شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

به گزارش کنفرانس هکا، شیوع بیماری گوزن زامبی در حیات وحش آمریکا دانشمندان و هواداران محیط زیست را نگران نموده است.

شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

به گزارش خبرنگاران ، بیماری گوزن زامبی chronic wasting disease (CWD) که بیماری عصبی است که با علائم گوناگونی چون ترشح بیش از حد بزاق، بی حالی، تلو تلو خوردن و خیره ماندن شناخته می گردد.

در چند وقت اخیر بیش از 800 نمونه آلوده به این بیماری در حیات وحش آمریکا شناسایی شده اند.

عامل این بیماری پروتئینی به نام پریان یا پریون است. این پروتئین ها که معمولا بیماری زا هستند هیچ اسید نوکلئیک قابل شناسایی ندارند. آن ها در برابر فرمالدئید و گرما و اشعه ماورابنفش که ویروس ها را غیرفعال می نمایند کاملاً مقاوم هستند.

این پروتئین ها به اشکال عجیبی تا می شوند و به همین شکل می توانند روی پروتئین های مغز اثر گذاشته و آن ها را نیز به شکل خود در آورند. مقاومت بالای پریون ها در مقابل شیوه های گندزدایی معمول نگران نماینده است و باعث می شوند که آن ها برای سال ها در یک محیط باقی بمانند.

شیوع این بیماری در آمریکا برای انسان های نیز هشدار دهنده است. هر چند شواهد قطعی درباره آلوده شدن مستقیم انسان ها به وسیله این عامل وجود ندارد اما نگرانی ها به جای خود باقی است.

از بیماری های دیگری که به وسیله این پروتئین ها ایجاد می گردد می توان به جنون گاوی اشاره نمود که انسان را نیز آلوده می نماید.

در جریان شیوع جنون گاوی سال 1995 در بریتانیا میلیون های گاو سلاخی شدند و 178 انسان نیز جان خود را از دست دادند.

هر چند مورد تایید شده ای از ابتلای انسان به بیماری گوزن زامبی گزارش نشده است اما پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده است که پریون عامل این بیماری می توان در سلول انسانی را نیز آلوده کند.

یکی از مسائل بزرگ در تشخیص موارد انسانی آلوده شده به وسیله پریون ها است. پریون ها برخلاف دیگر عامل های بیماری زا باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن نمی شوند و از این رو شناسایی آن ها به شیوه های معمول سخت است.

جدای از نگرانی هایی که بابت احتمال انتقال این بیماری به انسان وجود دارد، با توجه به نقش مهم گوزن ها در محیط زیست آمریکا و چرخه غذایی شیوع گسترده این بیماری می تواند لطمات جبران ناپذیری به حیات وحش وارد کند.

منبع: ساینس آلرت

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 اسفند 1402 بروزرسانی: 2 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15283

به "شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید