سم ارگانیک درختان میوه دار تولید شد، افزایش تولید محصول

به گزارش کنفرانس هکا، عطیه دوازده امامی، مجری طرح در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: امروزه با توجه به اثرات زیانبار مصرف سموم شیمیایی بر محیط زیست و سلامت موجودات زنده و انسان ها، تحقیقات گسترده ای به منظور استفاده از ترکیبات و فرآورده های زیستی در سراسر دنیا در حال انجام است.

سم ارگانیک درختان میوه دار تولید شد، افزایش تولید محصول

وی افزود: یکی از آفات مهم باکتری اروینیا آمیلوورا است که خسارت های قابل توجهی در درختان میوه دانه دار مانند سیب، به و گلابی در ایران و کشورهای دیگر ایجاد کرده است. همه ساله در اثر حمله این باکتری، بخش عمده ای از درختان میوه دار شامل به، سیب و گلابی از بین می روند.

این محقق با بیان اینکه کنترل این آفت عموماً به وسیله سموم شیمیایی از جمله ترکیبات اکسید مس صورت می گیرد، مطرح نمود: با توجه به خسارت ترکیبات اکسید مس به شکوفه های درخت، محققان همواره به دنبال سموم آلی مؤثر برای کنترل این آفت بوده اند.

دوازده امامی گفت: از این رو در صدد برآمدیم که با فناوری نانو، آفت کشی را با عصاره های گیاهی تولید کنیم.

وی در خصوص محصولی که تولید کرده است، افزود: این محصول از عصاره های گیاهی مختلف از جمله گیاه مورد، آویشن و زردچوبه تشکیل شده؛ در واقع این ترکیبی ارگانیک است که منجر به از بین رفتن باکتری آتشک می شود.

به گفته وی، نوآوری موجود در این محصول نسبت به محصولات مشابه ارگانیک دیگر، ترکیب چند عصاره گیاهی با یکدیگر است؛ هر کدام از عصاره ها به تنهایی منجر به کاهش رشد باکتری می شوند اما در ترکیب با یکدیگر اثر باکتری کشی خود را تقویت می کنند و عملکرد را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: این سم ارگانیک تولید شده، قابل رقابت با سموم شیمیایی مانند نوردکس بوده و اثرات سوء ناشی از مصرف سموم شیمیایی بر انسان و به طور کلی محیط زیست را ندارد.

این محقق با اشاره به ویژگی های سم ارگانیکی که تولید کرده گفت: ممانعت از رشد باکتری اروینیا آمیلوورا (آتشک) بر روی درختان میوه دانه دار، افزایش بازدهی تولید محصول، کاهش اثرات زیانبار استفاده از سموم شیمیایی و حفظ محیط زیست، حفظ درختان میوه دانه دار و جلوگیری از خسارت های ناشی از آتشک بر باغ های میوه، تولید سم ارزان قیمت و اقتصادی بودن از جمله مزایای این محصول به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این محصول 100 درصد گیاهی بوده و با فناوری نانو به تولید رسیده است، بیان نمود: این سم سازگار با محیط زیست بوده و می تواند آفت آتشک در شرایط طبیعی و مزرعه را کنترل کند.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7060

به "سم ارگانیک درختان میوه دار تولید شد، افزایش تولید محصول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سم ارگانیک درختان میوه دار تولید شد، افزایش تولید محصول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید