمین می آورد!

  • رقیب روسی پیشرفته ترین بمب افکن آمریکا

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 دی 1402 بروزرسانی: 25 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14266

به "محققان زبان گیاهان را ترجمه کردند!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان زبان گیاهان را ترجمه کردند!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید