سوسک مهم تر است یا خرس قطبی؟

به گزارش کنفرانس هکا، حشرات با وجود این که معمولا کوچک هستند، اما بر سیاره زمین حکومت می نمایند. حشرات بیش از دو سوم از 1.5 میلیون گونه جانوری شناخته شده و ستون فقرات زنجیره غذایی را در کره زمین تشکیل می دهند.

سوسک مهم تر است یا خرس قطبی؟

به گزارش خبرنگاران ، دانشمندان تخمین می زنند که 40 درصد از گونه های حشرات رو به زوال باشند و یک سوم آنها نیز در معرض روبرو شدن با خطر انقراض قرار دارند. از دست دادن زیستگاه، استفاده از آفت کش ها و تغییرات آب و هوایی، حشرات را با هر شکل و میزان ای که باشند، از جمله سوسک سرگین (سرگین غلتان) را تهدید می نماید.

بر اساس گزارش یورونیوز، کیمبرلی شلدون، حشره شناس در دانشگاه تِنسی، که در خصوص سوسک های سرگین تحقیق می نماید، معتقد است که حشرات مسئول هوادهی و بازگرداندن مواد مغذی به خاک هستند که یک فرآیند حیاتی برای کشاورزی و پوشش گیاهی است. آنها بعلاوه انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از موادی مانند کود گاوی را کاهش می دهند.

او و تیم همکارانش در گلخانه های طراحی شده، یک سیاره در حال گرم شدن را شبیه سازی کردند تا ببیند سوسک ها چگونه واکنش نشان می دهند. آنها دریافته اند که سوسک های سرگین حفاری خود را در عمق خاک عمیق تر می نمایند تا از بچه ها شان در برابر گرم شدن آب و هوا و نوسانات شدید دما محافظت نمایند.

خانم شلدون شرح داد: خلاص شدن از مدفوع، خلاص شدن از بدن مرده، از جمله کارهای تخریبی مهمی است که سرگین غلتان انجام می دهد. بنابراین، در صورت نبود آنها انواع عوامل بیماری زا که بین حیوانات و انسان ها منتقل می شوند.

او خاطر نشان کرد که مردم همانقدر که نگران منقرض شدن نسل خرس های قطبی هستند باید نگران از میان رفتن گونه های مختلف حشرات نیز باشند، چرا که از بین رفتن آنها به علت تغییرات اقلیمی می تواند موجب تشدید گرمایش زمین و نوسان های شدید دمای هوا گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15434

به "سوسک مهم تر است یا خرس قطبی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوسک مهم تر است یا خرس قطبی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید