عضو کمیته علمی مقابله با کرونا: هنوز خیال مان از اومیکرون راحت نیست

به گزارش کنفرانس هکا، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این که هنوز خیالمان از امیکرون راحت نیست درباره بروز موج هفتم بیماری پس از تعطیلات نوروز هشدار داد.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا: هنوز خیال مان از اومیکرون راحت نیست

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد طباطبایی - دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: نسبت به روز های گذشته شدت و اندازه بیماری با امیکرون کاهش یافته است، اما مشکل موجود عدم رعایت پروتکل ها است که کار دست خانواده ها و جامعه می دهد. به نظر نمی رسد ما هنوز در مرحله ای باشیم که بگوییم کاملا خیال مان راحت است. از نظر پیک در حال طی فرایند کاهشی هستیم، اما ابتلا ها همچنان وجود دارد.

او ادامه داد: شاید فرایند بیماری طی روز های آینده همچنان کاهشی باشد، اما در نظر داشته باشیم که طی نوروز گذشته که آزادی بیشتری از نظر رفت و آمد ها داشتیم، شاهد بروز پیک چهارم و پنجم کرونا پس از تعطیلات بودیم. متاسفانه مردم هم خسته شده اند و اندازه رفت و آمد و مهمانی ها، مسافرت ها، دیدو بازدیدها، مراسمات عروسی و ختم سرجای خود بازگشته است و به نظر می رسد این تغییر رفتار ها بعد از تعطیلات نوروز مجددا مشکل آفرین باشد.

وی با اشاره به اینکه بر این اساس ممکن است پس از تعطیلات نوروزی موج دیگری از بیماری را تجربه کنیم، تاکید نمود: زمانی که ما با موج دلتا روبرو شدیم خیلی از کشور ها از این موج گذر نموده بودند و این اتفاق در مورد امیکرون هم رخ داد و در شرایطی که بسیاری از کشور ها در اوج امیکرون بودند ما هنوز گزارشی از امیکرون نداشتیم و یکباره با فاجعه اخیر پیک ششم روبرو شدیم. یقینا در ایران هم ممکن است با سویه های جدیدی از امیکرون و کرونا روبرو شویم. اکنون سفر ها به کشور های دیگر بویژه کشور های همسایه انجام می گردد و امکان انتقال بیماری وجود دارد.

وی در مورد شرایط فعلی ابتلای بچه ها به کرونای امیکرون، اظهار کرد: همچنان به نظر می رسد بچه ها در راس هجوم امیکرون هستند و هنوز بیش از بزرگسالان مبتلا می شوند؛ هرچند که شاید همچون بزرگسالان عوارض نداشته باشند، ولی به طور کلی نمی توان گفت که فرایند ابتلای بچه ها کاهش داشته است.

طباطبایی اعلام کرد: تصمیماتی برای افزایش تجهیزات مراکز درمانی اطفال گرفته شده است، اما به نظر می رسد تا زمانی که این تصمیمات محقق گردد شاید تا پنج ماه زمان ببرد. از طرفی امکانات و تخت به تنهایی کافی نیست و نیرو های متخصص باید آموزش های لازم را دریافت نمایند. از طرف دیگر در حال حاضر پرسنل و پرستاران خسته شده اند و احتیاج به حمایت دارند.

او تاکید نمود: خانواده ها اصلا نباید به این دلخوش باشند که بیماری زایی فعلی ویروس کاملا خفیف است؛ باید موضوع را جدی گرفته و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. اکنون شرایط تجمعات در مترو، بازارها، میادین تره بار و... اصلا رضایت بخش نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13706

به "عضو کمیته علمی مقابله با کرونا: هنوز خیال مان از اومیکرون راحت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو کمیته علمی مقابله با کرونا: هنوز خیال مان از اومیکرون راحت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید