عملیات باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان آغاز شد

به گزارش کنفرانس هکا، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، عملیات باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان آغاز شد.

عملیات باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان آغاز شد

هادی الله کمک گفت: با توجه به هماهنگی های صورت گرفته میان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شهرداری اصفهان، عملیات مسطح سازی محور تاریخی کمر زرین و میدان امام علی (ع) (عتیق) از حدود 2 سال قبل شروع شد.

ناظر طرح باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان ادامه داد: با توجه به احتیاج به گودبرداری در این محور به منظور عبور تأسیسات شهری، در این محدوده مقادیری تکه های سفال کشف شد که این نکته نشان دهنده وجود بخشی از تاریخ کهن اصفهان در لایه های زیرین محور تاریخی کمر زرین بوده است.

وی اضافه نمود: در تاریخ 17 بهمن امسال عملیات عمرانی به ویژه گمانه های ایجاد شده به وسیله اداره آب و فاضلاب اصفهان متوقف و پس از توافقات اداره کل و شهرداری اصفهان مقرر شد تا ادامه کار منوط به انجام عملیات کاوش باستان شناسی گردد.

الله کمک توضیح داد: با توجه به درخواست اداره کل و صدور مجوز عملیات کاوش اضطراری در گذر کمر زرین به وسیله پژوهشکده میراث فرهنگی کشور، عملیات کاوش باستان شناسی با مساعدت شهرداری اصفهان و با همکاری اساتید و دانش آموختگان دانشگاه هنر اصفهان و با نظارت و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از امروز شروع و تا انتها فروردین سال 1403 ادامه خواهد داشت.

محور تاریخی کمر زرین اصفهان در محور تاریخی شمال شرق شهر تاریخی اصفهان واقع شده است. شواهد موجود حاکی از حیات اجتماعی ایرانیان در این محدوده تاریخی از پیش از دوران اسلامی بوده و سپس در اوایل دوران اسلامی به ویژه سده های پنجم و ششم هجری قمری خصوصا دوران اقتدار سلاطین ترک تبار سلجوقی این محدوده از اصفهان به واسطه وجود آثار تاریخی متعدد از شکوه و آبادانی برخوردار بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اسفند 1402 بروزرسانی: 24 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16013

به "عملیات باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات باستان شناسی محور تاریخی کمر زرین اصفهان آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید