ماجرای گوشی های نوکیا در ایران چیست؟، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجار گفت: با توجه به شرایط تحریمی، اگر شرکت تولیدکننده نوکیا در ایران مجوزهای لازم را اخذ کند، استفاده از نام برند خارجی در رابطه با این واحد تقلب نیست.

ماجرای گوشی های نوکیا در ایران چیست؟، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش مهر، محمدمهدی برادران در حاشیه دهمین مرنام تقدیر از واحدهای برتر حامی حقوق مصرف کنندگان استان تهران در جمع خبرنگاران در رابطه تولید تلفن همراه به نام برند نوکیا، اظهار کرد: این موضوع به سازمان حمایت ارجاع داده شده است. البته طبق مصوبه دولت قبلی الزام به داشتن کنندگی رسمی برای واحدهای تولیدی، با توجه به شرایط تحریم برداشته شده است.

معاون صنایع عمومی وزیر صمت افزود: بنابراین اگر به هر دلیلی این واحد توانسته باشد طبق استانداردهای داخل کشور از وزارت ارتباطات و سازمان حمایت مجوزهای لازم را اخذ کند، با توجه به شرایط تحریم، الزامی نیست که مدرک معتبر از سایر کشورها تهیه کنند.

برادران با اشاره به اهمیت رعایت حقوق مصرف کنندگان، شرح داد: این موضوع به وزارت ارتباطات هم اعلام شده که بررسی بیشتر صورت گیرد. با توجه به اینکه فعالیت این واحد در حوزه تولید موبایل های دکمه ای و ضمانت های لازم به مشتریان ارائه می شود، بعید است مسئله ای وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال مهر در مورد اینکه آیا استفاده از نام برند خارجی تقلب محسوب می شود یا خیر، افزود: استفاده از نام برند خارجی در رابطه با این واحد تقلب نیست.

تولیدکننده نوکیا در ایران پرونده قضائی دارد

برادران همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با نامه سفیر فنلاند درباره تولید موبایل تقلبی با نام نوکیا، گفت: این الزام وجود ندارد که واحدها رسماً ضمانت نامه شرکت خارجی را ارائه کنند. این شرکت ها عموماً در حال مونتاژ کالا هستند. حتی اگر کشور مقصد نامه ای هم ارسال کرده باشد با توجه به اینکه این کشورها ایران را تحریم کرده اند، نظر آنها برای ما مهم نیست و ما تعهدی به آنها نداریم. اگر محصول استاندارد باشد می تواند مجوز تولید دریافت کند و نمی توانیم از آنها بپرسیم که چگونه تحریم را دور زده اند.

وی افزود: به هر حال این موضوع در حال بررسی است تا مشخص شود شاکی یا عدم رعایت استاندارد مطرح شده برای چیست. اگر این مسائل وجود نداشته باشد و مردم راضی باشند و وزارت ارتباطات هم استانداردهای تولید محصول را رعایت کند، مسئله ای وجود ندارد. البته در رابطه با این شرکت یک پرونده مفتوح قضائی هم وجود دارد که منتظر صدور رأی هستیم.

برادران با بیان اینکه شرکت هایی مانند سامسونگ هم خودشان ارتباط شان با ایران قطع کردند، گفت: در اصل عدم پایبندی تعهدات در رابطه با کنندگی این شرکت ها مطرح است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 اسفند 1402 بروزرسانی: 14 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15668

به "ماجرای گوشی های نوکیا در ایران چیست؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای گوشی های نوکیا در ایران چیست؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید