شناسایی حیات فرازمینی همینجا در منظومه شمسی

به گزارش کنفرانس هکا، ماموریت آینده ناسا می تواند حیات فرازمینی را در قمر یخی سیاره مشتری موسوم به اروپا در دهه آینده شناسایی کند.

شناسایی حیات فرازمینی همینجا در منظومه شمسی

به گزارش خبرنگاران ، طبق یک مطالعه نو، ممکن است تا سال 2030 حیات فرازمینی را پیدا کنیم. به نقل از ایسنا، یک آزمایش آزمایشگاهی نشان داده است که ابزارهای روی یک فضاپیما که به یکی از امیدوارنماینده ترین دنیا ها برای یافتن حیات می رود، به مقدار کافی حساس هستند تا یک سلول زنده را در یک قطعه یخ شناسایی نمایند.

هنگامی که به این فکر می کنید که زندگی در ماورای سیاره زمین برای اولین بار ممکن است پیدا گردد، ممکن است مریخ یا بعضی از سیارات فراخورشیدی دوردست را تصور کنیم، اما به طور شگفت انگیزی به نظر می رسد امیدوارنماینده ترین مکان ها قمرهای یخی سیارات غول پیکر گازی در منظومه شمسی خودمان باشند.

تصور می گردد که قمر زحل موسوم به انسلادوس و قمر مشتری به نام اروپا، هر دو اقیانوس های دنیای را در زیر پوسته های یخی خود، با شرایط و مولکول های کلیدی که می توانند از حیات پشتیبانی نمایند، دارند.

برای درک بهتر شرایط، ناسا در اواخر امسال مأموریتی را به یکی از این قمرها راهی می نماید. فضاپیمای اروپا کلیپر(Europa Clipper) به دور قمر اروپا می چرخد و آن را تجزیه و تحلیل می نماید و تا ارتفاع 25 کیلومتری به سطح آن نزدیک می گردد تا ترکیب و سطح آن را ترسیم کند، مقدار گیری هایی از اقیانوس داخلی آن جمع آوری کند و حتی دانه های یخ و غبار روی آن را تجزیه و تحلیل کند.

در حالی که این ماموریت برای شکار حیات فرازمینی طراحی نشده بود، یک مطالعه نو نشان می دهد که به هر حال می تواند آن را کشف کند.

تیمی به رهبری دانشمندان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه فری(Freie) برلین آزمایشی را انجام دادند تا ببینند که آیا ابزار اروپا کلیپر می تواند میکروب های محصور در دانه های یخ را تشخیص دهد؟

پژوهشگران برای شبیه سازی آنچه فضاپیما هنگام جمع آوری داده ها از اروپا تجربه می نماید، یک پرتو نازک از آب مایع را به داخل خلأ شلیک کردند، سپس از لیزر برای تحریک قطرات استفاده کردند و آنها را با طیف سنجی جرمی تجزیه و تحلیل کردند تا بفهمند چه چیزی در آنها وجود دارد.

باکتری اسفینجوپیکسیس آلاسکنسیس(Sphingopyxis alaskensis) گونه ای رایج از باکتری هاست که در محیط های سرد و فقیر از مواد مغذی مانند آب های آلاسکا رشد می نماید. میکروب هایی مانند اینها در یک غشای لیپیدی محصور شده اند و می توانند لایه ای از کف را روی سطح اقیانوس تشکیل دهند که در نهایت به هوا منتقل می شوند.

اگر حیات مشابهی در اقیانوس اروپا وجود داشته باشد، به طور بالقوه می تواند آن دانه های یخ را به فضا ببرد، جایی که طیف سنج جرمی کلیپر می تواند اسیدهای چرب و لیپیدهای دارای بار منفی آنها را شناسایی کند.

فابیان کلنر، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: ما در اینجا سناریوی قابل قبولی را برای اینکه چگونه سلول های باکتریایی می توانند در تئوری، در مواد یخی که از آب مایع روی انسلادوس یا اروپا تشکیل شده و سپس به فضا گسیل می شوند، ادغام شوند، توصیف می کنیم. برای من، جستجو برای لیپیدها یا اسیدهای چرب هیجان انگیزتر از جست وجوی آجرهای سازنده دی ان ای است و علت آن، این است که اسیدهای چرب پایدارتر به نظر می رسند.

این تیم دریافت که این ابزار می تواند نمونه ای بیولوژیکی به کوچکی یک سلول را در یک دانه یخ شناسایی کند.

کلنر می گوید: ما برای اولین بار نشان دادیم که حتی بخش کوچکی از مواد سلولی را می توان با طیف سنج جرمی روی یک فضاپیما شناسایی کرد. نتایج ما به ما اطمینان بیشتری می دهد که با استفاده از ابزارهای آینده، می توانیم شکل های حیات شبیه به موجودات روی زمین را که به طور فزاینده ای معتقدیم می توانند در قمرهای اقیانوس دار وجود داشته باشند، شناسایی کنیم.

در حالی که ما به شدت در پی یافتن شواهدی مبنی بر این هستیم که حیات فرازمینی را در سیارات و قمرهای دیگر شناسایی کنیم، بسیار هیجان انگیز خواهد بود که بالاخره یکی از آنها را بیابیم. بنابراین باید منتظر نتایج مشاهدات اروپا کلیپر در حوالی سال 2030 بمانیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 فروردین 1403 بروزرسانی: 6 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16279

به "شناسایی حیات فرازمینی همینجا در منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی حیات فرازمینی همینجا در منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید