سفارت پرتغال در تهران: روند صدور ویزا هنوز هم متوقف است

به گزارش کنفرانس هکا، از فروردین ماه امسال تاکنون روند صدور ویزا پرتغال در سفارتخانه این کشور در تهران برای اتباع ایرانی متوقف است و براساس اعلام اخیر وزارت خارجه پرتغال، شرایط کاری بخش کنسولی این سفارتخانه علت این قضیه است.

سفارت پرتغال در تهران: روند صدور ویزا هنوز هم متوقف است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، شب گذشته بود که اظهاراتی به نقل از آگوستو سیلوا سانتوز وزیر خارجه پرتغال در بعضی رسانه ها منتشر شد با این مضمون که پرتغال موقتا صدور ویزا برای ایرانی ها را متوقف نموده است و عنوان شد که این تصمیم به خاطر مسائل امنیتی اجرا شده و البته وزیر خارجه پرتغال جزییات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد و در عین حال گفت که جزئیات این تصمیم را به طور خصوصی با قانونگذاران کمیته مجلسی در میان خواهد گذاشت. (اینجا بخوانید)

ساعاتی بعد وزارت خارجه پرتغال (+) در بیانیه ای اظهار داشت که درباره این موضوع برداشت اشتباهی اجرا شده و دلایل امنیتی مربوط به شرایط کاری بخش کنسولی در تهران بوده که باید شناسایی و اصلاح گردد و زمانی که رفع شد، این امکان به وجود خواهد آمد که عملیات آن در سریع ترین زمان ممکن از سر گرفته گردد.

در بیانیه وزارت خارجه پرتغال آمده است: تعلیق، اقدام احتیاطی است که توسط مقامات پرتغالی اتخاذ شده تا امنیت بخش کنسولی بهبود بخشیده گردد و ناشی از ارزیابی از شرایط امنیت عمومی در ایران یا هر جنبه دیگری از ماهیت سیاسی یا نهادی آن نیست.

پیش تر نیز در مجلس پرتغال و در سرانجام جلسه استماع، وزیر امور خارجه این کشور تاکید نموده بود که این تصمیم هیچ ارتباطی به کیفیت روابط دوجانبه پرتغال با تهران ندارد.

در همین خصوص خبرنگار فارس امروز (چهارشنبه) با سفارت پرتغال در تهران تماس گرفت. این سفارتخانه با تأیید اینکه از فروردین تا الان هیچ تحولی در مورد صدور ویزا برای اتباع ایرانی صورت نگرفته، مطرح کرد که منتظر اعلام باشید.

به گزارش فارس، ششم فروردین ماه امسال (1398) کنسولگری سفارت پرتغال در تهران در اطلاعیه ای از توقف همه امور مربوط به ویزا تا اطلاع ثانوی اطلاع داد و پس از آن هم وی اف اس گلوبال VFS ارائه دهندۀ خدمات برای درخواست ویزای پرتغال در ایران در سایت خود این خبر را اینگونه اظهار داشت: طبق آخرین اخبار دریافتی از سوی سفارت پرتغال در تهران، درخواست ویزا فعلا متوقف شده و به محض دریافت اطلاعات جدید از سوی سفارت مبنی بر فعال شدن مجدد پروسه درخواست ویزا، به وسیله ارسال ایمیل شما را آگاه خواهیم کرد. همچنین خواهشمندیم تا اطلاع ثانوی به مرکز درخواست ویزا مراجعه نکنید.

البته این سفارتخانه هیچ گونه توضیحی در این خصوص ارائه نداد و بعضی شنیده های تأیید نشده حاکی از آن بود که در پی تیراندازی به یکی از کارمندان محلی سفارت (+) مزبور این روند متوقف شده است.

در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه 20 خرداد امسال در نشست هفتگی با خبرنگاران (+) در پاسخ به سؤالی در این خصوص گفت: بعد از سوء قصدی که به یکی از کارمندان سفارتخانه صورت گرفت، با توجه به اینکه سفارت کوچکی دارند، مجبور شدند بخشی از خدمات کنسولی را متوقف نمایند. آخرین خبر از وضعیت این سفارتخانه را ندارم.

چندی بعد خبرنگار فارس باز هم با سفارتخانه این کشور در تهران تماس گرفت که اعلام شد کماکان این روند متوقف است و در صورت آغاز مجدد صدور ویزا، اطلاع رسانی خواهد شد. ولی از آن موقع تاکنون حدود چهار ماه است که هیچ تحولی در این زمینه رخ نداده است.

به گزارش فارس، بعدازظهر سه شنبه 21 اسفند 1397 در نزدیکی سفارتخانه پرتغال در تهران کارمند محلی ایرانی سفارت مزبور هدف تیراندازی یکی از سرنشینان موتورسیکلت قرار گرفته و از ناحیه قفسه سینه زخمی و به بیمارستان منتقل شد. در همان زمان وضعیت جسمانی فرد مزبور مساعد اعلام شد. براساس آنالیز های اولیه پلیس موضوع بر اثر اختلافات شخصی بوده و انگیزه خاصی نداشته است.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4228

به "سفارت پرتغال در تهران: روند صدور ویزا هنوز هم متوقف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارت پرتغال در تهران: روند صدور ویزا هنوز هم متوقف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید