مارها سریع تر از آنچه فکرش را بکنید تکامل پیدا می نمایند!

به گزارش کنفرانس هکا، ساعت تکاملی مارها سریع تر از ساعت تکاملی بسیاری از حیوانات دیگر حرکت می نماید و به آن ها این امکان را می دهد با سرعت فوق العاده ای تکامل پیدا نمایند.

مارها سریع تر از آنچه فکرش را بکنید تکامل پیدا می نمایند!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مارها دارای ساعت تکاملی پرسرعتی هستند که آن ها را قادر می سازد با سرعتی بسیار بیشتر از خزندگان دیگر سازگاری پیدا نمایند. این توانایی به آن ها یاری نموده است ازنظر تکاملی برنده باشند و در سراسر سیاره پراکنده شوند.

براساس گزارش زومیت، در مطالعه ای که 12 فوریه در مجله ساینس منتشر شد، پژوهشگران به آنالیز این موضوع پرداختند که چه چیزی موجب می گردد بعضی از گروه های حیوانات ازنظر تکاملی برنده باشند و چرا بعضی از گروه ها می توانند به گونه های بیشتری تنوع پیدا نمایند و در رویدادهایی مانند انقراض های جمعی بهتر عمل می نمایند.

دانشمندان پولک داران را آنالیز کردند که راسته ای از خزندگان شامل مارها و مارمولک ها هستند و بیش از 11 هزار گونه را شامل می شوند. در این گروه مارها تنوع بسیار بالایی دارند و شامل حدود 4000 گونه مار شناخته شده می شوند.مار سرحلقه ای غربی (Diadophis punctatus) که بومی غرب ایالات متحده است.

پژوهشگران برای کشف دلیل این موضوع که چرا مارها از نظر تکاملی پیروز هستند، مطالعه بزرگی روی ژنوم حدود هزار مار و مارمولک انجام دادند. آن ها بعلاوه ترجیحات غذایی را با آنالیز محتویات معده بیش از 60هزار نمونه از موزه ها و بعلاوه مشاهدات میدانی مورد مطالعه قرار دادند.

تیم پژوهشی با استفاده از داده ها، درخت تکاملی جامعی از تغییرات بدنی و رژیم غذایی در طول زمان ایجاد کرد و سپس مدل های ریاضی و آماری را برای آنالیز نحوه تکامل مارها و مارمولک ها به کار برد.

یافته های مطالعه نو نشان می دهد مارها چندین انفجار تکاملی را تجربه و ازنظر تنوع سه برابر سریع تر از مارمولک ها تکامل پیدا نموده اند.

مارها احتمالا برای اولین بار حدود 128 میلیون سال پیش ظاهر شدند و سپس در مقطعی از زمان، بین آن زمان تا 70 میلیون سال پیش در دوره کرتاسه (145 میلیون تا 66 میلیون سال پیش) و بعلاوه پس از انقراض دایناسورها در انتها عصر کرتاسه، انفجار تکاملی بزرگی را تجربه کردند.مارهایی مانند افعی چاله مژه ای با برخورداری از سرعت بالا در تکامل، می توانند سازگار و متنوع شوند و در سراسر دنیا توسعه پیدا نمایند.

مدل های پژوهشگران نشان می دهد که سرعت تکاملی بالای مارها تا به امروز همچنان ادامه دارد. دانیل رابوسکی از نویسندگان مقاله شرح داد: در مقایسه با مارمولک ها، مارها نسبتا سریع تغییر نموده اند و تغییر آن ها در طول زمان ادامه داشته است. از دیدگاه ما، انفجار تکاملی مارها هنوز ادامه دارد و به نظر می رسد تا حدی ناشی از این واقعیت باشد که سرعت تکامل (یا به اصطلاح ساعت تکاملی) آن ها سریع تر از بسیاری از گروه های حیوانی دیگر حرکت می نماید. این ساعت تکاملی سریع به مارها امکان می دهد به سرعت ویژگی های نوی به دست آورند و بتوانند از فرصت هایی که پیش می آید، استفاده نمایند.مار شاخه انگوری سبز (Oxybelis fulgidus) در برزیل، گونه ای از مارها است که برای خوردن قورباغه ها، مارمولک ها و پرندگان سازگار شده است.

انعطاف پذیری تکاملی، مارها را قادر می سازد تا شکل بدن و رژیم عذایی خود را خیلی سریع تغییر دهند.ویژگی های منحصربه فردی همانند بدن بدون دست وپا، جمجمه های انعطاف پذیر و سیستم های پیشرفته تشخیص شیمیایی در پیروزیت مارها نقش داشته است. این تغییرات آن ها را قادر ساخته تا انواع مختلفی از طعمه ها را هدف قرار دهند و چارچوبی را برای تکامل و تخصصی شدن گونه ها فراهم نموده است.

پژوهشی از سال 2021 نشان می دهد که تنوع در رژیم غذایی مارها پس از انقراض دایناسورها به شدت افزایش یافت و مارها به سرعت سازگاری های نوی به دست آورند تا از دنیا نوی که خالی از آن موجودات غول پیکر بود، بهره ببرند.

این موضوع که چرا اصلا مارها از اول ساعت تکاملی سریعی داشتند، هنوز معما است. رابوسکی می گوید: این سوال بزرگی برای ما است که هنوز نمی توانیم آن را شرح دهیم. اما این ماهیت علم است. معمولا حل یک معما با طرح سوالات نوی همراه است.

به نظر می رسد مارها همچنان با سرعت به سازگاری و تکامل خود ادامه می دهند. رابوسکی می گوید: هیچ نشانه ای مبنی بر کند شدن سرعت تکامل مارها نمی بینیم. مارها همچنان تکامل پیدا می نمایند تا راه های نوی برای زندگی پیدا نمایند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 اسفند 1402 بروزرسانی: 8 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15505

به "مارها سریع تر از آنچه فکرش را بکنید تکامل پیدا می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارها سریع تر از آنچه فکرش را بکنید تکامل پیدا می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید