طوفان خورشیدی در راه زمین

به گزارش کنفرانس هکا، در چند روز گذشته فعالیت های زیادی بر روی سطح خورشید وجود داشته است؛ بطوری که یک رشته از شعله های خورشیدی کلاس ام (M) روی داده است.

طوفان خورشیدی در راه زمین

به گزارش خبرنگاران ، شعله های خورشیدی انفجارهای بزرگی از تشعشعات الکترومغناطیسی هستند و زمانی روی می دهند که انرژی از خطوط میدان مغناطیسی خورشید آزاد می گردد و این ها را می توان بر اساس قدرت آنها طبقه بندی کرد. ضعیف ترین آنها شعله های کلاس آ (A) هستند و پس از آن شعله های کلاس بی، سی و ام و در نهایت شعله های کلاس ایکس قرار دارند.

بر اساس گزارش ایرنا، انتظار می رود این طوفان خورشیدی باعث ایجاد مسائل و اختلالاتی در راهبری و جی پی اس شده و بعلاوه بطور بالقوه می تواند موجب خاموشی های رادیویی و قطع برق گردد.

شعله های خورشیدی کلاس ام و ایکس اغلب با تراوش یا برون دهی بزرگ پلاسمای خورشیدی همراه هستند که به آنها جرم هاله ای خورشیدی (CME) گفته می گردد. این شعله ها در واقع ابرهایی از گازهای مغناطیسی و الکتریکی شده هستند که وارد فضا می شوند و سرعت آنها به 1250 مایل در ثانیه می رسد.

زمانی که جرم های هاله ای به سمت زمین حرکت می نمایند می توانند ظرف مدت چند ساعت به سیاره ما برسند؛ هر چند جرم های هاله ای آهسته تر ممکن است چند روز طول بکشد تا به زمین برسند.

اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا (NOAA) پیش بینی نموده بود که حداقل سه مورد از این طوفان های خورشیدی روز سه شنبه به زمین برسند و بطور بالقوه موجب طوفانهای ژئومغناطیسی ملایم در سرتاسر زمین شوند. اما به دلیل اینکه این طوفان ها بطور سریع و پی در پی راهی زمین شده اند احتمال کمی وجود دارد که این طوفان های خورشیدی روی هم تلنبار شوند و چیزی را تشکیل دهند که به آن جرم هاله ای خورشیدی آدم خوار گفته می گردد.

این طوفان های خورشیدی تجمیع شده حتی می توانند به طوفان های ژئومغناطیسی نیرومندتر منجر شوند. با این حال به لطف میدان مغناطیسی زمین (magnetosphere) سیاره ما تا حد زیادی در برابر تاثیرات چنین طوفان هایی مصونیت دارد. انتظار می رود این طوفان ها بیشتر به شکل شفق های قطبی (auroras) و احتمالا قطع برق تاثیرگذار باشند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1402 بروزرسانی: 26 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15107

به "طوفان خورشیدی در راه زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان خورشیدی در راه زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید