ساندرو را گران تر تحویل می دهند

به گزارش کنفرانس هکا، اگر بخواهیم تحریم ها را دور بزنیم و قطعه به کشور وارد کنیم، باید از کانال های دیگری وارد عمل شویم. در چنین شرایطی، طبیعی است که طرف مقابل هم هزینه ها را بالا می برد.

ساندرو را گران تر تحویل می دهند

سایپا یکشنبه اظهار داشت افرادی که ساندرو پیش خرید نموده اند، می توانند با مراجعه به نمایندگی های فروش این شرکت، پراید تحویل بگیرند؛ اما روز گذشته این اطلاعیه لغو شد و مدیرعامل سایپا اظهار داشت این شرکت میخواهد راه چاره هایی بیابد تا به مشتریان همان محصولی را که پیش خرید نموده اند، تحویل دهد.

به گفته سعید مدنی، مشاور مدیرعامل سایپا، هنوز امکان واردات قطعات خودرو های CKD به کشور وجود دارد؛ اما قطعا اگر بخواهیم تحریم ها را دور بزنیم و قطعه وارد کنیم، قیمت محصول افزایش خواهد یافت؛ زیرا دور قبل که ایران تحریم شد، قطعات خودرو با افزایش 20 درصدی قیمت روبرو شدند.

بر اساس اطلاعیه ای که گروه خودروسازی سایپا روز یکشنبه منتشر نموده بود، این شرکت نمی توانست به مشتریان خود ساندرو تحویل دهد؛ اما روز گذشته محمدرضا سروش، مدیرعامل سایپا، در مراسم گشایش بزرگ ترین نمایشگاه بین المللی قطعات خودروی خاورمیانه در تهران، درباره جایگزینی خودرو های پراید و تیبا به جای ساندرو و پارس تندر گفت: به دلیل خروج شرکت رنو از ایران، یک سری تعهدات مازاد مانده است که باید این تعهدات به نحوی پاسخ داده گردد.

او اعلام کرد: گزینه های مختلفی برای مشتریان پیش بینی شده که بخشی با پوشش خودرو های موجود که می توان آن ها را ارائه داد، پیشنهاد شده و با توجه به محدودیتی که خارج از اراده شرکت بوده و برای کشور ایجاد شده است، باید به نحوی به تعهدات مازاد بر موجودی CKD پاسخ داده شده و قضیه حل و فصل گردد.

مدیرعامل سایپا درباره دلیل تداوم پیش فروش محصولات سایپا با وجود عهدشکنی این شرکت و تأخیر در تحویل درخواست های ثبت شده اعلام کرد: پیش فروش های جدید عمدتا بر اساس محصولاتی است که می توان آن ها را به مشتریان ارائه داد و امکان فراوری آن در کشور وجود داشته باشد.

تأمین خودروی جایگزین، آخرین راه چاره

یک روز پس از آنکه سایپا راه چاره خرید خودروی معوض را به مشتریان ساندرو ارائه کرد، این اطلاعیه از سوی مدیران این شرکت پس گرفته شد. سایپا قصد داشت ساندرو را که خودرویی مونتاژی است، با پراید که بخش اعظم قطعات آن در داخل فراوری می گردد، جایگزین کند که البته این تصمیم با انتقاد های زیادی هم همراه شد.

سعید مدنی، مشاور مدیرعامل سایپا، درباره دلیل صدور و لغو اطلاعیه سایپا و راه چاره های تأمین قطعات مورد احتیاج برای فراوری ساندرو اعلام کرد: واردات قطعات CKD ساندرو، برلیانس و بقیه خودرو هایی که به این شکل فراوری می شوند، هنوز به طور کامل قطع نشده است.

او اضافه نمود: فکر می کنم در حال آنالیز و مذاکره هستند تا راه چاره هایی برای ورود این قطعات به کشور پیدا نمایند.

مدنی گفت: با توجه به اینکه هنوز بعضی از بانک ها از سوییفت خارج نشده اند و نقل وانتقال پول انجام می دهند، همچنین به تازگی امتیازدادن برای این قضیه شروع شده است، فکر می کنم اقدامات اجرا شده راهگشا باشد و در بعضی موارد، نقل وانتقال پول به وسیله بانک های آزاد که مشکل خاصی ندارند، انجام گردد. به گفته او، تحویل خودروی جایگزین، آخرین راه چاره سایپا برای پاسخ به احتیاج مشتریان است.

مشاور مدیرعامل سایپا بر این باور است که در شرایط تحریم و اورژانسی، اگر راهی برای تأمین قطعات پیدا نگردد، چاره دیگری به جز جایگزینی ساندرو نخواهیم داشت. او ادامه داد: درحال حاضر تحویل های سایپا به تأخیر افتاده است و عمدتا این تأخیر ها ناشی از تحریم هاست.

احتیاط در پیش فروش خودرو

به اعتقاد مدنی، اگر نقل وانتقال پول انجام گردد، مشکل فراوری خودرو های CKD نیز حل می گردد و قادر خواهیم بود این دسته از محصولات را به مشتری تحویل دهیم.

او که آماری از خودرو های پیش فروش شده در اختیار نداشت، از تأخیر دو تا سه ماهه در تحویل خودرو های فراوریی گروه سایپا اطلاع داد و تأکید کرد: شرکت های خودروسازی ابتدا باید سفارش گذاری برای قطعات CKD را انجام دهند و اگر سفارش گذاری روی ریل درست افتاد، آنگاه برای آینده هم می توانند برنامه ریزی نموده و پیش فروش نمایند؛ اما در شرایط فعلی که هنوز وضعیت مشخص نشده است، با پیش فروش خودرو باید با احتیاط برخورد نمایند.

مشاور مدیرعامل سایپا اضافه نمود: اگر روال تأمین قطعه مشخص گردد، می توان برای خودرو های پیش فروش شده نیز تاریخ تحویل مشخص کرد.

به گفته او: اگر بخواهیم تحریم ها را دور بزنیم و قطعه به کشور وارد کنیم، باید از کانال های دیگری وارد عمل شویم. در چنین شرایطی، طبیعی است که طرف مقابل هم هزینه ها را بالا می برد.

مدنی اضافه نمود: درحال حاضر هزینه های ریسک مالی ما نسبتا بالاست و هزینه های ناشی از نقل وانتقال پول، خرید اقلام و قطعات در شرایط دورزدن تحریم ها افزایش می یابد. دور قبل که ایران تحریم شد، 20 درصد افزایش قیمت را تجربه کردیم و این بار ممکن است شرایط سخت تر باشد.

سرنوشت ساندرو تحویل سایپا!

اختیار در جایگزینی ساندرو

گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه ای و با هدف شفاف سازی هرچه بیشتر بخش نامه ابلاغ شده به نمایندگی های فروش درباره ایفای تعهدات شرکت پارس خودرو و جایگزینی خودرو های خانواده رنو با سایر محصولات گروه سایپا، اظهار داشت مشتریان متقاضی خودرو های گروه رنو در صورت تمایل می توانند به جایگزینی با خودرو های اعلام شده فراوریی گروه سایپا اقدام نمایند.

این شرکت اظهار داشت با توجه به همکاری نکردن شرکت رنو در انجام تعهدات خود به دلیل عدم امکان فراوری خودرو های گروه رنو، مشتریان متقاضی خانواده رنو می توانند برای جایگزینی خودروی ساندرو با خودرو های گروه ایکس 100 و ایکس 200 اقدام نمایند. در ادامه اطلاعیه گروه سایپا بر اختیاری بودن این جایگزینی از سوی مشتریان تأکید شده بود.

همچنین در این اطلاعیه به مشتریان اعلام شد گروه سایپا در حال آنالیز روش های مختلف برای پاسخ به تعهدات ایجادشده است و مشتریان می توانند تا دریافت محصول ثبت نامی خود با دریافت سود 27 درصدی (مجموع سود مشارکت و تأخیر تا تحویل خودرو) منتظر بمانند. علاوه بر این، مشتریانی نیز که خواستار انصراف هستند، می توانند بر اساس بخش نامه یادشده از 30 تا 36 درصد سود بر اساس زمان انصراف بهره مند شوند.

البته سایپا در اطلاعیه خود اعلام نکرد مشتریان برای تحویل محصولات پیش خرید نموده خود چند ماه دیگر باید منتظر بمانند. اخبار منتشرشده رسمی از این شرکت خودروسازی نیز نشان می دهد این مجموعه برای تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش خود دچار اشکال است. به همین دلیل، مشتریان سایپا نگران اند که روند زیان دهی این شرکت خودروسازی، سبب گردد محصولات پیش فروش شده این شرکت با تأخیر های نسبتا طولانی به دست آن ها برسد.

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: فرادید
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3713

به "ساندرو را گران تر تحویل می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساندرو را گران تر تحویل می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید