سالنامه لیلم مازندران منتشر شد

به گزارش کنفرانس هکا، سالنامه تبری لیلم عنوان تازه ترین اثر منتشر شده به وسیله نشر نُت است که با نگاهی متفاوت و بومی برای تهیه و انتشار یک سالنامه کاربردی با داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران گردآوری شده و چندی پیش با حضور معاون رئیس جمهور رونمایی شد و مورد توجه وزیر میراث فرهنگی میز نهاده شد.

سالنامه لیلم مازندران منتشر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری ایرنا، فراوری و انتشار کتاب هایی با محتوای مرتبط با فرهنگ مازندران طی یک دهه اخیر رشد قابل توجهی داشت. طی این یک دهه ده ها کتاب مرتبط با مازندران در حوزه های شعر، فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی، گردشگری، تاریخ، جغرافیا و مجموعه های عکس منتشر شد که بعضی از آن ها با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان به فرهنگ روبرو شدند.

تهیه و انتشار سالنامه تبری هم یکی از دغدغه هایی بود که طی یک دهه اخیر به وسیله بعضی فعالان حوزه فهرنگ و هنر مازندران مورد توجه نهاده شد و نمونه هایی از آن نیز در بعضی سال ها منتشر شد. اما اخیرا نشر نُت در مازندران پس از ماه ها کار پژوهشی و گردآوری محتوای برگرفته از فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی و گردشگری مازندران، مجموعه ای متفاوت را در قالب یک سالنامه بومی تهیه و به بازار عرضه نموده که می توان از آن به عنوان یکی از کامل ترین مجموعه های حاوی مختصری از اطلاعات مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران یاد کرد.

این سالنامه چندی پیش در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران به وسیله میثم لطیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و علی طلوعی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت میراث فرهنگی رونمایی شد و در همین نمایشگاه نیز مورد توجه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاده شد.

گاهشمار تبری لیلم؛ فرهنگ، هنر، گردشگری و میراث مازندران در یک سالنامه

مدیر نشر نُت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره سالنامه تبری لیلِم گفت: سالنامه ها معمولا به عنوان یکی از ابزار مورد استفاده عموم جامعه با ساختار و طراحی های مشابه منتشر می شوند. اما بعضی سالنامه ها دارای محتوای تخصصی هستند که فراوری و انتشار آن ها به صورت هدفمند و برای استفاده یک جامعه هدف تعیین انجام می گردد. هدف از انتشار سالنامه تبری لیلم نیز بهره گیری از فضا و فرصت سالنامه ها برای انتقال داده هایی از فرهنگ و هنر مازندران به اقشار مختلف است.

محمد غلامی اظهار کرد: در این سالنامه همراه با تقویم تبری، روزشمار وقایع تاریخی مازندران و محتوای ویژه فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گردآوری و منتشر شده است. برای فراوری و گردآوری محتوای موجود در این سالنامه اعم از داده ها و تصاویر بیش از سال ماه با همکاری تعدادی از فعالان فرهنگی استان زمان صرف شد.

گاهشمار تبری لیلم؛ فرهنگ، هنر، گردشگری و میراث مازندران در یک سالنامه

وی اضافه کرد: معرفی هنرمندان و چهره های شاخص فرهنگ و هنر و رسانه استان، معرفی جاذبه ها و زیرساخت های گردشگری، سازها، غذاها، صنایع دستی، میراث فرهنگی و ادبیات مازندران شامل شعرها و ضرب المثل ها در این سالنامه همراه با روزشمار تبری سبب شده که یک بسته متنوع از فرهنگ بومی مازندران به عنوان سالنامه ای کاربردی هر روز در دست شهروندانی که از آن استفاده می نمایند باشد.

این فعال فرهنگی مازندران گفت: کوشش کردیم تا با استفاده از ظرفیت بستر اینترنت و ثبت کیو آرکد (QR-code) جاذبه ها، قطعات موسیقی و مسیرهای گردشگری استان، بدون افزایش حجم صفحات محتوای موجود در سالنامه را افزایش دهیم.

سالنامه روزشمار تاریخ مازندران رونمایی شد

این سالنامه که به وسیله نشر نُت در 2 قطع رقعی و وزیری و با رویکرد معرفی فرهنگ بومی و جاذبه های گردشگری مازندران تهیه و منتشر شده، علاوه بر ویژگی های یک سالنامه، حاوی مطالبی درباره معرفی آیین ها، افسانه ها، جاذبه های گردشگری، مفاخر و هنرمندان مازندران است.

در این سالنامه بسیاری از جاذبه های گردشگری مازندران نیز با ثبت کیو آرکد (QR-code) از داده ها و مسیر دسترسی به مخاطبان معرفی شده است.

در صفحه های روزشمار سالنامه تبری لیلم علاوه بر روزشمار خورشیدی، میلادی و قمری، روزشمار تبری نیز گنجانده شده است و دوبیتی ها و مثَل های مازندرانی هم قرار گرفته است.

چک فهرست سفر، اتفاقات تقویمی مازندران، معرفی اماکن گردشگری، موزه ها، هتل ها، کتابفروشی ها و بعضی اماکن فرهنگی شاخص استان در این سالنامه ثبت شده است.

اولین سررسید کاربردی تبری ویژه فرهنگ، هنر و گردشگری

سالنامه تبری لیلم که با کوشش نشر نت و همراهی تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر استان گردآوری شد، در سایت notepub.ir و کتابفروشی های معتبر در دسترس فرهنگ دوستان نهاده شده است.

 • دارای صفحه برنامه ریزی
 • معرفی بازی های بومی
 • گاهشمار تبری و تاریخ مازندران
 • زندگینامه مفاخر و هنرمندان
 • معرفی آداب و رسوم مازندران
 • اطلاعات تماس ضروری مازندران
 • مراکز تفریحی و گردشگری و بومگردی
 • زبانزدهای تبری
 • معرفی آواز، ساز و دوبینی های محلی
 • افسانه های ماندگار
 • و…
منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 اسفند 1402 بروزرسانی: 16 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15724

به "سالنامه لیلم مازندران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالنامه لیلم مازندران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید