طولانی ترین پل معلق دنیا؛ ایتالیا با پروژه 11 میلیارد یورویی از ترکیه و ژاپن پیشی می گیرد

به گزارش کنفرانس هکا، یورونیوز: شاید شما طولانی ترین پل معلق دنیا در ترکیه را بشناسید، اما طولانی ترین پل معلق آینده در ایتالیا را چطور؟

طولانی ترین پل معلق دنیا؛ ایتالیا با پروژه 11 میلیارد یورویی از ترکیه و ژاپن پیشی می گیرد

طرح ساخت پل تنگه مسینا، برای اتصال سرزمین اصلی ایتالیا به جزیره سیسیل و تبدیل شدن آن به عنوان طولانی ترین پل معلق دنیا اواخر ماه ژانویه سال جاری به وسیله دولت ایتالیا تایید شد. نزدیک به 11 میلیارد یورویی برای این پروژه بزرگ در نظر گرفته شده است.

مهندسان ایتالیایی چندین دهه است که بر روی طراحی های پل تنگه مسینا مشغول به کار هستند. طراحی این پل یک چالش بزرگ بود، چرا که این تنگه در مسیر تندبادهای 270 کیلومتری بر ساعت قرار گرفته است و با امواج به شدت خروشان و زمین لرزه های ناشی از گسل صفحات تکتونیکی اوراسیا و آفریقا در دریای مدیترانه روبرو است.

اما پس از تکمیل ساخت آن، به طولانی ترین پل معلق دنیا با فاصله دهنه 3.2 کیلومتر تبدیل خواهد شد که بدین ترتیب نزدیک به 50 درصد طولانی تر از رکورددار کنونی یعنی پل چاناق قلعه در ترکیه است.

طولانی ترین پل معلق فعلی اروپا و آسیا را به هم متصل می نماید

در حال حاضر طولانی ترین پل معلق دنیا در ترکیه است. پل موسوم به چاناق قلعه 1915 که هم اکنون به عنوان طولانی ترین پل معلق دنیا شناخته می گردد، دو سوی تنگه داردانل را به یکدیگر متصل می نماید و نشان دهنده یک دستاورد زیرساختی مهم برای ترکیه است.

این پل مواصلاتی، قاره اروپا و آسیا را در داخل ترکیه به هم متصل می نماید و جابه جایی سریع را ممکن ساخته است، بطوریکه دیگر احتیاج نیست همانند گذشته با لنج و کشتی به آنطرف رفت که به خودی خود معمولاً حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.

عرض تنگه داردانل 3573 متر است و بزرگترین دهنه بین دو ستون پل چاناق قلعه به تنهایی معادل 2023 متر است و بدین سان است که هم اکنون لقب بزرگترین پل معلق دنیا را به خود اختصاص داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مراسم افتتاحیه این پل با بالیدن به کشورش گفت: ترکیه از ژاپن که طولانی ترین پل دنیا را از نظر فاصله طولی بین دهنه میانی را دارد پیشی گرفته و مقام اول را به خود اختصاص داده است.

این پل به وسیله شرکت های ترکیه ای و کره جنوبی و همراستا با تقویت روابط بین این دو کشور با هزینه ای بالغ بر 2.06 میلیارد پوند و به مدت 5 سال ساخته شد. به غیر از استانبول، اکنون این تنها بزرگراهی در ترکیه است که اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می نماید و کل این مسافت را می گردد در عرض 6 دقیقه طی کرد.

این پل شهر گلیبولو را در سمت اروپایی و شهر لاپسکی را در سمت آسیایی ترکیه به هم یکدیگر متصل می نماید. نام آن - پل چاناق قلعه 1915 - به افتخار پیروزی بزرگ دریایی امپراتوری عثمانی بر نیروهای بریتانیایی در طول جنگ دنیای اول انتخاب شده است. در آن موقع، بریتانیایی ها سعی داشتند تا کنترل این تنگه را به دست بگیرند.

پل های معلق به وسیله کابل های متصل به دو تیرک اصلی راسخ و پابرجا می مانند.

پروفسور بتی از دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده در خصوص ساخت پل معلق تنگه مسینا شرح داد: وقتی ماشینی دارید که از روی پل عبور می نماید، عرشه بار خود را به وسیله آویز به کابل اصلی منتقل می نماید. و کابل اصلی بار خود را به تیرک ها و لنگرها تقسیم می نماید.

منبع: انتخاب
انتشار: 14 بهمن 1402 بروزرسانی: 14 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14783

به "طولانی ترین پل معلق دنیا؛ ایتالیا با پروژه 11 میلیارد یورویی از ترکیه و ژاپن پیشی می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طولانی ترین پل معلق دنیا؛ ایتالیا با پروژه 11 میلیارد یورویی از ترکیه و ژاپن پیشی می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید