ماتورین، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، یک تیم تحقیقاتی گونه جدیدی از لاک پشت غول پیکر را از اواخر دوران پلیستوسن کشف نموده اند. آن ها می گویند احتمالا انسان های اولیه شانس تماشا این لاک پشت های غول پیکر را داشته اند، زیرا در یک دوران و یک مکان با هم زندگی می کردند.

ماتورین، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!، عکس

تینا مزدکی: لاک پشت Peltocephalus maturin بین 40000 تا 9000 سال قدمت دارد و از آمازون برزیل می آید. این گونه با طول پوسته حدود 180 سانتی متر یکی از بزرگترین لاک پشت های آب شیرین شناخته شده در دنیا است. این خزنده زره پوش از نام لاک پشت غول پیکر ماتورین نامگذاری شد، شخصیتی خیالی که به وسیله نویسنده پرفروش استیون کینگ خلق شده است.

لاک پشت لاک نرم (Chitra chitra) با حداکثر طول پوسته 140 سانتی متر، همراه با لاک پشت رودخانه ای آمریکای جنوبی با طول تقریباً 110 سانتی متر (Podocnemis expansa) یکی از بزرگترین لاک پشت های آب شیرین زنده امروزی هستند. از جانوران گذشته، دانشمندان فقط چند لاک پشت را شناسایی نموده بودند که در آب های شیرین زندگی می کردند و طول پوسته شان بیش از 150 سانتی متر بود. چنین جانوران بزرگی مربوط به دوران میوسن، دوره ای حدود 23 تا 5 میلیون سال پیش شناخته شده اند.

محققان اکنون یکی از این خزندگان غول پیکر را از اواخر دوره پلیستوسن، در حدود 40000 تا 9000 سال پیش کشف نموده اند و آن را به عنوان یک گونه تازه توصیف نموده اند. بقایای فسیلی بخشی از فک پایین لاک پشت به وسیله معدنچیان طلا در معدن Taquaras در پورتو ولهو، برزیل یافت شد.

بر اساس ویژگی های مختلف، تیم تحقیقاتی رابطه نزدیکی با لاک پشت سر بزرگ آمازون مدرن (Peltocephalus dumerilianus) را برای این فسیل پیش بینی می نمایند و رژیم غذایی همه چیزخوار را برای آن فرض می نماید. یکی از محققان با اشاره به میزان بسیار بزرگ لاک پشت، می گوید: این بسیار تعجب آور است زیرا لاک پشت های آب شیرین بر خلاف اقوام زمینی و دریایی خود به ندرت چنین اشکال غول پیکری دارند و جوان ترین فسیل های غول پیکری که تا به امروز شناخته شده اند از ذخایر دوران میوسن می آیند.

یافته تازه جوانترین رخداد شناخته شده لاک پشت های غول پیکر آب شیرین است و نشان دهنده همزیستی Peltocephalus بالغ با ساکنان اولیه یعنی اولین انسان ها در منطقه آمازون است. مردم در منطقه آمازون حدود 12600 سال پیش ساکن شدند. ما بعلاوه می دانیم که لاک پشت های بزرگ از زمان پارینه سنگی تحت رژیم غذایی انسان ها بوده اند.

اینکه آیا لاک پشت های آب شیرین که به علت چابکی شکار آن ها دشوارتر است هم در اوایل به وسیله انسان خورده می شدند و اینکه آیا Peltocephalus انقراض این جانور هم همانند مگافون آمریکای جنوبی قربانی توسعه انسان شده است، هنوز معین نیست. در واثع برای پاسخ دادن به این سوالات ما به داده های بیشتری از نهشته های پلیستوسن پسین و هولوسن اولیه حوضه آمازون احتیاج داریم.

منبع: phys

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 اسفند 1402 بروزرسانی: 25 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16042

به "ماتورین، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماتورین، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید