غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)

به گزارش کنفرانس هکا، زمان خیلی چیز ها را تعیین می کند. زمان خیلی چیز ها را عوض می کند. زمان خیلی چیز ها را از نو می سازد و یا در گذر زمان خیلی چیز ها کهنه می شوند ، اما این صحن و سرا کهنه گی ندارد...

غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)

معرفی کتاب غریب قریب :

به گزارش خبرنگاران به نقل فردانیوز ، غریب قریب عاشقانه دیگریست از سعید تشکری. داستان ساختن و بازسازی حرم امام (ع) در دوران های مختلف تاریخ ایران. این کتاب شامل دوازده بخش است که هر کدام در قالب داستانی ساخت و نگهداری حرم را در دوران های نوغانیان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، چنگیزی ها، ایلخانان، تیموریوان، صفویان، افشاریان و قاجار روایت می کند.

اینجایم؛ به تماشا، به وداع با دیارم، دیار پدرم و پدرانش. و مادری که خواست کسی نداند مدفنش کجاست؛ زهرای مرضیه، بانوی دو عالم. حرم جدم و مسجد النبی را دیگر نخواهم دید و بقیع را.

بی رضایت، رضا را به سفر می برند. مردمم را دوست دارم، همان گونه که آنها مرا. برایم مهربانند. نه در این دیار که در همه بلاد مسلمین، مردم به من مهربانند. اما آنان که مرا به مرو خواسته، نه به مهر، که به جبر مرا می برد، به ولایت.

و من از شهرم، کوچه هایش، یادگارانی که در این خاک خفته اند و از دلبستگی هایم جدا می شوم. پیکی برای بردن من به خراسان آمده است. مدینه! شهر پیامبر خدا، وداع...

غریب قریب، روایتی است که ما را با خود به دل تاریخ می برد و لحظه لحظه تلاش عاشقان حضرت را برای نگهداری از این قطعه بهشتی به تصویر می کشد. از جنگویان سخت دلی که به یک بار عاشق مولا شدند تا عاشقانی که از کودکی مهر مولا را در داشته اند.

نشسته بر کجاوه، با دلی که جا مانده، دیار به دیار می آیم. از مدینه تا بصره، تا اهواز و بهبهان و فارس...

تا خراسان، به سوی مرو، به سوی تو.

من مهاجرم؛ همان گونه که جدم، رسول خدا هجرت کرد،از مکه به مدینه و این هجرت سرآغازی شد برای همه مسلمین.

و حالا نوبت من است. آغاز سفر، آغاز همدلی است. آواز همدلی است؛ با مردم روزها و سال ها و قرن های بعد. خورشید سوزان صحرا، ستاره های آغوش کویر، دیاران و یاران هردیار، شاهدان این سفرند.

و خداوند با آنان که برای رضای او هجرت می کنند، هزار وعده دارد. دل خوشم که سفرم، منشاء خیر باشد، که هست. به غریبی مرا می بری؛ اما غریب نخواهم ماند. باشد که دنیا برای دیدار من سفر کند. شهر من، مشهد الرضا، منتظر است...

بی شک عشق به امام رضا(ع) معجزه ایست که در دلهای ما ایرانیان رخ داده تا جوری عجیب دل به مهر مولا و بارگاه ملکوتیش بدهیم . کتاب غریب قریب شاید قسمتی از این معجزه را نشانمان می دهد تا برای همیشه به یاد داشته باشیم این صحن و سرا با خون هایی که در راه حفظش ریخته شده به دوران ما رسیده است.

زمان خیلی چیزها را مشخص می کند. زمان خیلی چیزها را عوض می کند. زمان خیلی چیزها را از نو می سازد و یا در گذر زمان خیلی چیزها کهنه می شوند. اما این صحن و سرا کهنه گی ندارد. هماره زنده است، نو و در حال رشد، در حال بزرگ شدن، نفس کشیدن، جان دادن به همه، بخشیدن.

این سرا مثل صاحبش، صبور است و پایدار و مانا...

رمان غریب قریب اثری فاخر از سعید تشکری است که در سال 94 برگزیده جایزه هشتمین دوره کتاب سال رضوی شد.

این کتاب که پیش از این از سوی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در قالب دو جلد منتشر شده بود، از سوی نشر کتابستان معرفت در یک جلد روانه بازار شده است.

غریب قریب در دو جلد و 640 صفحه در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 11888

به "غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید