عادت های بدی که باعث کمردرد می شوند

به گزارش کنفرانس هکا، روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: کمردرد مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبه رو می شوند. اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران قابل شناسایی است، اما به دلیل شایع بودن درد های ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده آن مشکل است.

عادت های بدی که باعث کمردرد می شوند

با وجود این، شناخت عوامل و عادت های نامناسبی که می تواند موجب کمردرد باشد می تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از ایجاد این مشکل یاری کند. در این مطلب شما را با تعدادی از این عادت های ناسالم آشنا می کنیم.

قوز کردن

قوز کردن باعث صاف شدن انحنای ستون مهره ها می گردد و به دیسک های کمر که بین استخوان ها قرار گرفته است آسیب می رساند. این شرایط می تواند به آرتروز زودرس و برخی مسائل دیگر منجر گردد. سعی کنید هر نیم ساعت یک بار سر و گردن تان را در چهار جهت مختلف بگردانید. برای کاهش هرگونه درد و گرفتگی می توانید از کیسه یخ یا کمپرس گرم روی محل درد بهره ببرید. درصورت رفع نشدن درد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

انتخاب های غذایی اشتباه

انتخاب های غذایی اشتباه اغلب به ایجاد التهاب منجر می گردد فرد از مواد مغذی که برای تقویت خود به آن ها نیاز دارد محروم بماند. بدن شما برای ساخت ماهیچه ها استخوان ها و بافت نرم کمر به پروتئین های کم چرب، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات و چربی های سالم مانند چربی هایی که در آووکادو و ماهی قزل آلا موجود است نیاز دارد. دریافت مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر و ویتامین D هم لازم است.

خوابیدن روی تشک نامناسب

تشک باید به اندازه کافی سخت باشد تا از کمر محافظت کند و همچنین به اندازه کافی نرم باشد تا با فرم بدن تناسب داشته باشد. میزان سفتی تشک باید به اندازه ای باشد که ستون مهره ها روی آن در شرایط عملکرد یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد قرار بگیرد. اگر تشک بسیار سفت باشد باعث می گردد این انحنا از بین برود و اگر زیاد نرم باشد انحنای بیش از اندازه در کمر ایجاد می نماید و فرد دچار کمردرد می گردد.

خوابیدن به پشت یا روی شکم

برای برخی از افراد خوابیدن به پشت می تواند باعث کمردرد گردد یا آن را تشدید کند. اگر مدت زیادی است که به این نوع خوابیدن عادت نموده اید و نمی توانید آن را ترک کنید، بهتر است بالشی را زیر زانوهایتان قرار دهید تا انحنای طبیعی کمر حفظ گردد. خوابیدن روی شکم نیز حالت مناسبی نیست. اگر عادت به این نوع خوابیدن دارید بهتر است بالش نرمی انتخاب کنید یا کاملا بدون بالش بخوابید تا گردن تان در حالت مناسبی قرار بگیرد.

خوابیدن به پهلو بهترین حالتی است که می تواند از ابتلا به کمردرد جلوگیری کند. در این حالت بهتر است بالشی را بین پاهایتان قرار دهید و پا ها را کمی به قفسه سینه نزدیک کنید تا از وارد آمدن هرگونه فشاری به کمر جلوگیری گردد. این حالت خوابیدن برای کسانی که قبلا دچار درد کمر بوده اند و هم برای زنان باردار مناسب ترین شرایط است.

نشستن به مدت طولانی

نشستن زیاد به ماهیچه های کمر، گردن و ستون مهره ها فشار وارد می نماید. کج ومایل ایستادن و خمیده راه رفتن نیز شرایط را بدتر می نماید. بهتر است افزون بر این که به حالت صاف روی جایگاه می نشینید ارتفاع جایگاه را طوری انتخاب کنید که پاهایتان به شکلی طبیعی روی زمین قرار بگیرد. هرچقدر هم که در حالت نشسته احساس راحتی داشته باشید، نشستن زیاد برای سلامت کمر خوب نیست. بهتر است بعد از هر نیم ساعت برخیزید و حدود 2 دقیقه راه بروید.

ورزش نکردن

اگر فعالیت فیزیکی نداشته باشید به احتمال بیشتری دچار کمردرد خواهید شد. ستون فقرات به حمایت ماهیچه های قوی شکم و پشت نیاز دارد. بلند کردن وزنه می تواند در این زمینه یاری نماینده باشد. فعالیت های روزانه مانند بالا رفتن از پله ها و حمل وسایل یا خرید کردن، انجام ورزش های سبکی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا هم به همان اندازه مفید است و به محافظت از دیسک های بین استخوان های ستون فقرات یاری می نماید. سعی کنید انجام این کار ها را به صورت عادت های روزانه درآورید. به خاطر داشته باشید که زیاده روی در هر کاری زیان آور است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به کمردرد را تا سه برابر افزایش می دهد. سیگار با محدود کردن جریان خون در قسمت های مختلف بدن ازجمله ستون فقرات، شرایط را برای شکسته شدن سریع تر دیسک های بین استخوان ها فراهم می نماید. سیگار کشیدن همچنین استخوان ها را تضعیف می نماید و پوکی استخوان به همراه می آورد. حتی سرفه ناشی از کشیدن سیگار هم می تواند عامل بروز کمردرد باشد.

پرخوری

پرخوری و اضافه وزن ناشی از آن به استخوان ها و ماهیچه های کمر آسیب می رساند به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. سعی کنید وعده ها و میان وعده هایی مصرف کنید که با کالری کمتر، احساس سیری بیشتری به شما بدهد. حمل کیف های سنگین وزن های زیاد کشش بیش از حدی به کمر وارد و ماهیچه هایی را که برای تقویت ستون مهره ها ضروری هستند خسته می نماید. این شرایط به بچه هایی که کیف های سنگینی حمل می نمایند، آسیب می رساند. کیف یا کوله فرزند شما نباید وزنی بیشتر از 20 درصد وزنش را داشته باشد. حمل کیف روی یک شانه نیز می تواند باعث کشیدگی نامناسب و کمر درد گردد.

سوار شدن روی دوچرخه نامناسب

به اندازه و تنظیمات دوچرخه تان دقت کنید. دوچرخه ای که بسیار بزرگ باشد باعث می گردد شما بدنتان را زیاد بکشید. این شرایط بروز درد در قسمت پایین کمر را به دنبال خواهد داشت.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7632

به "عادت های بدی که باعث کمردرد می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت های بدی که باعث کمردرد می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید