فتحی: برخی ها ناجوانمردانه به من و مدیریت استقلال حمله و سهم خواهی می کنند، زمان می بُرد تا تفکرات مربی جوان ما جایگزین مربی مسن آلمانی شود

به گزارش کنفرانس هکا، امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال مدعی شد که برخی افراد با وجود درک شرایط فعلی، ناجوانمردانه به مدیریت این باشگاه حمله می کنند.

فتحی: برخی ها ناجوانمردانه به من و مدیریت استقلال حمله و سهم خواهی می کنند، زمان می بُرد تا تفکرات مربی جوان ما جایگزین مربی مسن آلمانی شود

امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، درباره شرایط این روزهای تیم فوتبال استقلال، مسائل مالی باشگاه و دیگر مسائل صحبت هایی را انجام داد که در زیر می خوانید:

خبرنگاران: برای استقلال چه اتفاقی افتاد که توانسته از بحران ابتدای فصل خارج شده و این هفته ها نتایج خوبی بگیرد؟

برای استقلال بحرانی به وجود نیامده بود که از آن خارج شود. قطعاً تیمی که مربی مُسن آلمانی اش را از دست داده و یک مربی جوان ایتالیایی با طرز تفکر دیگری جایگزین کرده است، نیاز به زمان داشت. بین فوتبال آلمان و ایتالیا تفاوت وجود دارد و القای تفکرات جدید در چهار پنج هفته نمی توانست بروز پیدا کند. استقلال پس از اینکه توانست تفکرات مربی اش را پیاده کند، فرایندی صعودی پیدا کرد. به این مسئله باید اشاره کرد که در چند پست بازیکنانی را از دست داده و مهره های جدید جایگزین شده بودند. من اسم آن را خروج از بحران نمی گذارم، بلکه اسمش را آداپته شدن با شرایط جدید می گذارم. خدا را شکر استقلال توانست هماهنگ شده و نتایج خوبی کسب کند.

خبرنگاران: به شخصه فکر می کردید تیم تان که در هفته چهارم دربی را واگذار کرد، در هفته های بعدی تبدیل به تیمی مدعی شود؟

بله، به شخصه فکر می کردم استقلال مدعی شود. پیش از این گفته بودم که مربی مان را با تفکر، آگاهی و مطالعه آوردیم، ضمن اینکه به توانایی کادر فنی، بازیکنان فصل گذشته و امسال خود ایمان داشتیم. ما روی بازیکنان جدید مطالعه کرده و مطمئن بودیم این تیم می تواند به جایگاه خودش دست پیدا کند. اگر چه توانایی استقلال این نیست و جا دارد زیباتر بازی کرده و کارشناسان را مبهوت بازی های زیبای خود کند.

خبرنگاران: شما سابقه زیادی در بحث مدیریت دارید که مهمترین و اصلی ترین چالش آن مدیریت در استقلال است. در حال حاضر در رابطه با مسائل مدیریتی، مهمترین چالش این روزهای باشگاه چیست؟

بزرگ ترین چالش در باشگاه بحث اقتصاد و مسائل مالی است و متأسفانه روز به روز بیشتر دامن ورزش و فوتبال ما را می گیرد. این مسئله در فوتبال ملموس است، اما متأسفم برای برخی ها که مسائل را لمس می کنند، اما ناعادلانه و ناجوانمردانه به مدیریت استقلال انتقاد می کنند. البته من سهم ناچیزی از مدیریت باشگاه بزرگ استقلال دارم، اما برخی ها با وجود درک مسائل مالی باشگاه، حمله می کنند. شما کمتر باشگاهی را سراغ دارید که دچار مشکل مالی نباشد. من از تمام بازیکنانم تقاضا دارم موقعیت باشگاه، شرایط حاکم بر کشور و جامعه را واقعاً درک کنند. البته از صبوری و درک متقابل شان تشکر کرده و متشکرم.

خبرنگاران: از ابتدای فصل، درگیر پفراینده های زیادی مثل پفراینده پروپیچ، بدهی های باشگاه به افراد در کمیته مشخص شرایط، کسب مجوز حرفه ای و ... بودید و توانستید از این مراحل عبور کنید، اما چرا هنوز فضای انتقاد از شما دیده می شود؟

در شرایط فعلی، مدیریت در استقلال یک هنر است. دوستانی که در گذشته در استقلال مدیریت کردند، مسائلی داشتند، اما قطعاً همین دوستان اگر امروز مسئولیت بگیرند، تصدیق می کنند شرایط باشگاه با مسئولیت دوران آنها متفاوت شده است، چرا که شرایط کشور و نحوه درآمدزایی متفاوت شده است. از طرفی، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کار را مشکل می کنند. ما پیش از شروع فصل، بحث مشخص شرایط بازیکنان را داشتیم، به طوری که برای هشت بازیکن ما که قراردادشان را ثبت کرده بودیم، کارت بازی صادر نشده بود و همه می دانند که لحظه آخر توانستیم کارت بازی شان را بگیریم. این کار واقعاً سخت بود. برای بازی هفته اول مقابل ماشین سازی تا ظهر بازی توانستیم کارت بازی سیاوش یزدانی را بگیریم. همچنین قرارداد وریا غفوری، سیدحسین حسینی و روزبه چشمی تمدید شده بود و برای مجوز بازی اینها نیز مشکل داشتیم که با تأمین منابع و پرداخت بدهی ها، توانستیم مجوز بازی شان را بگیریم.

مانع بزرگی برای صدور مجوز حرفه ای داشتیم که بیش از دو ماه از وقت باشگاه را با استرس گرفت. هیئت مدیره باشگاه بیش از 20 جلسه متوالی برگزار کرد تا مسائل را حل کرده و استقلال بتواند مجوز حرفه ای را کسب کند. امیدوارم با صعود استقلال از مرحله پلی آف و گروهی لیگ قهرمانان آسیا، شیرینی آن به کام هواداران و همکارانم در باشگاه که سختی ها را تحمل کردند، دو چندان شود. ماجرای بعدی پروپیچ بود که روز گذشته نامه فیفا به باشگاه استقلال آمد و منتشر شد. کاری نبود که خیلی زود انجام شود و مدت های زیاد با مذاکرات و لابی های گسترده در فیفا و تعامل بسیار خوب که در فوتبال ما رخ نداده بود، صورت گرفت. اهل بزرگ نمایی نیستم، اما کار دیپلماسی ورزشی بزرگی انجام شد و راه را برای دیگر تیم ها و حتی فدراسیون در فیفا باز کرد. ما پفراینده طلب رابسون جانواریو را نیز که رأی آن صادر شده، با لابی از همین طریق می توانیم بپردازیم. اگر آرای پفراینده های دیگر که متأسفانه از قبل بوده، صادر شود، با این راه حل داده می شود. باز هم تأکید می کنم پفراینده پروپیج پیروزی دیپلماسی برای باشگاه استقلال بود. خیلی از منتقدان غیرمنصف، ناجوانمردانه آب در آسیاب دشمن می ریختند و کاری می کردند که در قضیه پروپیچ کام هواداران را تلخ کنند، اما دیدند که استقلال با مدیریت خود این موضوع را نه تنها حل کرد، بلکه پفراینده رابسون جانواریو نیز از محل طلب استقلال در فیفا بسته خواهد شد.

مواردی که بیان کردم یک درصد از تلاش باشگاه و مجموعه مدیریت بوده است، متأسفانه باید گفت موانع زیادی برای باشگاه به وجود آمد. آوردن مربی و بازیکن خارجی بسیار مشکل است. ما بیش از دو ماه در حال مکاتبه برای آوردن استراماچونی به استقلال بودیم. برای آوردن شیخ دیاباته نیز تلاش زیادی کردیم و حتی استراماچونی شخصاً تلاش زیادی کرد که این بازیکن را بیاورد. در ماجرای آمدن میلیج، اگر تنها بودیم و کمک استراماچونی نبود، نمی توانستیم او را بیاوریم. مذاکره با گری هوپر که حضورش در استقلال منتفی شد نیز، سخت بود. همه این مسائل زمان بر بوده و ساده نبود.

خبرنگاران: اما نگفتید چرا هنوز فضای انتقاد از شما وجود دارد؟

معین است که چرا انتقاد می کنند. کسانی که جو استقلال را شناخته و با حوزه مدیریتی آشنا هستند، می دانند که باشگاه زحماتش را می کشد. برخی افراد مسائل را بزرگ کرده و دست روی نقطه ضعف ها می گذارند، بدون اینکه اطلاعی از مسائل داشته باشند. کسانی هستند که نمی خواهند استقلال آرامش داشته باشد. این افراد امراض شخصی داشته و سهم خواهی می کنند. تا زمانی که استقلال می باخت یا مساوی می کرد، هر روز انتقاد می کردند. امروز که استقلال می برد، سعی می کنند باشگاه را دخیل نکنند. در صورتی که وقتی مجموعه ای پیروز می شود، همه عناصر دخیل هستند، اگر هم تیمی توفیق ندارد، همه مقصر خواهند بود.

خبرنگاران: شما در ابتدای مدیریت خود در باشگاه استقلال توانستید طی مذاکره با باشگاه عجمان امارات بابت انتقال تیام، قرارداد خوبی امضا کنید، اما ظاهراً پول به طور کامل به باشگاه استقلال پرداخت نشده است. در این زمینه توضیح دهید.

در ابتدای ورودم به استقلال با دو سه پفراینده نیمه کاره روبه رو بودم که یکی از آنها ماجرای تیام بود. تیام طبق بندی در قراردادش از استقلال رفته بود و حتی قبل از آمدن من به باشگاه استقلال، مدارکش نیز موجود است که با عجمان قرارداد بسته و در اردوی این تیم در مجارستان شرکت کرده بود. ما با رایزنی مبلغی که در بند قراردادش بود را، افزایش داده و توانستیم بندی در قرارداد اضافه کنیم که درصدی از قرارداد او با عجمان به استقلال داده شود. ما رابطه بسیار خوب و برادرانه با باشگاه عجمان و مدیرعامل محترم آن داریم. در سفری که هفته گذشته به امارات داشتم، از مسئولان این باشگاه قول گرفتم که پول تیام پرداخت شود و فکر کنم امروز یا فردا در وجه باشگاه پرداخت خواهد شد. این پول نیز صرف بدهی به کادر فنی و بازیکنان خارجی می شود. ما رابطه بسیار محبت آمیز با باشگاه عجمان داشته و هیچ مسئله ای برای دریافت پول مان نداریم.

خبرنگاران: استراماچونی در صحبت های اخیر خود مدعی شده بود که باشگاه باید به وظایفش عمل کند. شاید او به عنوان مربی حرفه ای خیلی از مسائل مالی باشگاهی چون استقلال و امکانات فوتبال ایران باخبر نیست، اما هواداران تصور می کنند که مدیریت باشگاه هیچ کاری نکرده است تا کادر فنی و بازیکنان آرامش داشته باشند. چه صحبتی برای دفاع از عملکردتان دارید؟

به استراماچونی حق می دهم. او در چند کشور مربیگری کرده که مسائل شان قابل قیاس با ما نیست. استراماچونی در مهد فوتبال اروپا بوده که در آنجا وظایف مربی و باشگاه معین است. او در کشورهای یونان و چک مربیگری کرده و سابقه مربیگری در آسیا و فوتبال ایران را نداشته است. تلاش مان را کرده ایم که با آوردن این مربی توانمند خواسته های شان را برآورده کنیم، از جمله آوردن بازیکنان مدنظرش مثل شیخ دیاباته. او دفاع چپ نیاز داشت که به سرعت میلیچ را جذب کردیم. در حال حاضر نیز در پی جذب مهاجم با نظر ایشان هستیم. باشگاه مسائلی دارد که تنها مختص استقلال نیست. استراماچونی نیز کم کم با محیط ما آداپته می شود، اما جا دارد از صبوری ایشان تشکر کنم که مسائل مان را درک می کند.

در اینجا کمک بازیکنان به مربی نقش مهمی داشته و بازیکنان باید به سرمربی تیم کمک کنند تا درک متقابلی بین کادر فنی و باشگاه وجود داشته باشد. هواداران بدانند تمام تلاش مان را برای بهبود تیم انجام خواهیم داد. اگر استقلال از هفته سوم چهارم فرایند رو به رشدی داشته، مدیون زحمات همه است، از بازیکنان، کادر فنی، کادر مدیریتی گرفته تا کادر پزشکی و تدارکات. ما مصدومان زیادی داشتیم که آقای دکتر نوروزی، دکتر ستوده و همکاران شان همه روزه و حتی روزهای تعطیل، روزهای وفات و اعیاد در کلینیک باشگاه بوده اند تا بازیکنان به آنجا مراجعه کنند. این طور نیست که تیمی که هشت هفته می برد، تنها 11 بازیکن و مربی باعث آن بوده اند. بازیکنان ذخیره که فرصت برای بازی کردن پیدا نمی کنند، هم در پیروزی ها نقش دارند، چون با انرژی مثبت شان به تیم کمک می کنند.

اینکه گفته شود باشگاه کوتاهی کرده است، چنین چیزی درست نیست. اگر باشگاه کوتاهی می کرد، پیروزیت ها نصیب تیم نمی شد و جایگاه ما در جدول این نبود. اگر باشگاه همسو با کادر فنی و تیم نبود، امروز تحسین همگان در مورد استقلال را نمی دیدیم. دیکته نانوشته، غلط ندارد. باشگاه مسائلی دارد و خودم انتقادهای زیادی به خودم و مجموعه خودم دارم، اما انتقاداتی نیست که دوستان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مطرح می کنند. این افراد دوست نیستند و مسائل را وارونه جلوه می دهند. ما باید با صبوری و درک متقابل باشگاه را به سمت باشگاه شدن ببریم تا در تسریع خصوصی سازی نقش داشته باشیم.

خبرنگاران: چه صحبتی با هواداران استقلال دارید؟

از هواداران تشکر می کنم، از اینکه صبوری و تحمل کرده تا روزهای خوب استقلال را ببینند. هواداران به خوبی از باشگاه، تیم و سرمربی شان حمایت کردند. این حمایت ها باید ادامه داشته باشد. استقلال پتانسیل خیلی بهتر از این را دارد و هواداران لایق بودند که زودتر از اینها در دوره مدیریت بنده جایگاه بهتری از استقلال می دیدند. از تأخیری که در ارتقای جایگاه استقلال به وجود آمد، شاید انتقادهایی متوجه بنده باشد که عذرخواهی می کنم. امیدوارم روزهای بهتری را ببینیم و همه با هم در جشن قهرمانی پایان سال شادمان بوده و جشن بگیریم.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7440

به "فتحی: برخی ها ناجوانمردانه به من و مدیریت استقلال حمله و سهم خواهی می کنند، زمان می بُرد تا تفکرات مربی جوان ما جایگزین مربی مسن آلمانی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتحی: برخی ها ناجوانمردانه به من و مدیریت استقلال حمله و سهم خواهی می کنند، زمان می بُرد تا تفکرات مربی جوان ما جایگزین مربی مسن آلمانی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید