به خاطر بعضی منتقدانم نماز شکر می خوانم

به گزارش کنفرانس هکا، اطلاع مردم از ماجراهای بیرونی فصل قبل از قهرمانی باارزش تر است حق ما ملی پوش بیشتری بود، از ویلموتس متشکرم که لیگ را می بیندچهارمین تیم از لحاظ هزینه هستیم و بهتـرین تیم ایـران طبق آمـار

به خاطر بعضی منتقدانم نماز شکر می خوانم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، امیر قلعه نویی را باید بدون شک یکی از خبرسازان سال های اخیر فوتبال ایران بدانیم؛ فردی که علاوه بر جنبه های فنی و فوتبالی و کسب بیشترین قهرمانی در فوتبال ایران، آثار هر حرف و نظرش تا هفته ها در رسانه ها نقل محافل شده و به قول اصحاب رسانه صحبت هایش پرمخاطب بوده و همواره سروصدا می نماید. این بار به بهانه صدرنشینی سپاهان آن هم با بازی های زیبا و درخور شأن فوتبال ایران سراغ قلعه نویی رفتیم، هرچند در این بین بارها گریزی هم به استقلال زدیم و او هم هر بار از پاسخگویی طفره رفت، اما وقتی صحبت های مربی سپاهان گل انداخت به نوعی برای سایر تیم ها و بعضی افراد نیز کری خواند. بدون هیچ مقدمه دیگری گفت وگوی فرهیختگان با قلعه نویی را بخوانید.

امروز سپاهان خوب بازی می نماید و حتی از شانس های اصلی قهرمانی به شمار می رود، درحالی که بعضی مدعیان مثل استقلال همچنان بازی ناامید نماینده ای دارند!

ابتدا عرض کنم که من درباره تیم خودم صحبت می کنم و نه سایر تیم های دیگر، حتی اگر برای آنها 20 سال زحمت کشیده باشم. الان مسئولیت سپاهان را دارم و درباره این تیم صحبت می کنم. روزی که درخصوص این باشگاه با مسئولان سپاهان صحبت کردیم مسائل و شرایط را می دانستیم. در صحبت هایمان با آقایان سبحانی و تابش و اعضای هیات مدیره متذکر شدم اگر سپاهان می خواهد به شرایط ایده آل برگردد، حداقل 3 سال زمان می خواهد. حتی گفتم تیم هایی مثل منچستر بعد از فرگوسن یا اینتر یا میلان هرگز نتوانسته اند به شرایط عادی برگردند، درحالی که آنها دغدغه هایی مانند زمین تمرین، هواپیما و امکانات ندارند و با اینکه از تیم های ثروتمند جهان به شمار می روند، اما هنوز به شرایط ایده آل نرسیده اند. پس ما

3 سال زمان می خواهیم که این عزیزان پذیرفتند. چون می دانید این تیم 2 سال قبل تر اصلا شرایط خوبی در لیگ نداشت. در هرصورت براساس تفکرات و برنامه هایی که داشتیم کارمان را آغاز کردیم و خداراشکر در سال اول بیش از آنچه فکر می کردیم به هدف مان رسیدیم؛ یعنی در 2 جام در کورس قهرمانی بودیم، هرچند نمی خواهم درباره داستان های بیرونی اش صحبت کنم. بماند که همه آنها برای مردم اظهر من الشمس است و همه مردم آنها را متوجه شدند و این موضوع از قهرمانی برای ما قشنگ تر بود. در این بین، از همه ایران برایمان پیغام می آمد و مردم واقعیت ها را متوجه شده بودند.

با این حال، انتقادها از شما زیاد است، درحالی که تیم هایتان همواره مدعی بوده اند و سال جاری هم سپاهان مدعی اصلی است.

در هرصورت سال جاری براساس برنامه سال گذشته نفرات مان را برحسب افکار تاکتیکی مان انتخاب نموده و تیم مان را براساس استراتژی ای که داریم، بستیم و کار را جلو بردیم. یک سال هم تجربه داشتیم و تیم از لحاظ روحی، روانی و اعتمادبه نفس در شرایط خوبی قرار گرفته و بازیکنان به این درک رسیده اند که در چه صندلیی هستند. سال جاری هم براساس همان افکار بازیکن گرفتیم. در هرصورت دشمنان قلعه نویی مجبورند تبلیغات منفی نمایند که جا دارد باز هم تاکید کنم بیایید و قرارداد ها را به مردم نشان بدهید. قاطعانه می گوییم ما 50 درصد بودجه 3 تیم را هزینه نموده و از این نظر در صندلی چهارم قرار داریم.

در این خصوص پس همچنان روی حرف تان هستید؟

بله. چراکه نه! بازیکنان ما همه عالی هستند، اما از لحاظ قراردادی قابل قیاس با سایرین نیستند. تازه اگر خارجی هایمان را کنار بگذارید، باز هم در این جدول نزول خواهیم کرد. هرچند همین خارجی های ما نسبت به خارجی های تیم های دیگر اصلا قابل قیاس نیستند و چه بسا 50 درصد آنها گرفته اند. بنابراین آقایان قرارداد 6 تیم را روشنگری نمایند و ما در این خصوص هر زمان بخواهند آماده ایم. ما از لحاظ بودجه ای چهارم هستیم، اما از لحاظ شرایط تیمی، تیم مان شرایط خوبی پیدا نموده، هرچند هنوز هم صددرصد نیست و احتیاج به زمان داریم که کامل تر شویم.

هیچ وقت از شرایط تیم هایتان راضی نیستید. این نشان می دهد که می خواهید بازیکنان تان همواره در راستا پیشرفت باشند. امروز سپاهان بهترین فوتبال را بازی می نماید، اما باز هم شما از آن راضی نیستید!

ما می توانیم بهتر هم باشیم، کمااینکه از نظر آماری از تیم های خوب ایران هستیم. از نظر تنوع تاکتیکی، بازی مالکانه، تنوع گل هایی که می زنیم، ایجاد موقعیت و... همه و همه براساس آمار از بهترین های لیگ هستیم، با این حال معتقدم همچنان جای پیشرفت داریم.

دوستی نقل می کرد اگر سپاهان با قلعه نویی فوتبال سنتی (یا به زعم بعضی بی برنامه) بازی می نماید و استقلال و پرسپولیس با مربیان خارجی فوتبال مدرن، من بنده فوتبال سنتی قلعه نویی هستم.

آن دوست لطف دارد، اما به هر حال خداراشکر تا به حال با همه محبت های دوستان همواره در همه تیم ها ازجمله مس، استقلال ،

اهواز و... همواره بهترین گل زده را داشتیم. آمار گل ها و آقای گل های تیم هایی که در آنها بوده ام را دربیاورید. البته من راضیم بعضی افراد علیه من حرف می زنند و خدا کند دشمن آدم همواره این مدلی باشد. وقتی می بینیم بعضی از این افراد در این سال ها علیه من صحبت می نمایند، به روح مادرم راضی هم می شوم و نماز شکر می خوانم! من موقعی کارم ایراد دارد و باید بترسم که داریوش مصطفوی، مهاجرانی یا علی آقا پروین یا خدابیامرز جعفر کاشانی علیه من صحبت نمایند. هر وقت آنها علیه من صحبت کردند، آن موقع باید بدانیم یک جای کارم ایراد دارد. اما وقتی اینها صحبت می نمایند یعنی راه تان را پیدا نموده اید و راستاتان درست است و این سنگ هایی که پرتاب می گردد هم البته طبیعی است.

3 بازیکن سپاهان خاتمه به تیم ملی دعوت شدند و جالب اینکه بعد از اعلام لیست جدید ویلموتس، بعضی گفتند این بازیکنان به خاطر انتقادهای شما به اردو دعوت شدند.

ما اعتقاد داریم حق مان بود بازیکنان بیشتری در تیم ملی داشته باشیم. در سپاهان بازیکنان خوبی داریم که کوشش زیادی می نمایند، اما به تصمیم کادرفنی احترام می گذاریم و از آنها تشکر می کنیم که لیگ را می بینند و این خیلی مهم است. ما خودمان در سال 2006 هم این کار را انجام می دادیم و حداقل 11 - 10نفر از همکاران مان هر هفته لیگ را می دیدند. آقایان مظلومی، ابراهیم زاده، بوستانی و خودم هر هفته برنامه ریزی نموده بودیم و جالب اینکه دوشنبه ها جلسه می گذاشتیم تا دوستان گزارش کار بدهند. نیم فصل اول برای تیم ها و نیم فصل دوم برای 50 بازیکن فرم هایی را تهیه کردیم که به غرب آسیا رفتند و با پرویز مظلومی قهرمان هم شدند. یعنی یک کار جدیدی در فوتبال ایران کردیم که اسناد آن هست. آن موقع دبیر جلسه هایمان احمد ابراهیمی بود و دوشنبه ها در جلسه ای که داشتیم، همه اعضا حاضر می شدند. برای تیم ملی طبق برنامه ریزی پیش رفتیم و نفرات مان برای هر بخش تعیین بود. مثلا مارکار آقاجانیان مسئول لژیونرها بود. دلیل اینکه دوشنبه ها جلسه برگزار می کردیم این بود که پنجشنبه- آدینه لیگ خودمان بود و شنبه- یکشنبه هم لیگ های اروپایی برگزار می شد و بعد از آن دوشنبه صبح که همه لیگ ها تمام می شد، جلسه می گذاشتیم تا تمامی بازیکنان را بررسی نموده و درخصوص گزارش کار همکاران به جمع بندی بپردازیم. به همین دلیل در نیم فصل روی تیم ها زوم نموده و برای نیم فصل دوم 50 بازیکن انتخاب نموده و آنها را بررسی می کردیم که خروجی آن منجر شد به تیم ملی ب که درنهایت این تیم هم قهرمان غرب آسیا شد. کار خوب دیگر این بود که می دیدیم در هفته ای که سپری شده، مثلا وحید هاشمیان کم بازی نموده یا اصلا بازی ننموده؛ تلفنی با وی تماس گرفته و حال و احوال و آخرین شرایطش را می پرسیدیم. ما این کار را در سال 2006 انجام دادیم و فکر می کنم نه قبل ما و نه بعد ما دیگر هیچ کس این کار را انجام نداد. اسناد همه این صحبت ها موجود است و می توانید این فرم ها که هنوز در اختیار میرشاد ماجدی است را از وی بخواهید تا صحت این صحبت ها تایید گردد. برای هر بازی و هر بازیکن بیش از 20 شاخصه را بررسی می کردیم که این یک کار خوب بود و فکر می کنم چه قبل و چه بعد از ما دیگر هیچ کس این اقدامات را انجام نداد.

حالا تیم ملی با مارک ویلموتس پیروز می گردد؟

در هر صورت ویلموتس هم نسبت به 8 سال گذشته از این لحاظ اقدامات بهتری را انجام می دهد، اما توقع داریم که این کار گسترده تر باشد. الان خود ایشان یا وحید هاشمیان بازی ها را تماشا می نمایند، اما باید نظارت ها بیشتر گردد و فکر می کنم کاری که ما کردیم می تواند الگوی خوبی باشد.

یک شعار دارید مبنی بر اینکه هر تیمی امتیازات 6 هفته اول و آخر لیگ را جمع کند، می تواند بیشتر از سایر تیم ها به قهرمانی امیدوار باشد. با این روند و اینکه بعد از هفته ششم سپاهان صدرنشین، چقدر به قهرمانی تیم تان امیدوار هستید؟

هنوز جای کار داریم و هفته به هفته پیش می رویم. یک برنامه یک ساله داریم و برای ما هر بازی حکم فینال را دارد. الان باید لیگ را کنار گذاشته و فعلا فینال ما بازی با پیکان در جام حذفی است. اینکه الان درباره این مسائل صحبت کنیم، خیلی زود است.

زمانی که به استقلال آمدید خیلی ها برنامه 3 ساله شما را به سخره گرفتند، اما این تیم بعد از 3 سال قهرمان شد. حالا شاید سپاهان شرایطی داشته باشد که بعد از 3 سال حتی قهرمان آسیا بگردد.

به نظر من سپاهان همواره سپاهان است، حتی آن موقع که شرایط خوبی نداشت. منچستریونایتد همواره منچستریونایتد است، شاید در جدول شرایط خوبی نداشته باشد. سپاهان هم به همین شکل همواره یک وزن و یک قطب در فوتبال ایران است. الان هم این وزن و قطب به حالت گذشته برگشته ولی هیچ مربی ای نمی تواند ضمانت قهرمانی بدهد. تیمی مثل تاتنهام سال گذشته نایب قهرمان اروپا شد، اما سال جاری 3 تا، 5 تا و 7 تا می خورد. پس نمی گردد فوتبال را پیش بینی کرد. ما براساس برنامه هفته به هفته پیش می رویم و شرایط مان هم خوب است. به خاطر این شرایط خوب هم باید از خیلی ها از کارگران کارخانه گرفته تا بازیکنان، همکاران و طرفداران تشکر کنیم، هرچند یک مقدار گلایه از آنها هست و این انتظار می رود در بازی های خانگی حمایت بیشتری از ما داشته باشند. با این حال همه اینها باعث شده این مجموعه راه خود را پیدا کند. اینجا به واقع یک باشگاه است، جایی که 3 هزار ورزشکار حرفه ای دارد، اما جالب است بدانید که بودجه این مقدار ورزشکار از بودجه خیلی از تیم های لیگ فزونی هم کمتر است. یک باشگاه با 3 هزار ورزشکار قهرمان که در رشته های مختلف افتخار کسب می نمایند، از خیلی تیم ها بودجه اش کمتر است. حالا فوتبال ما که نصف آنها هزینه می نماید.

می گویند تا برنگردید استقلال رنگ روزهای خوش را نمی بیند!

از شما خواهش می کنم درباره جایی که مسئولیت ندارم، از من سوال نپرسید.

ولی این خواسته طرفدار استقلال است که 6 سال است رنگ روزهای خوش را ندیده است.

بنده اولا جایی مسئولیت دارم، ضمن اینکه اگر مسئولیت هم نداشتم، حق ندارم صحبت کنم. اگر هم حرفی باشد، باید حمایتی صحبت کنم. خیلی ها اعتقاد دارند که بدنامی بهتر از بی نامی است؛ یعنی مصاحبه می نمایند تا آن را به خانواده و فک و فامیل شان نشان بدهند، دیگر محتوای مصاحبه برایشان مهم نیست و فقط می خواهند دیده شوند، آن هم به قیمت بدنام شدن. من اعتقاد دارم اگر کسی می خواهد حرف بزند باید براساس آگاهی حرف بزند و براساسی که حرفش وزن و خریدار داشته باشد. اینکه هر حرفی زده گردد درست نیست. ضمن اینکه اگر کسی به اسم کارشناس در صداوسیما حاضر می گردد، اگر می خواهد حرفی بزند یا انتقادی بکند باید انتقادش سازنده باشد، نه اینکه فقط حرفی زده گردد که الان متاسفانه این موضوعات رعایت نمی گردد. الان کارشناس درحالی انتقاد می نماید که سوادش را ندارد یا اصلا بازی را ندیده است و وسط کارشناسی می گوید مگر فلان تیم بازی داشت؟ متاسفم که بعضی کارشناسان مغرضانه کارشناسی می نمایند، درحالی که صندلی هر کسی تعیین است. من یک سالی که در قطر بودم در آن موقع یکی از کارشناسان خود را به آمریکای جنوبی اعزام نموده بودند تا وی با شناخت محیطی از فوتبال این منطقه و حضور در دوره های کارشناسی رقابت هایشان را کارشناسی کند.

اما اینجا سیدجلال را به لوانته ترانسفر می نمایند!

من ارادت خاصی به آقای علیفر دارم و او هم مربی فوتبال است و هم گزارشگر، حالا یک اشتباه نموده نباید آن را تا این حد برجسته نموده و به آن پرداخت. اما ما کارشناسی داریم که بازی را ندیده اما آن را کارشناسی می نماید. امیدوارم یک روز این معضل در صداوسیما به خصوص در شبکه های ورزشی برطرف گردد.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6359

به "به خاطر بعضی منتقدانم نماز شکر می خوانم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به خاطر بعضی منتقدانم نماز شکر می خوانم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید