علل شیوع آرتروز زانو در ایران

به گزارش کنفرانس هکا، رییس مرکز تحقیقات روماتولوژی با بیان این که چند پژوهش در زمینه علل شیوع بیماری های روماتیسمی در این مرکز صورت گرفته، گفت: درباره آرتروز زانو مطالعاتی انجام شد و نشان داد طرز نشستن ایرانی در تفاوت میزان شیوع این بیماری در ایران با کشورهای دیگر تاثیری ندارد. نتایج پژوهش ها نشان داد که افزایش وزن، انجام ندادن ورزش های مناسب و نامناسب بودن ارگونومی از دلایل شیوع آرتروز زانو در ایران است.

علل شیوع آرتروز زانو در ایران

دکتر احمدرضا جمشیدی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: به نظر می رسد در شیوع بیماری آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) عوامل ژنتیکی تاثیر گذار است. در آسیایی ها این بیماری کمتر از اروپایی ها شایع است.

وی در پاسخ به سوالی درباره پژوهش های این مرکز درباره راه های درمان بیماری های روماتیسمی، گفت: درمان های جدید مثل یک پازل هستند. حاصل مجموعه تحقیقاتی که انجام می گردد ممکن است به جایی برسد که به کشف یک درمان جدید منجر گردد. مثلا اخیرا در مطالعات ما درباره اسکلرودرمی که یک بیماری ناتوان نماینده است، پیروز به پیدا کردن پروتئینی شدیم که مسئول آبرسانی به پوست است و مشاهده کردیم که این پروتئین در بافت بیماران اسکلرودرمی بسیار پایین است. وقتی که مقاله این پژوهش منتشر گردد ممکن است مقدمه رسیدن به دستاوردی در مورد درمان این بیماری قرار بگیرد.

ارائه روش درمانی جدید برای کمردرد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اخیرا درمانی را در زمینه پیشگیری از کمردرد مطرح کردیم که روش موثری بوده و مطالعاتی هم روی آن انجام شد و در این زمینه هم مقالاتی منتشر شده است .

وی درباره فعالیت های تحقیقاتی بین المللی مرکز تحقیقات روماتولوژی گفت: با مرکز تحقیقات ایمونولوژی و روماتولوژی استرالیا مطالعه ای انجام گرفته است هم چنین با اسپانیا و چند کشور دیگر هم پژوهشی در زمینه بیماری های اسکلرودرمی انجام شد. علاوه بر آن، در مورد بیماری بهجت با ژاپن، اتریش و پرتغال و کشورهای دیگر همکاری داشته ایم.

در ادامه، جمشیدی تعداد بیماران اسکلرودرمی ثبت شده در سامانه رجیستری مرکز تحقیقات را 679 نفرعنوان کرد و درباره این بیماری گفت: پوست بیمار در طی این بیماری خودایمنی، سخت و دچار زخم هایی می گردد. این بیماری نادر، بیماری سختی برای بیمار و پزشک است.

این فوق تخصص روماتولوژی درباره یکی از طرح های تحقیقاتی مرکز تحقیقات روماتولوژی گفت: در یکی از طرح های تحقیقاتی با روستایی در استان کردستان برخورد کردیم که از 45 خانوار این روستا، 38 خانواده بیماری خودایمنی داشتند. این افراد مبتلا، با ازدواج و تولیدمثل، بیماری های خودایمنی را گسترش می دهند. به چنین مسائلی باید پرداخته گردد که البته احتیاج به بودجه دارد. مرکز تحقیقات روماتولوژی باید روی این مسائل کار کند ولی دست ما بسته است.

مرکز تحقیقات روماتولوژی ردیف بودجه مستقل ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان این که این مرکز، یکی از قدیمی ترین مراکز تحقیقاتی کشور است، گفت: این مرکز، هم چنان ردیف بودجه مستقل ندارد. ما وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران هستیم و بودجه خود را از بودجه دانشگاه دریافت می کنیم و بقیه بودجه، از یاری های خیرین یا تعامل با وزارت خانه ها تامین می گردد.

وی اضافه کرد: البته دانشگاه علوم پزشکی تهران حمایت لازم را از ما می نماید ولی بیشتر از این برای دانشگاه ممکن نیست. تعدادی از استادان ما برای مشارکت در طرح های پژوهشی بین المللی دعوت نامه دارند ولی به علت مسائل اقتصادی نمی توانند در این طرح ها شرکت نمایند. ما سعی می کنیم شرایط فعلی را درک کنیم ولی امیدواریم که مسئولان مربوطه هم ما را درک نمایند. فکر می کنم سرمایه گذاری در این بخش ها باعث می گردد هزینه های عوارض بعدی کاهش پیدا کند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4460

به "علل شیوع آرتروز زانو در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل شیوع آرتروز زانو در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید