داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران در سالنامه تبری لیلم دیده می شوند

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس اخبار منتشر گشته، داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران در سالنامه تبری لیلم دیده می شوند.

داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران در سالنامه تبری لیلم دیده می شوند

تولید و انتشار کتاب هایی با محتوای مرتبط با فرهنگ مازندران طی یک دهه اخیر رشد قابل توجهی داشت. طی این یک دهه ده ها کتاب مرتبط با مازندران در حوزه های شعر، فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی، گردشگری، تاریخ، جغرافیا و مجموعه های عکس منتشر شد که برخی از آنها با استقبال خوبی از سوی علاقمندان به فرهنگ روبرو شدند.

تهیه و انتشار سالنامه تبری هم یکی از دغدغه هایی بود که طی یک دهه اخیر از طریق برخی فعالان حوزه فرهنگ و هنر مازندران مورد توجه قرار گرفت و نمونه هایی از آن نیز در برخی سالها منتشر شد. اما اخیرا نشر نت در مازندران پس از ماهها کار پژوهشی و گردآوری محتوای برگرفته از فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی و گردشگری مازندران، مجموعه ای متفاوت را در قالب یک سالنامه بومی تهیه و به بازار عرضه کرده که میتوان از آن به عنوان یکی از کامل ترین مجموعه های حاوی مختصری از اطلاعات مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران یاد کرد.

این سالنامه چندی پیش در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از طریق میثم لطیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و علی طلوعی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت میراث فرهنگی رونمایی شد و در همین نمایشگاه نیز مورد توجه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفت.

مدیر نشر نت درباره سالنامه تبری لیلِم گفت: سالنامه ها معمولا به عنوان یکی از ابزار مورد استفاده عموم جامعه با ساختار و طراحی های مشابه منتشر می شوند. اما برخی سالنامه ها دارای محتوای تخصصی هستند که تولید و انتشار آنها به صورت هدفمند و برای استفاده یک جامعه هدف تعیین انجام می شود. هدف از انتشار سالنامه تبری لیلم نیز بهره گیری از فضا و فرصت سالنامه ها برای انتقال داده هایی از فرهنگ و هنر مازندران به اقشار مختلف است.

محمد غلامی اظهار کرد: در این سالنامه همراه با تقویم تبری، روزشمار وقایع تاریخی مازندران و محتوای ویژه فرهنگ، هنر، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گردآوری و منتشر شده است. برای تولید و گردآوری محتوای موجود در این سالنامه اعم از داده ها و تصاویر بیش از سال ماه با همکاری تعدادی از فعالان فرهنگی استان زمان صرف شد.

وی افزود: معرفی هنرمندان و چهره های شاخص فرهنگ و هنر و رسانه استان، معرفی جاذبه ها و زیرساختهای گردشگری، سازها، غذاها، صنایع دستی، میراث فرهنگی و ادبیات مازندران شامل شعرها و ضرب المثل ها در این سالنامه همراه با روزشمار تبری سبب شده که یک بسته متنوع از فرهنگ بومی مازندران به عنوان سالنامه ای کاربردی هر روز در دست شهروندانی که از آن استفاده می کنند، باشد.

این فعال فرهنگی مازندران گفت: تلاش کردیم تا با استفاده از ظرفیت بستر اینترنت و ثبت کیوآرکد (QR-code) جاذبه ها، قطعات موسیقی و مسیرهای گردشگری استان، بدون افزایش حجم صفحات محتوای موجود در سالنامه را افزایش دهیم.

این سالنامه که از طریق نشر نت در 2 قطع رقعی و وزیری و با رویکرد معرفی فرهنگ بومی و جاذبه های گردشگری مازندران تهیه و منتشر شده، علاوه بر ویژگی های یک سالنامه، حاوی مطالبی درباره معرفی آیین ها، افسانه ها، جاذبه های گردشگری، مفاخر و هنرمندان مازندران است.

در این سالنامه بسیاری از جاذبه های گردشگری مازندران نیز با ثبت کیوآرکد (QR-code) از داده ها و مسیر دسترسی به مخاطبان معرفی شده است.

در صفحه های روزشمار سالنامه تبری لیلم علاوه بر روزشمار خورشیدی، میلادی و قمری، روزشمار تبری نیز گنجانده شده است و دوبیتی ها و مثل های مازندرانی هم قرار گرفته است.

چک لیست سفر، اتفاقات تقویمی مازندران، معرفی اماکن گردشگری، موزه ها، هتل ها، کتابفروشی ها و برخی اماکن فرهنگی شاخص استان در این سالنامه ثبت شده است.

سالنامه تبری لیلم که با تلاش نشر نت و همراهی تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر استان گردآوری شد، در سایت notepub.ir و کتابفروشی های معتبر در دسترس فرهنگ دوستان قرار گرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15702

به "داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران در سالنامه تبری لیلم دیده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داده های مرتبط با فرهنگ و هنر و گردشگری مازندران در سالنامه تبری لیلم دیده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید