سفر به منطقه ها غربی کشور ایران؛ سفری تاریخی و سرنوشت ساز

به گزارش کنفرانس هکا، ایران کشوری است با تماشای های فراوان طبیعی و تاریخی که شاید برای تماشا همه آنها سالها زمان احتیاج باشد. در این میان، غرب کشور ایران منطقه ها تماشای فراوانی دارد که برای رفتن به همه این مکانها سفری دراز مدت ضروری است. با ما در مقاله راهنمای سفر به منطقه ها غربی کشور ایران همراه باشید تا کمی هم شده، شما را با شماری از تماشای های منطقه ها غربی کشور ایران آشنا کنیم.

سفر به منطقه ها غربی کشور ایران؛ سفری تاریخی و سرنوشت ساز

روز یکم

مبدا: همدان

برای یک سفر یک روزه به همدان باید قید تماشای های خارج از شهر را بزنیم، چرا که تنها تماشا غار علیصدر یا لالجین به تنهایی نیاز به یک روز زمان دارد. پس، فعلا براساس راهنمای سفر به منطقه ها غربی کشور ایران در داخل شهر همدان باقی می مانیم و به سراغ مقبره بوعلی سینا می رویم.

مقبره بوعلی سینا

بوعلی سینا دانشمند و حکیم سرشناس ایرانی بوده که در خاک همدان آرمیده است. موزه بوعلی سینا و کتابخانه بوعلی سینا نیز از دیگر مکانهایی است که در توقف کوتاه خود می توانید از آنها تماشا نمایید.

بیشتر بخوانیدآرامگاه ابن سینا | بنایی تاریخی و ارزشمند در قلب همدان

مقبره استر و مردخای

مقبره استر و مردخای یکی از مهمترین زیارتگاه های یهودیان بوده و در لیست آثار میراث فرهنگی کشور ایران هم به ثبت رسیده است. فاصله مقبره استر و مردخای با مقبره ابن سینا با پای پیاده تنها 15 دقیقه هست. پس از تماشا این بنا می توانید برای استراحت و صرف نهار به هتل خود بروید. اما پیشنهاد می گردد برای جلوگیری از اتلاف وقت، در یکی از نهارخوری های همین نزدیکی ها برطرف گشنگی کنید.

بیشتر بخوانیدآرامگاه استر و مردخای همدان؛ مهمترین زیارتگاه یهودیان در ایران

گنبد علویان

با 15 دقیقه پیاده روی از حمام قلعه به یکی از شاهکارهای بی نظیر گچبری و معماری بعد از اسلام در غرب کشور ایران می رسید. گنبد علویان در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و بسیار تماشای است. جالب هست بدانید که سر راه حمام قلعه تا گنبد علویان می توانید نگاهی هم به امامزاده عبدالله بیاندازید.

بیشتر بخوانیدمعماری گنبد علویان، یادگاری به جا مانده از سلجوقیان

تپه هگمتانه

برای رسیدن به نخستین مرکز ایران با قدمتی 3000 ساله تنها نیاز به 11 دقیقه پیاده روی دارید. تپه هگمتانه از معدود بخشهای باستانی بجا مانده از دوران کهن است. اگر به نوشته های هرودوت، تاریخ نگار یونانی مراجعه کنیم، متوجه عظمت هگمتانه می شویم. او نوشت که سازنده این شهر دیاکو نامی بوده که هفت دیوار گرد آن کشید که هر دیوار به یک رنگ و هر رنگ به نشانه یک سیاره هست. هم اکنون نیز با تماشا سیستم آبرسانی منظم این شهر باستانی پی به عظمت و شکوه آن خواهید برد.

روز دوم

مبدا همدان و مقصد سنندج

اگر کمی سحرخیز باشید و ساعت 8 صبح با بار و بندیل بسته شده آماده حرکت، می توانید حوالی ساعت 10 و 30 دقیقه به سنندج برسید. این راه افتادن زودهنگام ضروری است تا با تمام شدن ساعت اداری پشت در موزه ها و عمارت های بی نظیر سنندج نمانید.

عمارت آصف وزیری یا خانه کرد

عمارت آصف وزیری قدیمی ترین بنای شهر سنندج در غرب کشور ایران است. تماشا این عمارت دوران صفویه را حتما در برنامه خود بگنجانید. این بنای به یادگار مانده از دوران صفوی هم اکنون موزه مردم شناسی محسوب می گردد.

بیشتر بخوانیدمعرفی خانه کرد | عمارت آصف خان وزیری

عمارت سالار سعید

به قدم زدن خود ادامه دهید. 3 دقیقه بعد به عمارت سالار سعید خواهید رسید که در دل خود یک موزه را نیز جای داده است. اشیای تاریخی کشف شده از این استان غربی کشور ایران و استانهای دیگر در این موزه به نمایش در آمده اند. عمارت سالار سعید که در اواخر دوران پیش از ناصر این شاه قاجار ساخته شده، شبیه معماری دوران قاجار است.

بیشتر بخوانیدمعماری عمارت سالار سعید، موزه ای تاریخی در شهر سنندج

عمارت خسروآباد

عمارت خسروآباد که در زمان خود محل حکومت والیان اردلان بوده، هنوز هم دارای شکوه و عظمت بسیار است. این کاخ بسیار بزرگ و بی نهایت زیبا در دوران قاجار ساخته شده و هنوز هم میتوان در آن جلال و جبروت دوران حکمرانی آنان را حس کرد.

بیشتر بخوانیدعمارت خسروآباد | عمارتی باشکوه در غرب ایران

عمارت وکیل الملک

بسته به حوصله و زمان خود می توانید خستگی 15 دقیقه پیاده روی را به جان خریداری کنید تا به یکی از بی نظیرترین بناهای دوران زندیه برسید. هر چند عمارت وکیل الملک سالها بعد از دوران زندیه به اتمام رسید اما معماری و تزئینات داخلی آن نشان دهنده معماری دوران خودش است. طراحی هنرمندانه و فضاهای متصل به حیاط ها، بازارچه و حمام شما را از رسیدن به عمارت وکیل پشیمان نخواهد نمود.

بیشتر بخوانیدعمارت وکیل الملک سنندج | خانه ای که از دوران زندیه به یادگار مانده

پارک آبیدر

اگر هنوز خورشید غروب نکرده و روشنایی بر فراز شهر غربی کشور ایران پهن است، سفر خود را با رسیدن به پارک آبیدر تکمیل کنید. طبیعت بی بدیل این پارک و نمایی که از شهر سنندج خواهید دید، خستگی را از تن شما به در خواهد برد تا آماده سومین روز از سفر پنج روزه خود شوید.

روز سوم

مبدا سنندج و مقصد کرمانشاه

مسیری دو ساعته انتظار شما را میکشد اما مسیری که زیبایی هایش چشم و دل شما را سیر نخواهد نمود. مه روی کوه، هوایی به غایت تمیز و دلربا، آبشارهای کوچک و رودخانه ها در کنار حیات وحشی کم نظیر بخشی از زیبایی هایی بوده که در مسیر این دو شهر غربی کشور ایران انتظار شما را میکشد. به محض ورود به کرمانشاه راهی طاق بستان شوید تا از برنامه خود لذت کافی و وافی را ببرید.

طاق بستان

طاق بستان اثری است شگفت انگیز که در 9 کیلومتری کرمانشاه بوده و در دامنه کوهی به همین نام واقع شده است. چشمه ای در جوار آن جوشیده که به چشم انداز این کنده کاری در دل کوه زیبایی سحرانگیزی را بخشیده است. طاق بستان روایتگر چند رخداد تاریخی مهم در کشور ایران است. تاج گذاری شاهپور دوم، اردشیر دوم و خسرو پرویز اتفاق هایی بوده که در این کنده کاری به تصویر در آمده اند.

بیشتر بخوانیدطاق بستان | نمایش قدرت تاریخ در کرمانشاه

محوطه بیستون

بعد از تماشا طاق بستان و میل کباب و قدم زدن در تفرجگاه کوهستانی باید تا محوطه بیستون رانندگی کنید و با چشم خود بزرگترین سنگ نبشته به جا مانده از دوران هخامنشیان را ببینید. طبیعت بی نظیر این منطقه در هر چهار فصل هر عاقلی را مجنون خواهد نمود. جالب است بدانید که این مورد از تماشای های منطقه ها غربی کشور ایران علاوه بر ثبت در مجموعه آثار ملی کشور، در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شد.

بیشتر بخوانیدمحوطه تاریخی و فرهنگی بیستون و لذت تاریخگردی در عید

کاروانسرای شاه عباسی بیستون

بعد از لذت بردن از بیستون، می توانید قدم زنان خود را به کاروانسرای بیستون در نزدیکی بیستون برسانید و از طبیعت و معماری آن لذت ببرید.

بازار سنتی کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه که از کاروانسرای بیستون 2 ساعت فاصله دارد، دارای قدمتی 200 ساله است. جاده ابریشم یکی از مهمترین دلایل بوجود آمدن این بازار بوده که تعداد راسته هایش به عدد 17 می رسد. برای خرید نان برنجی های مخصوص کرمانشاه باید سمت بازار زرگرها بروید و از روی سینی های بزرگ نان برنجی بردارید. امروزه این مورد از تماشای های منطقه ها غربی کشور ایران به بخشهای متعددی همانند بازار اسلامی، بازار مسگرها، بازار زرگرها، بازار کردها، بازار توپخانه و بزازخانه تقسیم شده است.

روز چهارم

مبدا کرمانشاه و مقصد ایلام

اگر در فصل بهار به غرب کشور ایران سفر می کنید، به حتم طبیعت بکر و بی نظیر آن را فراموش نخواهید کرد. جاده قدیم کرمانشاه به ایلام 2 ساعت و 45 دقیقه مسیر است که با تغیر مسیر دادن و انتخاب جاده نو، می توانید آن را به 2 ساعت تقلیل دهید. مضاف بر کاسته شدن مسیر و ذخیره زمان، از تماشا کوهها و مناظری رویایی بهره مند خواهید شد؛ مناظری که شاید در رویا هم ندیده باشید.

آبشار گچان

در 15 کیلومتری ایلام به چشم انداز ای بر خواهید خورد که روی نقشه ها ثبت نشده و از لحاظ زیبایی شناسی دارای درجه بسیار بالایی است. آبشار گچان را با کمی پرس و جو خواهید یافت و دل کندن از آن برایتان کاری خواهد شد بسیار سخت. درختان گردو و بلوط در کنار کوههای زیبا و آب زلالی که از این آبشار سرریز می گردد، تصویری است که شاید در هیچ کارت پستالی ندیده باشید.

روز پنجم

مبدا ایلام و مقصد خرم آباد

در ادامه راه خود باید در حدود 4 ساعت دیگر برانید تا به خرم آباد برسید با هوای پاکیزه و مردمان نیکو سرشت و دلاورش. طبیعت لرستان یکی از زیباترین طبیعت های تمام کشور ایران است که ما در پنجمین و آخرین روز از به آن رسیده ایم. با رسیدن به خرم آباد سریع خود را به قلعه فلک الافلاک برسانید تا از برنامه عقب نمانید.

قلعه فلک الافلاک

براساس راهنمای سفر به منطقه ها غربی کشور ایران باید بدانید که قلعه فلک الافلاک سر به فلک ساییده بنایی است به جا مانده از دوران ساسانیان که به قلعه دوازده برجی نیز مشهور است. هنگام قدم زدن در میان این بنای باشکوه به جا مانده در غرب ایران احساس خواهید کرد که در زمان به عقب بازگشته اید و حتی می توانید صدای پای پیشینیان را در این برج و باروی شکوهمند بشنوید. قلعه فلک الافلاک در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده و در بین بناهای باستانی غرب کشور ایران جایگاه ویژه ای دارد.

بیشتر بخوانیدقلعه فلک الافلاک خرم آباد | یک شاهکار مهندسی در استان لرستانمنبع: همگردی
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16408

به "سفر به منطقه ها غربی کشور ایران؛ سفری تاریخی و سرنوشت ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به منطقه ها غربی کشور ایران؛ سفری تاریخی و سرنوشت ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید