عکس های خیره کننده تلسکوپ بسیار بزرگ از شکل گیری سیاره ها

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا: تلسکوپ بسیار بزرگ واقع در شیلی، یک مجموعه عکس را از سیاره هایی ثبت نموده است که در اطراف ستاره های جوان در حال شکل گیری هستند.

عکس های خیره کننده تلسکوپ بسیار بزرگ از شکل گیری سیاره ها

عکس های خیره نماینده ای که با تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در شیلی ثبت شده اند، اطلاعات منحصربه فردی را از شکل گیری سیاره ها در اطراف ستاره های جوان نشان می دهند.

به نقل از اسپیس، در این عکس ها، منظومه های سیاره ای در حال ظهور بیشتر شبیه به کهکشان های مینیاتوری به نظر می رسند. شکل های موجود در این عکس ها، بازو های مارپیچی را با وضوح تعیین نشان می دهند که از گرد و غبار متراکم ناشی می شوند. بعضی دیگر، ابر های درخشان را نشان می دهند.

این مشاهدات برای ستاره شناسان، یک فرصت منحصربه فرد را برای مطالعه کردن چگونگی تولد سیارات فراهم می نمایند. این مجموعه عکس ها، یکی از بزرگترین نمونه ها در نوع خود است که بیش از 80 ستاره جوان و قرص های تشکیل دهنده سیاره آن ها را نشان می دهد.

کریستین گینسکی (Christian Ginski) مدرس دانشگاه گالوی (University of Galway) در ایرلند و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این یک تغییر در پژوهش ماست. ما از مطالعه کردن منظومه های ستاره ای منفرد، به این نمای کلی از منطقه ها ستاره ساز رسیده ایم.

ستاره های جوان و سیاره های نوپای آن ها از سه منطقه اصلی ستاره زایی در کهکشان راه شیری می آیند. بعضی از آن ها در ابر های گازی در فاصله 600 سال نوری از زمین قرار دارند و بعضی دیگر در فاصله 1600 سال نوری از زمین قرار گرفته اند.

پژوهشگران طیف گسترده ای را از قرص های تشکیل دهنده سیاره یافتند که تفاوت های قابل توجهی را براساس مکان هایی که از آن آمده اند، نشان می دهند. برای مثال، ستاره شناسان در فاصله 1600 سال نوری، گروه هایی متشکل از دو یا چند ستاره را مشاهده کردند که فقط با قرص های ضعیف تشکیل دهنده سیاره احاطه شده بودند. بعضی از پرجرم ترین ستاره های این منطقه، قرص هایی به شکل عجیب داشتند که نشان دهنده وجود سیاره های بسیار بزرگ هستند. این سیاره ها با کشش گرانشی قابل توجه خود، قرص تشکیل دهنده خود را منحرف می نمایند. گینسکی گفت: بعضی از این قرص ها، بازو های مارپیچی بزرگی را نشان می دهند که احتمالا به وسیله حرکات پیچیده سیاره های در حال چرخش راهنمایی می شوند.

سایر موارد در این مجموعه داده، حلقه ها و حفره های بزرگی دارند که به احتمال زیاد در اثر تشکیل سیاره ها ایجاد شده اند. بقیه آن ها هنوز صاف و به ظاهر غیر فعال هستند.

پژوهشگران امیدوارند که در آینده بتوانند عکس های دقیق تری را با تلسکوپ بسیار بزرگ به دست بیاورند و شاید حتی سیاره های سنگی کوچک را در منطقه ها داخلی منظومه های سیاره ای در حال ظهور شناسایی نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 18 اسفند 1402 بروزرسانی: 18 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15784

به "عکس های خیره کننده تلسکوپ بسیار بزرگ از شکل گیری سیاره ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های خیره کننده تلسکوپ بسیار بزرگ از شکل گیری سیاره ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید