دلیل پشت و رو شستن لباس ها چیست؟

به گزارش کنفرانس هکا، شاید شما هم از فواید پشت و رو شستن لباس ها چیزی شنیده باشید. بعضی از کارشناسان معتقدند که این روش برترین راه برای شستشوی لباس ها است. در این مقاله، دلیل این کار را آنالیز می کنیم و بایدها و نبایدهای شستشوی بهتر لباس ها را معرفی می کنیم.

دلیل پشت و رو شستن لباس ها چیست؟

علت پشت و رو شستن لباس ها چیست؟

پشت و رو شستن لباس ها معمولا به دو علت اصلی توصیه می گردد. اول از همه اینکه با پشت و رو کردن لباس ها قسمت های کثیف تر آن آشکار و تمیز می گردد. علت دوم هم به کمتر آسیب تماشا لباس ها مربوط می گردد. وقتی لباس ها را پشت و رو می کنید و در ماشین لباس شویی می اندازید، بخش های بیرونی آن در برابر آسیب و ساییدگی محافظت می شوند.

در بیشتر مواقع، قسمت های داخلی لباس ها از بخش بیرونی آن کثیف تر است، مگر اینکه روی لباس لکه قابل مشاهده ای وجود داشته باشد و بخواهید آن لکه را با ماشین لباس شویی یا دست تمیز کنید. با اینکه عرق بدن معمولا بدون بو است اما در تماس با برخی از باکتری ها، قارچ ها و بندپایان کوچکی که روی پوست ما زندگی می نمایند، تغییر می نماید. علاوه براین، بخش داخلی لباس با روغن های پوست، پوسته های ریخته شده پوست، موهای بدن، ترشحات و سایر مایعات بدبو در تماس است. در نتیجه، بیشتر کثیف می گردد.

علاوه براین، پشت و رو شستن لباس ها راهی ساده و مؤثر برای محافظت و حفظ کیفیت آن ها است. این کار به محافظت از پارچه لباس ها در طول چرخه شستشو یاری می نماید و از آسیب رسیدن به سطح خارجی لباس جلوگیری می نماید. کارشناسان معتقدند که پشت و رو شستن لباس ها مزایای دیگری هم دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • کثیفی های بخش های داخلی لباس که با پوست شما تماس بیشتری دارند، کاملا تمیز می نماید.
 • به جلوگیری از بوی بد بدن یاری می نماید. به هرحال، سطح داخلی لباس بیشتر از همه به بدن نزدیک است و آلودگی این بخش می تواند بدن شما را بدبوتر کند.
 • پرز لباس کاهش می یابد. با اینکه ماشین های لباس شویی علت اصلی ایجاد پرز لباس نیستند اما با شستشوی مداوم لباس ها با این وسایل ممکن است روند ایجاد پرز روی لباس ها تسریع یابد. با پشت و رو شستن لباس ها، لباس ها پرز کمتری خواهند داشت.
 • از رنگ لباس ها محافظت می گردد. با پشت و رو شستن لباس ها، رنگ آن ها کمتر آسیب می بیند و دیرتر محو می گردد.
 • از طرح های لباس محافظت می گردد. با پشت و رو شستن لباس ها، طرح های چاپی، برچسب ها، گلدوزی ها و تزیینات روی آن ها بیشتر محافظت می گردد.
 • امکان در رفتن زیپ ها یا دکمه های لباس کاهش می یابد.
 • با پشت و رو شستن لباس ها از گیره ها و گره هایی که لباس ها را محکم نگه داشته محافظت می گردد.
 • شکل لباس ها حفظ می گردد. وقتی لباس ها را به صورت پشت و رو داخل ماشین لباس شویی می اندازید یا می شویید، سطح لباس کمتر دچار اصطکاک می گردد و کمتر آسیب می بیند. در نتیجه، شکل اصلی لباس برای مدت زمان بیشتری حفظ می گردد.
 • خطر ایجاد لکه ناشی از مواد شوینده کاهش می یابد. لکه های مواد شوینده زمانی ایجاد می شوند که این مواد در طول چرخه شستشو به خوبی در آب حل نشوند. بیشتر لکه های ناشی از مواد شوینده دائمی نیستند اما ممکن است شما را آزار بدهند. وقتی لباس ها را به صورت پشت و رو می شویید، از خطر ایجاد لکه مواد شوینده روی آن ها پیشگیری می گردد.

با اینکه پشت و رو شستن لباس ها مزایای بسیاری دارد، برخی از افراد مخالف این کار هستند. علت هایی که این افراد برای پشت و رو نکردن لباس ها دارند، عبارت اند از:

 • پشت و رو شستن لباس ها زمان و کوشش بیشتری می طلبد. قبل از شستشو باید آن ها را پشت و رو کنید و بعد از آن نیز مجبور هستید لباس ها را به حالت قبلی بازگردانید. بنابراین، وقت بیشتری تلف می گردد و باید بیشتر کوشش کنید.
 • این روش برای شستشوی لکه هایی که روی سطح لباس هستند تأثیر کمتری دارد. بدیهی است زمانی که کثیف ترین بخش لباس بخش خارجی آن باشد، این روش فایده ای نخواهد داشت.
 • پشت و رو شستن لباس ها به پارچه های ظریف آسیب می رساند. برخی از پارچه های ظریف مانند پارچه های ابریشمی را نباید پشت و رو شست چون الیاف آن ها بیشتر آسیب می بیند.

برای اینکه پشت و رو شستن لباس ها فایده داشته باشد، باید پیش از شستشوی لباس ها به جنس پارچه آن ها توجه کنید. مطالعه برچسب راهنمای شستشوی لباس ها نیز می تواند به شستشوی بهتر آن ها یاری کند. به علاوه، باید مقدار کثیفی و نوع لکه های لباس را هم در نظر بگیرید. اگر لکه ها و کثیفی ها بیشتر روی سطح بیرونی لباس هستند، بهتر است از پشت و رو شستن لباس ها صرف نظر کنید.

آیا باید لباس ها را پشت و رو در خشک کن قرار داد؟

احتمالا از خود می پرسید که آیا همان قواعدی که درباره پشت و رو شستن لباس ها وجود دارند را باید برای خشک کردن آن ها نیز در نظر داشت؟ موقع خشک شدن لباس ها در ماشین لباس شویی نیز همان اتفاقاتی رخ می دهد که در چرخه شستشو اتفاق میفتند. موقع چرخیدن لباس ها برای خشک شدن، لباس ها به یکدیگر ساییده می شوند. در نتیجه، بار الکتریکی ایجاد می گردد. برای به حداقل رساندن الکتریسیته ساکن لباس ها و آسان تر شدن اتو و تا کردن آن ها، بهتر است که لباس ها را پشت و رو خشک کنید. به این ترتیب، سطح بیرونی لباس کمتر با سطوح دیگر برخورد می نماید. بنابراین، بار الکتریسیته ساکن آن نیز کاهش می یابد.

بهتر است پیش از اینکه لباس ها را روی بند پهن کنید، آن ها را پشت و رو کنید. این کار باعث می گردد که نور خورشید کمتر به سطح بیرونی لباس برخورد کند. اشعه خورشید می تواند رنگ و طرح لباس ها را کم کم محو کند. با پشت و رو کردن لباس ها، این اشعه کمتر به سطح آن ها برخورد می نماید.

به همین ترتیب، می توانید لباس های خیس و تازه شسته شده خود را برای خشک شدن در مجاورت با هوای آزاد بگذارید. البته، برای خشک کردن لباس هایی مانند ژاکت های بافتنی نباید این کار را انجام بدهید. آویزان کردن لباس های بافتنی روی بند باعث می گردد که پارچه آن ها کشیده گردد و حالت اصلی خود را از دست بدهند. بهتر است چنین لباس هایی را در خشک کن ماشین لباس شویی تا حدی خشک کنید و پس از آن، روی بند رخت پهن کنید.

برای خشک کردن لباس هایی مانند شلوار، شلوار جین، پیراهن، دامن و هودی هم بهتر است که آ ن ها را پشت و رو کنید. این کار باعث می گردد که بخش های داخلی لباس مانند جیب لباس در معرض هوای آزاد قرار بگیرند و بهتر و زودتر خشک شوند.

پشت و رو شستن لباس ها با حالت عادی چه تفاوت هایی دارد؟

خانه های ما مملو از وسایلی هستند که شستشو و تمیز کردن آن ها اصول و قواعد خاص خود را دارد. بااین حال، اغلب برای تمیز کردن آن ها از راه های میان بر استفاده می کنیم. لباس ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پشت و رو شستن لباس ها یکی از راه های میان بر و بهتر برای شستشوی آن ها است. برای این کار باید نکاتی را در نظر بگیرید که عبارت اند از:

 • به برچسب لباس ها توجه کنید. خرید لباس باکیفیت یک سرمایه گذاری ارزشمند است. بنابراین، پیش از اینکه به پشت و رو شستن لباس ها فکر کنید، برچسب آن ها را بخوانید تا از روش صحیح شستشوی لباس مطمئن شوید.
 • زمانی که برای شستشوی لباس ها دارید را در نظر بگیرید. اگر برای شستشوی لباس ها فرصت کافی دارید، بهتر است آن ها را با صرف زمان بیشتر بشویید و برای پشت و رو یا عادی شستن لباس ها زمان بیشتری صرف کنید.
 • به آخرین جایی که لباس را در آنجا پوشیده اید فکر کنید. لباس ها را آنالیز کنید تا لکه های آن را بسنجید. شاید نتوانید علت ایجاد برخی از لکه های لباس را تشخیص بدهید اما فکر کردن به آخرین جایی که لباس را در آنجا پوشیده اید، باعث می گردد که سرنخ هایی از علت ایجاد لکه ها و نوع آن ها به دست آورید. به این ترتیب، شستشوی لباس ها ساده تر خواهد شد.
 • روش خشک کردن لباس را هم در نظر بگیرید. برای پشت و رو شستن لباس ها باید مسئله بعدی یعنی خشک کردن آن را هم در نظر بگیرید. این مسئله زمانی بیشتر اهمیت می یابد که ماشین لباس شویی و خشک کن شما یکی باشد. به محض اینکه لباس را پشت و رو درون ماشین قرار بدهید، دیگری فرصت برای بازگرداندن آن به حالت قبلی و خشک کردن آن به حالت قبلی نخواهید داشت.
 • هزینه پشت و رو شستن لباس ها را در نظر بگیرید. آیا این کار باعث آسیب رسیدن به لباس و صرف هزینه اضافی می گردد یا پارچه لباس ظریف نیست و پشت و رو کردن لباس به آن آسیبی نمی رساند؟

در هر حال، پشت و رو شستن و خشک کردن لباس ها اگر با دقت انجام گردد، می تواند به ماندگاری بیشتر آن ها یاری کند. البته، باید زمانی را که صرف پشت و رو کردن و بازگرداندن لباس ها به حالت قبلی کنید را هم در نظر بگیرید.

آیا باید جوراب ها را پشت و رو بشوییم؟

پاسخ به این سؤال مثبت است. جوراب ها را هم باید پشت و رو کنید و بشویید. این کار باعث بهتر شسته شدن جوراب ها و از بین رفتن بوی بد آن ها می گردد. داخل جوراب ها مستقیما با خاک و عرق پاها تماس پیدا می نماید. با پشت و رو کردن آن ها باعث می شوید که مواد شوینده کثیفی های داخل جوراب را بهتر از بین ببرند و جوراب ها کاملا تمیز شوند.

آیا لباس های نوزاد را پشت و رو بشوییم؟

بهتر است که لباس های نوزاد را هم به صورت پشت و رو شده بشویید. این کار به محافظت از پارچه لباس های نوزاد و درزهای آن در برابر ساییدگی و پارگی یاری می نماید. برای محافظت از لباس های نوزاد و افزایش ماندگاری آن ها بهتر است که همه دکمه ها و زیپ های آن ها را ببندید و بعد آن ها را داخل ماشین لباس شویی بندازید.

بایدها و نبایدهای شستشوی لباس با ماشین لباسشویی

برای اینکه لباس ها بهتر و تمیزتر شسته شوند، باید علاوه بر پشت و رو شستن لباس ها به نکات دیگری نیز توجه کنید. این نکات عبارت اند از:

 • قبل از شستشو لباس ها را دسته بندی کنید. شاید وسوسه انگیز باشد که لباس ها را یک باره درون ماشین لباس شویی بیندازید و تمیز کنید. بااین حال، بهتر است که لباس ها را بر اساس پارچه یا رنگ آن ها دسته بندی کنید. اگر لباس ها را بدون توجه به جنس پارچه یا رنگ آن ها زیر و رو کنید و درون ماشین بیندازید، ممکن است برخی از لباس ها آسیب ببینند یا رنگ لباس های دیگر را به خود بگیرند.
 • یک نرم نماینده لباس خانگی درست کنید. بقایای نرم نماینده های شیمیایی لباس و بوی آن ها ممکن است آلرژی و حساسیت را تشدید کند یا روی پرز لباس تجمع یابند و جریان هوا را مسدود نمایند. برای برطرف این مشکل، با استفاده از موادی مانند سرکه یک نرم نماینده طبیعی لباس درست کنید.
 • لکه لباس ها را حرفه ای تمیز کنید. برترین راه برای از بین بردن لکه های مختلف این است که آن ها را پیش از انداختن لباس درون ماشین لباس شویی از بین ببرید. مواد جامد روی لباس را به سرعت از روی آن بردارید و مایعات را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا از پخش شدن آن ها جلوگیری گردد و ماشین لباس شویی لباس ها را بهتر تمیز کند.
 • لباس های نوزاد را با مواد شوینده ملایم بشویید. مواد شوینده معمولی اغلب برای پوست حساس نوزادان بسیار خشن هستند. برای جلوگیری از تحریک پوستی نوزاد از ملایم ترین مواد شوینده بدون افزودنی ها و مواد شیمیایی غیرضروری بهره ببرید. صابون ها یا مایع های لباس شویی مخصوص لباس نوزاد نسبت به شوینده های معمولی حالت قلیایی کمتری دارند. بنابراین، ممکن است لکه های لباس نوزاد را پاک ننمایند اما برای فرزند شما ایمن تر خواهند بود. از نرم نماینده های پارچه برای شستشوی لباس های نوزاد پرهیز کنید و همواره لکه ها را در اسرع وقت در آب خنک خیس کنید تا کمتر روی پارچه لباس باقی بمانند.
 • لباس های ظریف را با دست بشویید. فقط به این علت که روی برچسب لباس نوشته شده قابل شستشو در ماشین لباس شویی به این معنا نیست که نمی توان آن را با دست شست حتی اگر از پارچه هایی با الیاف طبیعی درست شده باشد. لباس هایی که پارچه هایی از جنس پشم، ابریشم طبیعی یا مصنوعی و کتان دارند را با دست بشویید. هنگام شستشوی این لباس های ظریف بهتر است از محلول آب ولرم و مواد شوینده ملایم بهره ببرید.
 • ماشین لباس شویی و خشک کن را دقیق تنظیم کنید. موقع شستشوی لباس های مختلف به جنس آن ها توجه کنید و بر اساس آن مدت زمان و نوع تنظیمات ماشین لباس شویی و خشک کن آن را تنظیم کنید.

کلام آخر

برای شستشوی لباس ها راه های مختلفی دارید که یکی از آن ها پشت و رو شستن لباس ها است. البته، برای این کار باید به جنس پارچه لباس و مراقبت از تزیینات ظریف آن نیز توجه کنید. به این ترتیب، لباس ها بهتر تمیز می شوند و در عین حال، ماندگاری آن ها در طول زمان نیز حفظ خواهد شد.

منبع: lifehacker

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اسفند 1402 بروزرسانی: 17 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15782

به "دلیل پشت و رو شستن لباس ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل پشت و رو شستن لباس ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید